Palotay István (erdőmérnök)
Palotay István | |
Született | 1907. szeptember 26. Breznóbánya |
Elhunyt | 1972. június 30. (64 évesen) Zalaegerszeg |
Állampolgársága | magyar |
Házastársa | Vas Gizella házasságkötés: 1935 |
Gyermekei | két gyermek |
Foglalkozása |
|
Sablon • Wikidata • Segítség |
Palotay István (Breznóbánya, 1907. szeptember 26. – Zalaegerszeg, 1972. június 30.) magyar erdőmérnök, erdőrendező. Műkedvelő volt, színházi-zenei tudását is szívesen kamatoztatta. A második világháború alatt főhadnagyi rangba sorozták be.
Élete
[szerkesztés]Édesapja, Palotay (korábbi családneve: Payer) István[1] szintén erdőmérnök volt és magyar királyi erdőmester, akit 1912-ben Budapestre helyeztek a Földmívelésügyi Minisztériumba. Elemi és középfokú iskoláit ezért Budapesten végezte. A piaristáknál érettségizett 1925-ben. Bátyja, László jezsuita szerzetes volt.
Előbb önkéntes katonai iskolába jelentkezett, de 1926-ban – még katonai hallgatóként – beiratkozott a soproni M. kir. Bányamérnöki és Erdőmérnöki Főiskolára. 1931-ben szerezte meg erdőmérnöki oklevelét, de már előtte megkezdte munkásságát a Honvéd Kincstárnál, ahol főleg erdőrendezési feladatokkal bízták meg.
1935-ben feleségül vette Vas János soproni gyógypedagógiai tanár lányát, Gizellát. Házasságukból 1936-ban és 1937-ben két lányuk született.
Az állami erdőmérnökök létszámának emelését kihasználva állami szolgálatba kéri átvételét, így 1939-ben az újonnan alakult rahói kincstári erdőigazgatóságnál helyezkedett el vezető erdőrendezőként. 1943 őszén, a katonaságnál végrehajtott átszervezés miatt, mint tisztviselőt főhadnagyi rangosztályba sorolták és behívják, majd megbízták a Zemplén megyei kistopolyai honvédkincstári erdőhivatal megszervezésével. Leszerelése után a Rahóról Máramarosszigetre költözött erdőgazdaságnál újra munkába állt. A második világháború vége felé, a korábban a közeledő front elől Sopronba menekített családja után ment és áthelyeztette magát előbb az ottani, majd, hogy elkerülje nyugatra telepítését a Zalaegerszegi Erdőfelügyelőséghez. 1945-ig gyakorlati erdőnevelési, geodéziai, hatósági munkát végzett. Az állami erdőgondnokságok megalakulásakor a türjeit kellett megszerveznie, ahol azután erdőgondnokként dolgozott. 1948. január 1-jétől a Zalaegerszegi Állami Erdőigazgatóság erdőművelési előadója lett, majd ez év tavaszától, az erdőigazgatóságon belül az erdőrendezés irányítását vette át.
1949-ben megszűntek a Magyar Állami Erdőgazdasági Üzemek és az erdőigazgatóságok, amikor is az új, Zalaegerszegi Erdőrendezőség vezetésével bízták meg, amely – ország szerte 11 másikkal – kizárólag üzemtervek készítésével foglalkozott. E munkakörében Roth Gyula, Neuwirth János és Májer Antal nyomdokain haladva Magyarországon elsőként dolgozta ki a szálaló erdők erdőművelési eljárását. Irányításával a zalaegerszegi erdőrendezőség több tízezer hektár erdő üzemtervét készítette el. Elsők között ismerte fel a paraszti szálaló gazdálkodás jelentőségét. Eközben széles körű tapasztalatait szakirodalmi tevékenységében tette közkinccsé, az erdészet tudományos kérdéseivel kapcsolatos több elgondolását, kezdeményezését bevezették. Különösen a faállomány-szerkezeti kérdésekben, erdőbecslési vonalon és a szálaló erdőgazdaság hazai kérdéseiben fejtett ki jelentős irodalmi munkásságot.
Életútját 1967 augusztusában, az Országos Erdészeti Egyesület keszthelyi vándorgyűlésén Bedő Albert-emlékéremmel jutalmazták. 1968. január 1-jén helyezték nyugállományba.
Egészségében megrendülve, 1972-ben hunyt el, Zalaegerszegen. Utolsó – néhány oldal kivételével elveszett – kéziratát már nem sikerült befejeznie.
Szentgyörgyvölgy 8 C erdőrészletben erdészeti emlékhely állít emléket az „őrségi szálaló erdőgazdálkodás avatott ismerőjének”. A 0,4 hektáros terület kocsival is megközelíthető és 20 fő befogadására alkalmas. A 9NY nyiladék másik oldalán, a 9A erdőrészletben a Zalaerdő Zrt. Szentgyörgyvölgyi szálaló erdő néven erdei kirándulóhelyet létesített.
Nagy műveltségű ember és humanista volt, aki több oldalú zenei és műkedvelő színirendezői tehetségét is széles körben kamatoztatta. Már fiatalon a színház és a komolyzene elkötelezettje lett. Vezetett színjátszó kört, alapító és meghatározó tagja volt az 1957-ben alakult Zalaegerszegi Szimfonikus Zenekarnak, mint csellós, vasárnaponként pedig orgonán játszott a Jézus Szíve plébánia Szent Anna templomában, ahol a kántori teendőket is ellátta. A zalaegerszegi zeneiskolában gordonkára oktatta a tanítványokat és megalakulásától tagja volt a megyei művészeti albizottságnak. Zenedarabokat is komponált. Molnár Ferenc A Pál utcai fiúk című ifjúsági regényének Hevesi Sándor által színpadra alkalmazott művéből ő készített zenei átiratot a Fővárosi Operettszínház részére, amit 1946. április 14-én be is mutattak.
Források
[szerkesztés]- ↑ PALOTAY István (* 1860. - † 1957.) macse.hz (hozzáférés: 0218. szeptember 25.)
- PALOTAY István (* 1907. IX. 26., Breznóbánya - † 1972. VI. 30., Zalaegerszeg), macse.hu (hozzáférés: 2018. szeptember 25.)
- Palotay István Archiválva 2018. szeptember 25-i dátummal a Wayback Machine-ben életrajz, Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár, tudastar.dfmk.hu (hozzáférés: 2018. szeptember 25.)
- Staud Géza: A budapesti színházak műsora 1945-1949 Színháztörténeti füzetek 7. - 1959.
- Hajdú Tibor: Palotay István emlékére (321. old.), Erdészeti Lapok 127. évf. 10. szám, erdeszetilapok.oszk.hu - 1992. október
- Dr. Baráth László: Palotay István (1907-1972) Archiválva 2020. szeptember 20-i dátummal a Wayback Machine-ben, forestpress.hu - 2007. július 8.
- Sz. L.: Zalai szálaló erdőben az OEE Nagykanizsai Csoportja[halott link], ForestPress.hu - 2007. április 25.
- Fővárosi Operettszínház, 1946. Pál utcai fiúk, zenés játék, pim.hu/archivum - 2009.
- Szakács László: 40 éve hunyt el Palotay István Erdészeti Lapok CXLVIII. évf. 1. szám, erdeszetilapok.oszk.hu - 2013. január
- Szentgyörgyvölgyi erdőtervezési körzet közjóléti fejlesztési terve 2016. (Tervszám: KT- 10/2015), Térképmelléklet: Átnézeti térkép o Nyugati rész, portal.nebih.gov.hu - 2016. szeptember
További információk
[szerkesztés]- Szakács László: 3. A paraszti szálalástól a folyamatos erdőborításig, Erdészeti Lapok CXLVI. évf. 7-8. szám, erdeszetilapok.oszk.hu - 2011. július-augusztus