Postapalota (Budapest)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
Postapalota
Magyar Posta Székháza, Buda-Krisztina körúti postapalota
Postapalota (12272. számú műemlék).jpg
Település Budapest XII. kerülete
Cím 1122 Budapest, Krisztina körút 6.
Építési adatok
Építés éve 19241926
Rekonstrukciók évei 20162022
Építési stílus késő eklektikaszecesszió
Tervező Sándy Gyula
Hasznosítása
Felhasználási terület épület
Elhelyezkedése
Postapalota (Budapest)
Postapalota
Postapalota
Pozíció Budapest térképén
é. sz. 47° 30′ 23″, k. h. 19° 01′ 24″Koordináták: é. sz. 47° 30′ 23″, k. h. 19° 01′ 24″
A Wikimédia Commons tartalmaz Postapalota témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Magyar Posta Székháza vagy Postapalota, régi nevén Buda-Krisztina körúti postapalota Buda egyik jellegzetes szecessziós épülete.

Leírás[szerkesztés]

A Budapest XII. kerületében, a Krisztina körút 6. szám alatti palota Sándy Gyula tervei szerint eklektikus–szecessziós stílusban épült 19241926-ban[1] a Magyar Királyi Posta igazgatósági épületeként. Érdekessége, hogy itt működött az ország első körforgó személyfelvonója („páternoszter”). Nagy kéménye a régi, udvarról történő széntüzelés emléke volt.

Bár az épület a második világháborúban, Budapest ostroma során teljesen kiégett, szerkezete nem esett szét. 1947-ben állították helyre a háborús károkat. A 2000-es évek elejéig, eredeti céljának megfelelően a Magyar Posta használta. Azután évekig üresen állt, amikor 2016-ban a Pallas Athéné Alapítványok vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. vásárolta meg 22,3 millió euróért (akkor közel hétmilliárd magyar forint), és kezdte el a műemléki felújításokat. Irodaházként tervezték hasznosítani, alsóbb szintjein pedig kereskedelmi egységeket fogadtak volna.

Ám az épület 2018 nyarán 14 milliárdért átkerült a Magyar Nemzeti Bank tulajdonába, és a legújabb tervek szerint az MNB pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős alelnöksége költözött át ide és a tervezett Buda Palota modern irodaház helyett, a nagyközönség előtt a Nemzeti Bank pénz- és banktörténeti múzeumaként nyitott meg 2022. április 15-én. Az interaktív látogatóközpont a gazdasági folyamatok, fogalmak bemutatását és megértését tűzte ki fő céljául. Ezek mellett érmebolt és könyvsarok is lesz az épületben a látogatók számára. A saroktorony tetejére tervezett kilátót alkalmasint megnyitják a nagyközönség előtt.

Jegyzetek[szerkesztés]

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]