John Mott

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
John Mott
1910-ben
1910-ben
Született 1865. május 25.
Livingston Manor, Sullivan megye
New York  USA
Elhunyt 1955. január 31. (89 évesen)
Orlando
Állampolgársága amerikai
Nemzetisége amerikai
Gyermekei Frederick D. Mott
Foglalkozása
Iskolái
Kitüntetései Nobel-békedíj
A Wikimédia Commons tartalmaz John Mott témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

John Raleigh Mott (Livingston Manor, Sullivan megye, New York, 1865. május 25.Orlando, Florida, 1955. január 31.) a Keresztény Diákok Világszövetségének (World Student Christian Federation - WSCF) Nobel-békedíjas vezetője, az Egyházak Világtanácsának tiszteletbeli elnöke, metodista felekezetű. A Nobel-díjat 1946-ban kapta meg a keresztény diákok nemzetközi szervezetének megalapításáért és megerősítéséért, amellyel a világbéke ügyét mozdította előre. Mott 1895 és 1920 volt a WSCF főtitkára.

Mott az 1910-es edinburghi Világmissziói Konferencián amerikai metodista laikusként elnökölt. A konferencia meghatározó hatást gyakorolt a 20. századi ökumenizmus kibontakozására, illetve a protestáns missziós mozgalmakra. 1920-tól 1928-ig elnökként vezette a WSCF-et. Kiterjedt missziós és ökumenikus munkásságáért sokan korának legszélesebb látókörű és legmegbízhatóbb keresztény vezetőjének tarják. (Cracknell-White, 243). Miután közvetlenül részt vett az Egyházak Világtanácsának (EVT) létrehozásában, a szervezet egész életére tiszteletbeli elnökének választotta. Legismertebb könyve A világ evangélizálása ebben nemzedékben (The Evangelization of the World in this Generation) a 20. század elején missziós jelmondattá vált.

Család[szerkesztés]

Livingston Manorban (Sullivan County, New York) született 1865-ben. Családja még ugyanebben az évben Postville-be (Iowa) költözött. Az Upper Iowa University-n történelmet tanult. A BA fokozatot a Cornell University-n szerezte meg 1888-ban. Felesége Leila Ada White, akit 1891-ben vett el. Két fiuk és két leányuk született.

Magyarországi kapcsolódás[szerkesztés]

Mott magyarországi vonatkozása, hogy 1909-es látogatásának közvetlen hatására kezdték meg előkészíteni a Magyar Evangéliumi Keresztyén Diákszövetség (MEKDSZ) megalapítását, amelyre 1910-ben került sor.