Ugrás a tartalomhoz

Ifjú Einstein

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ifjú Einstein
(Young Einstein)
1988-as ausztrál film
RendezőYahoo Serious
Műfajfilmvígjáték
ForgatókönyvíróDavid Roach
Főszerepben
  • John Howard
  • Su Cruickshank
  • Elliott Reid
  • Yahoo Serious
ZeneMartin Armiger
Gyártás
Ország Ausztrália
Nyelvangol
Játékidő91 perc
Forgalmazás
Forgalmazó
Bemutató
  • 1988
  • 1990. június 14. (Németország)[1]
KorhatárKN I. kategória (F/1174/J)
Bevétel13 383 377 A$ (Ausztrália, 1988)
További információk
SablonWikidataSegítség

Az Ifjú Einstein (eredeti cím: Young Einstein) 1988-ban bemutatott ausztrál filmvígjáték, melynek elsőfilmes rendezője, forgatókönyvírója, producere és címszereplője Yahoo Serious.

Cselekmény

[szerkesztés]

Albert Einstein, aki az 1900-as évek elején egy almatermelő fia Tasmániában, a családi vállalkozás helyett a fizika iránt érdeklődik. Apja megmutatja neki nagyapja „laboratóriumát”, egy eldugott fészert, ahol sört készített. Apja elmondja neki, hogy évek óta próbálják bevezetni a buborékokat a sörbe, mondván, hogy aki ezt meg tudja csinálni, az örökre megváltoztatja a világot.

Erős alkoholfogyasztás után Einstein felállítja a tömeg-energia ekvivalencia elméletét (E=MC2), mint képletet a sör atomjainak szétválasztására, hogy buborékokat hozzon létre a sörben. Miután az egész éjszakát előkészületekkel töltötte, felhasít egy söratomot (kalapáccsal és vésővel), amitől a fészer felrobban. Miután Einstein izgatottan megmutatja a szülőknek a képletet és egy pohár buborékos sört, apja arra biztatja, hogy menjen az ausztrál szárazföldre és szabadalmaztassa a képletet.

A Sydneybe tartó vonaton találkozik a csinos Marie Curie-vel, a Sydney-i Egyetemen tanuló lengyel-francia tudóssal és Preston Prestonnal, a Sydney-i Szabadalmi Hivatal nagyképű vezetőjével. Marie-t lenyűgözi Einstein, míg Prestont bosszantja.

Sydneyben Einstein egy bordélyházban száll meg, és rájön, hogy a szabadalmi hivatal nem fogadja el a tudományos elméleteket. Einstein elmegy, és az egyetemen találkozik Marie-val, csakhogy feldühíti a professzorát azzal, hogy kitörli a munkáját, és megírja a saját elméletét. Bár kirúgják, Marie egyre jobban megkedveli őt.

Preston megpróbál udvarolni Marie-nak a felsőosztálybeli életmódjával. Egy társasági klubban tartott előadás során a lány megemlíti, hogy érdekli Einstein elmélete. Preston féltékeny, ezért a hivatalnoka behívatja Einsteint, hogy a képletét biztonságba helyezze. Preston átadja a képletet a bajor testvéreknek, egy sörmesterpárosnak, akik a képlet segítségével akarnak meggazdagodni.

Miközben Einstein feltalálja a rock and roll-t és az elektromos hegedűt, románcot kezd Marie-val. Egy tengerparton szörfözést mutat be a lánynak. Amikor távoznak, Marie azt kívánja, bárcsak örökké tartana ez a pillanat. Einstein ihletetten, a helyszínen kitalálja a relativitáselméletet, ami Marie-t lenyűgözi. Amikor visszatérnek a szállodába, a recepciós közli vele, hogy Preston az ő képletével készít egy hordót. Amikor Einstein tiltakozik, a bajor testvérek azt állítják, hogy Einstein őrült, és beutaltatják a bolondokházába. Einstein elektromos hegedűjét tönkreteszik, és őt magát elszigetelve tartják. Marie szembesíti Prestont, aki azt mondja, hogy Einstein semmit sem tett volna a munkájával, és ő csak segíteni akar az embereken.

Marie elmaszkírozva Einstein apjaként beépül az intézménybe, a zuhanyzóban beszélget Einsteinnel, és leleplezi Preston tervét. Amikor Einstein tehetetlenségét fejezi ki, Marie csalódottan távozik. Einstein átépíti hegedűjét elektromos gitárrá, rövidre zárja vele a biztonsági rendszert, és megszökik.

Miután megtudja, hogy Marie visszatért Franciaországba, Einstein egy kis gőzhajóval Franciaországba hajózik, és visszaszerzi őt azzal, hogy megígéri, megállítja Prestont. A Curie család hőlégballonját használják, és még aznap este elindulnak a Párizsban tartott Nobel-díjkiosztó ünnepségre, amelyen számos feltaláló és tudományos kiválóság vesz részt.

Charles Darwin bejelenti, hogy Preston az idei Nobel-díj nyertese a sörbuborék felfedezéséért. Einstein félbeszakítja Preston beszédét, és megkérdezi, hogy Preston tudja-e, mi történik, amikor egy atomot felhasítanak. Amikor Darwin rájön, hogy Preston tudtán kívül atombombát épített, megparancsolja Prestonnak, hogy hagyja abba. Preston gúnyolódik a figyelmeztetésen, és beindítja a hordót, amely elkezd rázkódni és egyre nagyobb nyomást kezd kialakítani. Einstein a gitárját a hordóhoz erősíti, hogy lecsapolja az energiáját, annak ellenére, hogy Marie figyelmezteti, hogy ez megöli őt. Einstein egy gitárriffet játszik, aminek hatására a hordó elveszti az energiáját. Preston megpróbálja megölni Einsteint, de Marie eszméletlenre veri. Einstein tiszta energiát sugároz, ami hatalmas visszacsatolást, majd robbanást okoz.

Amikor a füst eloszlik, Einsteinről kiderül, hogy sértetlen. Ő és Marie megcsókolják egymást, miközben az összegyűlt tömeg éljenez. Visszatér Tasmániába a hordóval és a Nobel-díjjal. Azt mondja a családjának, hogy a képletet a világnak adja, ahelyett, hogy megtartaná a saját hasznára. Marie megkérdezi, mi lesz, ha a kormányok atomfegyverek előállítására használják a képletet. Einstein naivan kifejezi a világ kormányaiba vetett bizalmát, bejelenti, hogy új elméletet tanult, és ezután eljátszik egy rock and roll dalt.

Szereplők

[szerkesztés]
Szerep Színész Magyar hang[2]
Albert Einstein Yahoo Serious Lippai László
Marie Curie Odile Le Clezio Kisfalvi Krisztina
Preston Preston John Howard Csankó Zoltán
Mr. Einstein, Yahoo apja Ian "Peewee" Wilson
Mrs. Einstein, Yahoo anyja Su Cruickshank
szőke hajú nő Lulu Pinkus
barna hajú nő Kaarin Fairfax
Wolfgang Bavarian Jonathan Coleman
Charles Darwin Basil Clarke
Brian Asprin Steve Abbott

Jegyzetek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]