„Redoxireakció” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
a Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2001:4C4C:1F65:B100:51A2:437C:5486:3988 (vita) szerkesztéséről Gyimhu szerkesztésére
Címke: Visszaállítás
Geriko7 (vitalap | szerkesztései)
a Helyesírás javítása
Címkék: Vizuális szerkesztés Mobilról szerkesztett Mobil web szerkesztés
29. sor: 29. sor:
'''Redukálószerek''': elektron leadására hajlamos elemek, különösen az első két [[főcsoport]] tagjai ([[Alkálifémek|alkáli]]- és [[alkáliföldfémek]], valamint a [[hidrogén]]), de a legtöbb [[fém]] és néhány nemfémes elem (pl. [[szén]], [[nitrogén]]) is képes redukáló ágensként szerepelni a redoxifolyamatokban.
'''Redukálószerek''': elektron leadására hajlamos elemek, különösen az első két [[főcsoport]] tagjai ([[Alkálifémek|alkáli]]- és [[alkáliföldfémek]], valamint a [[hidrogén]]), de a legtöbb [[fém]] és néhány nemfémes elem (pl. [[szén]], [[nitrogén]]) is képes redukáló ágensként szerepelni a redoxifolyamatokban.


Ugyancsak oxidálódhat („redukálószerek”) a szerves es nem szerves vegyületek többsége is (pl. [[cukor|cukrok]], [[alkoholok]], egyes [[vitaminok]]). Ez utóbbiak [[antioxidáns]] hatással bírnak.
Ugyancsak oxidálódhat („redukálószerek”) a szerves és nem szerves vegyületek többsége is (pl. [[cukor|cukrok]], [[alkoholok]], egyes [[vitaminok]]). Ez utóbbiak [[antioxidáns]] hatással bírnak.


== Lábjegyzetek ==
== Lábjegyzetek ==

A lap 2019. július 16., 14:23-kori változata

Oxidáció és redukció, redoxifolyamatok

Az égést biztosító közeg az oxidációt lehetővé tevő oxigén

Redoxifolyamatoknak vagy redoxireakcióknak nevezzük azokat a kémiai reakciókat, melyek az oxidációfok (lásd: oxidációs szám) megváltozásával járnak. Ezekben a folyamatokban az egyik reakciópartner felvesz, a másik pedig veszít, lead elektronokat. Az elektront leadó partner oxidálódik, oxidációs száma nő. Ezek a reakciópartnerek a redukálószerek. Az elektront felvevő partner redukálódik, oxidációs száma csökken. Ezek az oxidálószerek.

Az elnevezés a latin reductio (visszahozás; re + ducere = visszavezetni) szóból származik.[1]

Példa:

2 H2 + O2 = 2 H2O

A fenti folyamat leírása: a hidrogéngáz (H2) égése oxigén (O2) jelenlétében. A hidrogén oxidálódik,' miközben az oxigén redukálódik. (Az oxigén oxidálja a hidrogént.) Az elemi oxigén illetve hidrogén gáz oxidációs száma 0 (nulla). A reakció során a hidrogén atomok oxidációs száma eggyel nőtt (+1 lett), miközben az oxigéné -2. Mivel a keletkezett vízmolekulában két hidrogén és egy oxigén alkot vegyületet, az oxidációs számok összege zérus (0).

Az oxidáció jelentősége

Az oxidációs folyamatok többnyire a kémiailag kötött energia felszabadulásával járnak, ezért energiatermelők. Oxidáció során keletkezik hőenergia például a szén, illetve egyéb energiahordozók elégetése során a hőerőművekben.

C + O2 = CO2 (-2818 kJ/mol)

Oxidációs (redox) folyamat a szőlőcukor átalakítása az élő szervezetekben, melynek során az élőlények az élet fenntartásához szükséges energiát nyerik.

Oxidáló- és redukálószerek

Oxidálószerek lehetnek: a nagy elektronegativitású elemek, jellemzően a VI. és VII. főcsoport elemei (pl. O2, O3, F2, Cl2, Br2), valamint olyan vegyületek (molekulák, ionok), melyekben magas oxidációfokú elemek találhatók (pl. MnO4-, Cr2O72-, H2O2, valamint egyéb, főleg szerves peroxidok).

Többnyire ez utóbbiak felelősek a szabad gyökök képzéséért is.

Redukálószerek: elektron leadására hajlamos elemek, különösen az első két főcsoport tagjai (alkáli- és alkáliföldfémek, valamint a hidrogén), de a legtöbb fém és néhány nemfémes elem (pl. szén, nitrogén) is képes redukáló ágensként szerepelni a redoxifolyamatokban.

Ugyancsak oxidálódhat („redukálószerek”) a szerves és nem szerves vegyületek többsége is (pl. cukrok, alkoholok, egyes vitaminok). Ez utóbbiak antioxidáns hatással bírnak.

Lábjegyzetek

  1. Fülöp József: Rövid kémiai értelmező és etimológiai szótár. Celldömölk: Pauz–Westermann Könyvkiadó Kft. 1998. 124. o. ISBN 963 8334 96 7