Szerkesztő:MarkgrafvonComorn/próbalap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A GREYHOUND - Egy lehetetlen küldetés C S Forester háborús regénye, amelyet 1955-ben jelentetett meg. A történet a II. világháborúban játszódik, az úgynevezett atlanti csata részeként. Egy szövetséges hajókonvoj kel át az Atlanti-óceánon Észak-Amerikából Nagy-Britanniába, létfontosságú készleteket szállítva a hadban álló országnak. A regény főszereplője Ernest Krause amerikai fregattkapitány, aki a konvojt biztosító hadihajók parancsnoka.

Történet[szerkesztés]

Történeti háttér[szerkesztés]

A GREYHOUND - Egy lehetetlen küldetés cselekménye 1942 elején játszódik, nem sokkal az után, hogy az Amerikai Egyesült Államok belépett a II. világháborúba. Az Észak-Amerikából induló szövetséges hajókaravánok létfontosságú készleteket (fegyvert, hadianyagot, üzemanyagot) szállítottak a háborúban álló Nagy-Britanniának. A német haditengerészet, a Kriegsmarine tengeralattjárói igyekeztek minél nagyobb veszteséget okozni ezeknek a hajóknak hogy elvágják, vagy jelentős mértékben csökkentség a britekhez érkező utánpótlás mennyiségét. Az ellenük való védekezés fő módszere volt a szállítóhajók konvojba szervezése, amelyeket hadihajók kísértek útjuk során. A szövetségeseknek azonban nem áll rendelkezésükre elegendő hadihajó, így a konvojok védelmét nagyon sokáig nem tudták kielégítő módon megoldani. További problémát jelentett a légi fedezet hiánya. A szárazföldről felszálló tengeralattjáró-elhárító repülőgépek hatótávolsága ugyanis korlátozott volt, ezért az atlanti-óceáni átkelés során a hajókaravánoknak viszonylag hosszú utat kellett megtenniük légi biztosítás nélkül. Ezt, a szövetséges légierők által el nem ért óceánrészt "fekete lyuknak" is nevezték, a sikeres tengeralattjáró-támadások többsége itt következett be. Ezt a problémát csak 1943 májusára sikerült megoldani a szövetségeseknek, a nagy hatótávolságú tengeralattjáró-vadász repülőgépek, valamint a konvojkísérő repülőgéphordozók rendszerbe állításával.

A mű szerkezete[szerkesztés]

A könyv három fejezetre oszlik, melyek közül a második, legnagyobb terjedelmű rész tartalmazza a cselekményt. Ez 52 órányi időtartamot ölel fel, amely 13, négy órás periódusra oszlik. Ezek a haditengerészetnél megszokott szolgálati beosztás szerinti négyórás őrségek alkotják a történet egyes szakaszait. A cselekmény a szerda délelőtti (8:00 - 12:00) őrséggel veszi kezdetét és a péntek délelőtti őrséggel (8:00 - 12:00) ér véget.

Bibliai utalások[szerkesztés]

A regény szövegében számos - mintegy negyven - bibliai idézet és utalás található, a szerző ezek szerepeltetésével is igyekszik Krause mély vallásosságát illusztrálni. Elhelyezkedésük a könyvben nem egyenletes, a bibliai szövegrészek fele az első két fejezetben található, viszont több fejezetből teljesen hiányoznak. Egyaránt találhatunk a műben Ó-, és Újszövetségi citátumokat, az író a Zsoltárok könyvéből merített a legtöbbet, mivel az idézetek negyede ebből származik.

A hadihajók[szerkesztés]

USS Keeling - Mahan osztályú rombóló, hívójele George

HMS James brit romboló hívójele Harry

Viktor, lengyel romboló, hívójele Eagle

HMCS Dodge kanadai korvett, hívójele Dicky

A hajónevek az HMS James-t kivéve kitaláltak, de valamennyi James nevű hajó 1700 előtt szolgált a brit haditengerészetben. A történetben említett USS Gamble romboló (Krause korábbi szolgálati helye) azonban valóban létezett és működött a II. világháború során.

Forester a könyv elején két amerikai tengerésztisztnek mond köszönetet: Ralph W. Christie altengernagynak (1893-1987), valamint J.D.P. Holdapp fregattkapitánynak (1917-2008). Christie tengeralattjárós tiszt volt, illetve torpedószakértő, Holdapp pedig nagyobbrészt rombolókon szolgált a II. világháború folyamán, 1945 májusától az USS Hall, Fletcher osztályú romboló parancsnoka volt.

https://en.wikipedia.org/wiki/Ralph_Waldo_Christie

J.D.P. Holdapp fregattkapitány USS Hall

https://www.geni.com/people/John-Hodapp-Jr-Commander/6000000044785731926

http://www.navsource.org/archives/05/583.htm

https://scrapsfromtheloft.com/books/the-good-shepherd-c-s-forester-review/


A regényt a Partvonal Kiadó adta ki magyar nyelven, 2020-ban Sziklai István fordításában, hagyományos és e-könyv formátumban.

https://www.fadedpage.com/showbook.php?pid=20181187

SMS Pluto
Hajótípusszivattyús mellékhajó
Tulajdonoscsászári és királyi haditengerészet
Pályafutása
ÉpítőStabilimento Tecnico Triestino
Ára114000 korona
Építés kezdete1897 május
Szolgálatba állítás1897. november 6.
Általános jellemzők
Vízkiszorítás99 tonna
Hossz24,6 méter
Szélesség5,6 méter
Merülés2,3 méter
Teljesítmény200 lóerő
Sebesség10,7 csomó (19,8 km/h)
Fegyverzetnincs
Páncélzatnincs

Legénység2 tiszt + 16 fő legénység
SablonWikidataSegítség

Az SMS Pluto az Osztrák–Magyar Monarchia haditengerészetének szivattyús mellékhajója volt 1897–1918 között.

Építése, felszerelése[szerkesztés]

A hajó gerincét 1897 májusában fektették le a Stabilimento Tecnico Triestino hajógyárban, az építési munkálatok szeptemberre fejeződtek be. 1897. november 6-án állították szolgálatba. A Plutot nagy teljesítményű Worthington duplex szivattyúkkal látták el, teljesítményük 150 tonne tengervíz volt óránként. A berendezést szivattyúzásra (pl. víz eltávolítása hajótestből) és tűzoltásre egyaránt alkalmazni lehetett.

Pályafutása[szerkesztés]

1898-ban az SMS Bellona alárendeltségébe került, amely a gépészek iskolahajójaként szolgált. Későbbi pályfutása során is a polai gépésziskola állományába tartozott.

1900. március 3. és 6. között részt vett az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási RT Szent István nevű gőzösének mentésében. A Szent István Fiuméből indult Glasgow-ba 3000 tonna liszttel a fedélzetén, azonban éjszaka hóviharba került és Medolinonál zátonyra futott. A szerencsétlenül járt hajót a Pluto és a Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság Előre nevű vontatója próbálta levontatni a zátonyról.[1][2]

1902. szeptember 1-3. közt partraszálló gyakorlaton vett részt az Isztriai-félszigeten, amelyet az uralkodó is megtekintett.

1904. május 3-6 között részt vett a Magyar Horvát Tengeri Gőzhajózási RT (Ungaro-Croata) Dalmazia nevű gőzösének mentési munkálataiban. A hajó a Rab-sziget mellet, a Delfin-foknál futott zátonyra.[3]

1911. január 28-tól szolgálaton kívül helyezték, hogy kazáncserét végezzenek rajta.

1917 május 20. és 24. között részt vett az SM U-5 tengeralattjáró kiemelésében.[4] A búvárnaszád május 17-én aknarobbanás következtében süllyedt el a Fasana-csatornában.

1918. január 19-től a Tender 99 nevet viselte. 1920-ban az olasz királyi haditengerészet kapta meg, itt Volosca néven szolgálatba állították. 1945-ben még kikötői szolgálatra alkalmazták, további sorsa nem ismert.

A hajó tervrajzait az Osztrák Állami Levéltár Hadilevéltára (Kriegsarchiv) őrzi.[5]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Pesti Napló 1900.03.06. 8. o.
  2. Pesti Napló 1900.03.07. 7. o.
  3. Magyarország 1904.03.31. 5. o.
  4. Hans Hugo Sokol: Österreich-Ungarns Seekrieg 1914-18. Wien, 1933. 568. o.
  5. AT-OeStA/KA Marine NMA Marineschiffspläne Sch III/4. (Hozzáférés: 2023. december 1.)

Források[szerkesztés]

  • Aichelburg, Wladimir: Register der k. (u.) k. Kriegsschiffe - Von Abbondanza bis Zrinyi. Wien, 2002. ISBN: 978-3-7083-0052-8
  • Tengerészet. Tansegédlet a hadsereg és honvédségek tisztjei és tiszti iskolái számára. Budapest, 1914. Fordította: Reményi Ferenc.