Ugrás a tartalomhoz

Rulikowski Kázmér

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Rulikowski Kázmér
SzületettKonrad Kazimierz Rulikowski
1827
Elhunyt1849. augusztus 28. (22 évesen)
Nagyvárad
Nemzetiségelengyel
SablonWikidataSegítség
Sírmeléke a nagyváradi Rulikowski temető főbejáratánál

Rulikowski Kázmér, egyes helyeken Rulikovszky Kázmér (eredeti nevén Konrad Kazimierz Rulikowski) (1827. – Nagyvárad, 1849. augusztus 28.) lengyel dzsidás kapitány, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc vértanúja.

Élete

[szerkesztés]

Édesapja Leon Rulikowski lengyel főnemes volt, akit Szibériába száműztek a novemberi felkeléssel való rokonszenvezése miatt.

Miután Kázmér elvégezte a varsói katonai akadémiát, valószínűleg zászlósi rangban a cári hadseregbe került. A lengyel származású orosz tiszt 1849-ben megszökött a 7. ulánusezredből, és a magyar szabadságharc mellé állt. Bem József oldalán harcolt immár kapitányként a temesvári csatában. A lengyel légió parancsnoka, Józef Wysocki tábornok az emigrációt javasolta számára, de a fiatal tiszt haza akart térni a szülőföldjére. Elfogták és Világos után a magyar tisztekkel együtt az orosz lovasezred kíséretében Gyulára vitték. Augusztus 22-én lefegyverezték.

Halála

[szerkesztés]

Később Nagyváradra került, ahol a rögtönítélő hadbíróság halálra ítélte. 1849. augusztus 28-án Ivan Paszkevics orosz tábornagy, a cári hadsereg főparancsnoka kivégeztette a 22 éves lengyel tisztet.

Nagyváradon nem volt nap újság nélkül, így ismét hire járt, hogy a halálra Ítélt lengyel Rulikovszky, volt orosz kapitány, ki a ma­gyarokhoz Vácznál átszökött, az óhitű temető közelében ki fog végeztetni. Bajtársunknak még egv istenhozzádot mondandó, a vesztőhely köze­lében vártuk a gyászmenetet. Egy csoport szuronyos orosz katonától környezve láttuk Rulikovszkyt rövidre nyírott szőke hajjal, hosszú begom­bolt köpenyben, amint keresztbefont karokkal elszántan, sebes léptekben haladt előre. Kisvártatva fegyverropogás hallatszott s ő kiszen­vedett
Szedlák Mátyás: Leleplezések a magyar szabadságharcz és a magyar emigráczió idejéből 1848-1861

Emlékezete

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]