Ugrás a tartalomhoz

Szerkesztő:Zsurnaliszt/proba2

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A téli gumi olyan gumiabroncs, amelyet kifejezetten téli használatra terveztek, havas és jeges útviszonyokra. A téli gumik jellemzője, hogy nagyobb tapadást biztosítanak, mint a nyári gumiabroncsok. Használatát általában 7 Celsius-fok alatti hőmérsékleten ajánlják.

Története[szerkesztés]

A téli gumi története a gumiabroncs feltalálásával vette kezdetét. 1839-ben Charles Goodyear felfedezte a vulkanizálást: ez egy fizikai-kémiai folyamat, amely során a kaucsuk láncmolekulái között – hő hatására, kén hozzáadásával – keresztkötések jönnek létre. A folyamat végén a gumi úgy marad rugalmas, hogy közben tartós és szilárd lesz. 1845-ben a skót Robert William Thomson feltalálta a pneumatikus abroncsot, ebben az időben azonban még csak kerékpárokon használták ezeket a találmányokat.

John Boyd Dunlop 1888 környékén találta fel a levegővel töltött gumiabroncsot, de később a szabadalmát törölték és Thomsont ismerték el a szabadalom tulajdonosának. Dunlop azonban üzleti lehetőséget látott a pneumatikus gumiabroncsban, és Európa-szerte gyárakat alapított. A Dunlop gyárak termékeit főleg kerékpárokon használták, ám megjelentek már az automobilok kerekein is.

William Erskine Bartlett 1890-ben modernizálta a pneumatikus gumiabroncsot, az általa alkalmazott peremes kialakítás hosszabb élettartamot és stabilabb futást eredményezett. A ma is használt gumiabroncs közvetlen elődjének Charles Kingston Welch fémszálakkal átszőtt abroncsszerkezete tekinthető. Ezt követte 1913-ban a radiál szerkezetű gumiabroncs, a mai modern gumiabroncsok is ezt az elvet követik, a szabadalom Christian Hamilton Gray nevéhez fűződik.[1]

Az első téli gumi[szerkesztés]

Az első kifejezetten téli alkalmazásra szánt gumik a finn Nokian cégnek köszönhetők[2], bár egyes források szerint a német Continental már 1905-ben is foglalkozott szegecselt autógumik gyártásával.[3]

A téli gumik elterjedése[szerkesztés]

A világ első téli gumiját 1934-ben gyártották (a finn Nokian téli gumija a Kelirengas névre hallgatott), és kezdetekben főleg teherautóknak szánták a csúszós utakra. Ebben az időszakban a ló vontatta teherszállító járműveket fokozatosan váltották fel a motorikus gépjárművek. Ezzel párhuzamosan nőtt meg az igény a fagyott, vagy éppen a csúszós, sáros talajon is stabil úttartással bíró kerekekre.

A megfelelő tapadásról a különleges fogazat gondoskodott, a csúszós utakon is használható gumiabroncsokra pedig a személyszállításban is szükség volt. A Nokian ezért 1936-ban elkezdte forgalmazni a személyautókra optimalizált, a Kelirengasnál kisebb méretű Hakkapeliitta gumiabroncsot.[4]

Szegecselt gumik[szerkesztés]

A személy- és tehergépjárművek száma fokozatosan nőtt, és szükség volt olyan gumiabroncsokra is, amelyek extrém körülmények között is biztosítják a megfelelő tapadást. Az 1960-as évek elején szintén a Nokian jött ki a szegekkel ellátott gumiabronccsal, aminek köszönhetően a jégen is megbízható tapadást biztosított a gépjárműveknek.[4]

Javaslat A téli gumiabroncsok tárolásánál figyelni kell arra, hogy letakarítva és megfelelően kezelve csomagolja el őket a tulajdonos, mivel az abroncs felületén és lamelláiban maradt maró hatású anyagok (elsősorban a só) ronthatnak az állapotán.[5]

Szimmetrikus és asszimetrikus gumiabroncs minták is léteznek. A szimmetrikus mintázatokat elsősorban városi vagy kompakt autókon használják. Az asszimetrikus mintázatú abroncsok különböző zónái különféle feladatokat látnak el, a vízelvezetésért, illetve a stabilitásért és menőverezhetőségért felelnek. Az asszimetrikus gumik jellemzően drágábbak, mint a szimmetrikus mintázatúak. [6]

Jogi szabályozás más országokban[szerkesztés]

Kötelezvények európai országokban a téli gumira vonatkozóan[7]:

  • Ausztria: november 1. és április 15. között személyautó és 3,5 tonna össztömegnél könnyebb teherautók esetén, télies útviszonyok esetén kötelező a téli gumi, vagy hólánc használata
  • Csehország: november 1. és április 30. között a 3,5 tonnánál nagyobb járművek esetén legalább a hajtott tengelyen kötelező a téli gumi használata, legalább 6 mm profilmélységgel.
  • Horvátország: téli útviszonyok esetén legalább a hajtott tengelyen kötelező a téli gumi használata.
  • Németország: büntetésre számíthat, aki havas-jeges úton nyári gumival közlekedik, vagy a forgalmat korlátozza. Buszok és teherautók esetében elég csak a hajtott tengelyre téli gumit szerelni.
  • Olaszország: időjárástól függ, a sípályákra vezető utakon kötelezhetik rá a sofőrt. Az Aosta-völgyben október 15. és április 15. között kötelező a téli gumi használata.
  • Svájc: nem kötelező, de büntetésre számíthat, aki nyári gumival balesetet okoz.
  • Szerbia: november 1. és április 1. között kötelező a téli gumi, vagy a hólánc használata, amennyiben az időjárás és az útviszonyok indokolják.
  • Szlovákia: ha az utat összefüggő hó-, illetve jégréteg borítja, akkor kötelező a téli gumi használata. Buszoknak és teherautóknak november 15. és március 31. között kötelező legalább a hajtott tengelyen a téli gumi, függetlenül az útviszonyoktól.
  • Szlovénia: november 15. és március 15. között kötelező a téli gumi, 5 cm-nél nagyobb hó esetén a hólánc is.
  • Románia: november 1. és március 31. között kötelező a téli gumi használata.
  • Finnország, Lettország, Litvánia, Észtország, Svédország és Norvégia: december 1. és március 1. között minden járművön kötelező a téli gumi használata.

Források[szerkesztés]

  1. A gumiabroncs rövid története. totalcar.hu (2011. február 6.) (Hozzáférés: 2016. május 18.)
  2. 80 years since the invention of the winter tyre. globenewswire.com (angolul) (2014. január 22.) (Hozzáférés: 2016. május 18.)
  3. Iránymutató szabadalmak. www.continental.hu (Hozzáférés: 2016. május 18.)
  4. a b How was the world's first winter tire invented? www.nokiantires.com (Hozzáférés: 2016. május 18.)
  5. A téli gumi karbantartás a hosszú élettartam titka. gumiwebshop.hu (2015. augusztus 15.) (Hozzáférés: 2016. május 24.)
  6. A téli gumi mintáiról: Szimmetrikus vagy aszimmetrikus? www.autogumiakcio.hu (Hozzáférés: 2016. május 24.)
  7. Hol kötelező a téligumi, hólánc használata. www.gumidirekt.hu (Hozzáférés: 206. május 18.)