„Johann Schreck” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
aNincs szerkesztési összefoglaló
26. sor: 26. sor:
|utód2=
|utód2=
}}
}}


'''Johann Schreck''', latin: '''Terrentius Constantiensis''' (1576, [[Bingen]], [[Baden-Württemberg]], vagy [[Constance]] - 1630 május 11, [[Peking]]), német jezsuita polihisztor és misszionárius Kínában.
'''Johann Schreck''', latin: '''Terrentius Constantiensis''' (1576, [[Bingen]], [[Baden-Württemberg]], vagy [[Constance]] - 1630 május 11, [[Peking]]), német jezsuita polihisztor és misszionárius Kínában.



A lap 2014. április 27., 22:12-kori változata

Johann Schreck
Életrajzi adatok
Született1576
Bingen
Nemzetiségnémet
Elhunyt1630. május 11. (53-54 évesen)
Peking
SírhelyZhalan Cemetery
Iskolái
Munkássága
Valláskatolikus
TisztségKína naptár kijavításának elinditója

HivatalKína misszió jezsuita polihisztora
Hivatali idő1619-1630
A Wikimédia Commons tartalmaz Johann Schreck témájú médiaállományokat.

Johann Schreck, latin: Terrentius Constantiensis (1576, Bingen, Baden-Württemberg, vagy Constance - 1630 május 11, Peking), német jezsuita polihisztor és misszionárius Kínában.

Élete

1590-ben kezdi tanulmányát a freiburgi művészeti fakultánson, majd orvostudományt hallgat és közben megtanulja a latint, görög és káld nyelveket, és jogban és a tudományokban is jártas lett. 1600-ban munkatársa lesz Francois Vi'eténak Párizsban, majd a mester halála után 1603-ban tanítványa lesz Galileo Galileinek Pádovában. 1611 november 1-én lépett be a Jézus Társaságába, ami után a latin nyelvű navét használja.

Kínai misszió

Nicolò Longobardo Pekingben élő jezsuita többszöri szorgalmazása miatt, - hogy tudósok menjenek Kínába, - az európai jezsuita központ összeállított egy tudós missziót, és a csoporttal együtt ő is 1618 április 17-én elhajózik Lisszabonból Kínába. 1619 július 22-én érkeznek Makaóba. Ott kellett maradnia két évig a kínai üldözések miatt. Ezután csatlakozott Nicolò Longobardhoz és útitársával együtt elkezdték fordítani kínai nyelvre azokat a könyveket, amelyeket Európából hoztak. Whang Zheng volt az akinek diktált, ő készítette a kínai feljegyzéseket. 1629 szeptember 1-én a kínai császár elrendelte a kínai Ming naptár megreformálását. Túlterheltsége miatt tanárához fordul Galileihez, de ő egyik megkeresésére sem válaszol. Ezután megkérte az ingolstadti jezsuiták járjanak el Johannes Keplernél, és ő készségesen megírta a szükséges utasításokat, sőt két nyomtatott kötetet is küldött a Rudolf táblázatból. Schreck már nem tudta befejezni halála miatt, így azt Johann Adam Schall von Bell folytatta, és fejezte be.

Ábrázolása

Peter Paul Rubens készített rajzot róla[1]


Forrás