Neumann Károly

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Neumann Károly (18201890) evangélikus lelkipásztor, Petőfi Sándor barátja.

Családja[szerkesztés]

Édesapja Neumann Frigyes, édesanyja Baumvecs Julianna. A család Aszódon élt, ahol kékfestő üzemük mellett diákok elszállásolásával (diáktartással) foglalkoztak.

Amikor a Petrovics család Aszódra küldte Sándor nevű fiát (a későbbi Petőfit), a Neumann-család segítségét kérték. Aszódon Petőfi és az osztályelső Neumann Károly osztálytársak és jó barátok voltak. Neumann nagyon szerette a verseket és Petőfi is ebben az időben kezdett el verseket írni, valamint nagyon jó eredményeket ért el az osztályban. Neumann franciára is tanította a későbbi híres költőt, akivel együtt mentek tanulni Selmecre.

1841-ben Petőfi ismét Neumann Károlynál lakott egy időre.

1844-ben Neumann Pestre érkezett, hogy a Benyovszky család nevelője legyen. Neumann megkereste Petőfit, aki egy ideig nála lakott. Hálából Petőfi a Pesti Divatlapnál állást szerzett Neumann számára, aki Új Károly néven kezdett el publikálni. Petőfi neki ajánlotta a János Vitézt.

Teológiai tanulmányai miatt Neumann elhagyta Magyarországot 1847-ben. 1848-ban már Orosházán lett evangélikus segédlelkész. A szabadságharc idején kezdeményezte, hogy a templomi harangból ágyút öntsenek és azt a helyi tüzérek használják.

1849-ben Arad vármegyében járvány miatt meghalt egy evangélikus lelkész. Neumann Károly ekkor megpályázta a megüresedett lelkészi helyet, így lett 1849-től Fazekasvarsánd evangélikus lelkésze. 1850-ben feleségül vette Mikolay Vilmát, egy evangélikus lelkész leányát. Egészen 1875-ig maradt aktív, majd nyugdíjba ment, de 1880-ig lelkészként szolgálatot végzett. 1880-ban Neumann publikálta Petőfi addig ismeretlen verseit. 1890-ben halt meg.

Petőfi verse Neumann Károlyhoz[szerkesztés]

Neumann Károly emlékkönyvébe

Szeretlek, mint a hold a csendes éjet,
Miként a léget a szabad madár
Szeretlek oh, barátom, míg az élet
Köréből a halál a sírba zár.

Külső hivatkozások[szerkesztés]