„Szu–33” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
TDani (vitalap | szerkesztései)
aNincs szerkesztési összefoglaló
TDani (vitalap | szerkesztései)
aNincs szerkesztési összefoglaló
33. sor: 33. sor:
}}
}}


A '''Szu–33''' a [[Szu–27]] [[repülőgép-hordozó]]khoz adaptált fedélzeti változata, melyet a [[nyolcvanas évek]] végére fejlesztettek ki. [[Oroszország]] egyetlen repülőgép-hordozóján, az [[Admiral Kuznyecov (repülőgép-hordozó)|Admiral Kuznyecov]]on áll rendszerben. A kisebb leszállósebesség elérése érdekében a törzs két oldalán, a szárnyak előtt [[kacsaszárny]]ak vannak, ezek a Szu–27 későbbi változatain is megjelennek. A hajófedélzeti üzemeltetésnek megfelelően szárnyainak és [[vízszintes vezérsík]]jainak külső része felhajtható, [[fékhorog]]gal ellátták. Ellentétben más országok repülőgép-hordozóival, a Kuznyecovon nincsen [[gőzkatapult]], amely felszálláskor felgyorsítaná a repülőgépet, csak az angol hordozókon alkalmazotthoz hasonló síugrósánc, de a kedvező tulajdonságokkal rendelkező repülőgép felszállásához ez is elég, ezért orrfutója (bár a szárazföldi változaténál erősebb, ikerkerekes kialakítású) nem alkalmas a katapultálásra. A repülőgép a [[levegőben utántölthető]].
A '''Szu–33''' a [[Szu–27]] [[repülőgép-hordozó]]khoz adaptált fedélzeti változata, melyet a [[nyolcvanas évek]] végére fejlesztettek ki. [[Oroszország]] egyetlen repülőgép-hordozóján, az [[Admiral Kuznyecov (repülőgép-hordozó)|Admiral Kuznyecovon]] áll rendszerben. A kisebb leszállósebesség elérése érdekében a törzs két oldalán, a szárnyak előtt [[kacsaszárny]]ak vannak, ezek a Szu–27 későbbi változatain is megjelennek. A hajófedélzeti üzemeltetésnek megfelelően szárnyainak és [[vízszintes vezérsík]]jainak külső része felhajtható, [[fékhorog]]gal ellátták. Ellentétben más országok repülőgép-hordozóival, a Kuznyecovon nincsen [[gőzkatapult]], amely felszálláskor felgyorsítaná a repülőgépet, csak az angol hordozókon alkalmazotthoz hasonló síugrósánc, de a kedvező tulajdonságokkal rendelkező repülőgép felszállásához ez is elég, ezért orrfutója (bár a szárazföldi változaténál erősebb, ikerkerekes kialakítású) nem alkalmas a katapultálásra. A repülőgép a [[levegőben utántölthető]].


==Külső hivatkozások==
==Külső hivatkozások==

A lap 2007. július 13., 21:31-kori változata

Szu–33

Szu–33 az Admiral Kuznyecov fedélzetén
Műszaki adatok
NATO-kódFlanker–D
FunkcióTöbbcélú tengerészeti vadászrepülőgép
GyártóSzuhoj
TervezőMihail Petrovics Szimonov
Személyzet1 fő
Első felszállás1977. május 20.
Szolgálatba állítás1984. december
Ára35 millió USD
RendszeresítőkOroszország
Méretek
Hossz21,94 m
Fesztáv14,70 m
7,40m (felhajtott szárnyakkal)
Magasság5,93 m
Szárnyfelület62 m²
Tömegadatok
Szerkezeti tömeg18 400 kg
Maximális felszállótömeg33 000 kg
Hajtómű
Hajtómű2 db Ljulka AL–31F utánégetős gázturbinás sugárhajtómű
Tolóerő2×122,8 kN
Repülési jellemzők
Maximális sebesség2,17 Mach nagy magasságon
Legnagyobb repülési magasság17 000 m
Emelkedőképesség230 m/s
Szárny felületi terhelése483 kg/m²
Tolóerő-tömeg arány0,83
Maximális túlterhelés+8g
Fegyverzet
Beépített fegyverzet1 db 30 mm-es Grjazev-Sipunov GS–301 gépágyú 150 darab lőszerrel
Fegyverfelfüggesztő pontok száma10
Levegő-levegő rakétákR-27, R-73, R-77
Fájl:Su-33-Draft.svg
A Szu–33 háromnézeti rajza

A Szu–33 a Szu–27 repülőgép-hordozókhoz adaptált fedélzeti változata, melyet a nyolcvanas évek végére fejlesztettek ki. Oroszország egyetlen repülőgép-hordozóján, az Admiral Kuznyecovon áll rendszerben. A kisebb leszállósebesség elérése érdekében a törzs két oldalán, a szárnyak előtt kacsaszárnyak vannak, ezek a Szu–27 későbbi változatain is megjelennek. A hajófedélzeti üzemeltetésnek megfelelően szárnyainak és vízszintes vezérsíkjainak külső része felhajtható, fékhoroggal ellátták. Ellentétben más országok repülőgép-hordozóival, a Kuznyecovon nincsen gőzkatapult, amely felszálláskor felgyorsítaná a repülőgépet, csak az angol hordozókon alkalmazotthoz hasonló síugrósánc, de a kedvező tulajdonságokkal rendelkező repülőgép felszállásához ez is elég, ezért orrfutója (bár a szárazföldi változaténál erősebb, ikerkerekes kialakítású) nem alkalmas a katapultálásra. A repülőgép a levegőben utántölthető.

Külső hivatkozások