Földmegfigyelés
A földmegfigyelés a Föld világűrből való megfigyelése különböző (aktív vagy passzív) érzékelő eszközök (műholdak) segítségével. A földmegfigyelés objektív lefedettséget nyújt térben és időben. Az űrbeli érzékelők adatokat gyűjtenek a Földről, olyan területeket is beleértve, amelyek túl távoliak vagy másképpen elérhetetlenek földi felderítéssel.
A földmegfigyelő rendszer (EOS) Föld körüli pályájú és alacsony inklinációjú műholdak összehangolt rendszere, melynek célja a földfelszín, a bioszféra, az atmoszféra, a Föld szilárd rétegének és az óceánok hosszútávú megfigyelése. A földmegfigyelés folyamata nemcsak a kibocsátott vagy visszavert energia érzékelését, hanem a mért adatok feldolgozását, elemzését és alkalmazását is magába foglalja.
Fizikai alapok
[szerkesztés]Az elektromágneses sugárzásnak alapvető tulajdonsága a frekvencia. A rövid hullámhosszú (gamma- és röntgen) sugárzástól a hosszú hullámhosszú (mikrohullámú és rádióhullámú) sugárzások összessége alkotja az elektromágneses spektrumot vagy színképet.
Mielőtt a távérzékeléshez használt sugárzás eléri a földfelszínt, keresztülhalad a légkörön, és az atmoszférában található gázokkal és részecskékkel kölcsönhatásba kerül a beérkező fény és sugárzás, melynek két típusa lehet: szóródás és elnyelődés.
Az űrbeli megfigyeléshez és adatgyűjtéshez az elektromágneses spektrumnak csak azok a részei használhatók, melyeket nem befolyásolnak az említett hatások. Ezeket légköri ablakoknak nevezzük. Az a sugárzás, ami nem abszorbeálódik és nem szóródik szét, eléri a földfelszínt és három lehetséges formában kölcsönhatásba kerül vele: a sugárzást elnyeli, áthalad rajta vagy visszaverődik róla. Ezek egymáshoz viszonyított aránya a hullámhossztól és a felszín anyagától függ. A földmegfigyelés során a legfontosabb a visszavert sugárzás érzékelése, mérése. A reflektancia két szélsőséges forma között változhat: tökéletes és diffúz visszaverődés.[1]
A visszaverődés mértéke és formája szintén a felszín vagy a megfigyelt tárgy anyagától, tulajdonságaitól függ.
Rögzítési technika és fényképezés
[szerkesztés]Fényképes
[szerkesztés]Távérzékelt fényképes adatok úgy készülnek, hogy a tárgyról visszaverődő közvetlen sugárzást veszik filmre. A hullámhosszok tartománya, amelyet a fényképező eszközök érzékelnek, korlátozottak a kamerában található film és a szűrő érzékenysége által. A film spektrális érzékenységének tartománya az ultraibolyától (UV) az infravörösig terjedhet. Szűrőket is használnak a különböző filmtípusokkal közösen, azért, hogy leszűkítsék a felvételre kerülő hullámhossztartományt, vagy hogy csökkentsék a légköri háttérsugárzást. A többsávos kamerákat, amelyek egyidejűleg rögzítenek több felvételt ugyanazon tárgyról, többsávos (multi-spectral) képek előállítására használják. Az ilyen kamerák különböző film és szűrő kombinációkat használnak a különböző hullámhossztartományok rögzítésére. A film lehet egy spektrális sávra érzékeny (mint az egyrétegű fekete-fehér filmek) vagy többre (mint a három rétegű színes filmek). A négy filmtípus, amelyeket űrfelvételeknél használhatnak, a következők:
- Fekete-fehér a látható tartományban (pánkromatikus)
- 'térképező' (mapping) film – nagyjából egyforma érzékenységű az összes látható tartományra. Sokszor a filmet egy ’mínusz-kék’ (minus-blue – kéket elnyelő) szűrővel együtt használják, hogy kiszűrjék a légköri háttérsugárzást az elektromágneses spektrum kék végéről.
- ’felderítő’ (reconnaissance) film – kevésbé érzékeny a kék hullámhossztartományra, így kisebb a légköri zaj.
- Fekete-fehér a közeli infravörös tartományban
- Színes a látható tartományban
- Hamis színes a közeli infravörös tartományban[2]
Digitális
[szerkesztés]Az adatoknak digitális vagy numerikus formátumban kell lenniük ahhoz, hogy egy számítógép feldolgozhassa. A digitális képen a színek számok formájában vannak jelen. A grid (vagy valamelyik másik leképezési) mintát használják arra, hogy rögzítsék a kép színeit, minden egyes cella egy vagy több színkódból áll.A digitális érzékelők közvetlenül szám formátumban rögzítik a sugárzást. A legtöbb esetben a nulla a semmilyen (vagy a legkisebb érzékelhető) sugárzást rögzíti, és a legnagyobb rögzíthető szám a legnagyobb sugárzási szintet jelenti. A legtöbb távérzékelt képnél ez a legmagasabb sugárzási szint a 255-ös számhoz van rendelve. Ezzel a felbontással 256 különböző fényintenzitású színt lehet rögzíteni a digitális képen.[3]
Érzékelők (szenzorok)
[szerkesztés]A szenzorok az érzékelés módja szerint 2 csoportba sorolhatók:
- passzív: az energia, ami az érzékelt sugárzáshoz szükséges, külső forrásból származik – pl. a Napból –, az érzékelő a visszavert sugárzást rögzíti
- aktív: az energiát, amit az érzékelő rendszeren belül generálnak, kívülre irányítják, és a visszatérő energiatöredéket mérik meg (a radar egy példa rá)
Passzív
[szerkesztés]Nem pásztázó
[szerkesztés]- Nem képalkotó
Megméri a célterület összes pontján a sugárzást, feldolgozza, és jelenti az eredményt egy elektromos jelerősség vagy valamely más mennyiségi érték formájában. Ilyen érzékelők lehetnek:
- Mikrohullámú (radiométer)
- Mágneses
- Gravitációmérő
- Fourier-spektrométer
- egyéb
- Képalkotó (kamera)
A felszabaduló elektronok ionizálnak egy anyagot, mint pl. ezüst (Ag) a filmen, és mivel a cél minden egyes pontjához köthető sugárzás, az eredmény egy kép lesz. A kamerák típusai a fény tartományai alapján a következők lehetnek:
- Monokróm (egyszínű)
- Színes a látható tartományban
- Infravörös
- Hamis színes az infravörös tartományban
- egyéb
Pásztázó
[szerkesztés]- Képalkotó
A felszabaduló elektronok egy képalkotó eszközre hatnak, mint pl. TV vagy számítógép-monitor, oszcilloszkóp vagy elektromos érzékelők
- Image plane scanning
- TV camera
- Solid scanner
- Object plane scanning
- Többsávos letapogatórendszer (Multispectral Scanner (MSS))
- Image plane scanning
A többsávos letapogatórendszer, ahogy a neve is mutatja, egy olyan távérzékelő eszköz, amely a sugárzást több különböző hullámhosszon méri, ezek a látható, közel-infravörös, közép-infravörös, és termális-infravörös tartományai az elektromágneses spektrumnak. Mivel a hullámhosszakat ezekben a tartományokban jelentősen befolyásolják a légköri zajok, ezeknek az eszközöknek a hasznossága a földmegfigyelésben korlátozottak lehetnek a légköri viszonyok által. Az MSS eszközök digitálisan rögzítik az észlelt sugárzást több meghatározott hullámhossz ’csatornában’ vagy ’sávban’. Az elve ennek a rögzítési módszernek ugyanaz, mint a kameráknál a szűrők használata a korlátozott hullámhossztartomány felvétele érdekében. Például, ha megfelelő szűrőt használunk, hogy a kék fényt rögzíthessük, egy teljesen piros tárgy feketén jelenik meg, mert csak a kék fény megy át a szűrőn a film felvételekor.
- mikrohullámú radiométer
Ezek a passzív érzékelők rövidebb hullámhossztartományban dolgoznak, legfeljebb 300 mm-ig, a mikrohullámú tartomány termál sugárzását mérik. A hullámhosszok azon tartománya, amelyet a mikrohullámú radiométer érzékel, a Föld energiaspektrumának alacsonyabb energia-tartományú részével egyezik meg. A passzív sugárzás intenzitása függ a tárgy hőmérsékletétől, a beeső sugárzástól, a kisugárzástól, visszaverődéstől és a törésmutatótól. Mivel ezek az érzékelők viszonylag alacsony energiaszinten dolgoznak, a képek zajosak, így rosszabb felbontásúak is és összetettebb feldolgozást igényelnek.
A passzív mikrohullámú radiométert általában a tengerjég, valamint egyéb tengeri tulajdonságok, mint pl. felszíni szél, jégkiterjedés és esőviszonyok térképezésére használják. Napjainkban több új érzékelőt is fejlesztenek speciálisan erre a fontos területre.
A mikrohullámú érzékelőrendszereknek, mindegy hogy aktívak vagy passzívak, fontos szerepük van a globális klíma és időjárás rendszer tanulmányokban. Ezeknek az adatait máris felhasználták a meteorológia és az óceánkutatás számos területén, valamint az újabb kutatások a szárazföldi alkalmazásokra is kiterjednek.
Aktív
[szerkesztés]A radar térbeli helyzet és távolság meghatározására alkalmas műszer. A kisugárzott, majd visszavert mikrohullámú jel visszaérkezési idejét mérve meghatározható az objektum távolsága a műszertől. A mikrohullámú tartomány több sávra osztható, amelyek különböző jelenségek vizsgálatára alkalmasak.[4]
hullámsáv neve | hullámhossz (cm) | alkalmazás |
---|---|---|
Ka | 0,75–1,10 | térképezés |
K | 1,10–1,67 | felhőmegfigyelés |
Ku | 1,67–2,40 | műholdas kommunikáció, traffipax |
X | 2,40–3,75 | térképezés, megfigyelés |
C | 3,75–7,50 | meteorológiai megfigyelések |
S | 7,50–15 | meteorológiai megfigyelések, csapadékmennyiség mérése |
L | 15–30 | |
P | 30–100 | lombos növényzet, talajviszonyok megfigyelése, gleccserek és tengeri jég vizsgálata |
A mikrohullám egyenes vonalban terjed, a légköri hatások – mint a pára, felhőzet vagy a csapadék – csillapítják.
Nem pásztázó
[szerkesztés]- Nem képalkotó
- Mikrohullámú radiométer
- Mikrohullámú magasságmérő
Az aktív mikrohullámú mérőműszerek radar műszereken alapulnak.
A radaros magasságmérés egy technika, amely a felszín feletti magasságot tudja mérni, a rádió-magasságmérő segítségével. A működési elve az, hogy a radar kibocsát egy hullámot, majd ez a hullám visszaverődik a felszínről, és ezt a visszaérkező hullámot értékeli ki. A radaros magasságmérés a földfelszín magasságára vonatkozó mérési adatokat szolgáltat, amelyek segítségével meg lehet határozni a tengeri jégtakaró kiterjedését, az óceán kisléptékű felszíni különbségeit, valamint a szélsebességet. A fontosabb műholdakon található magasságmérők:
- ERS 1 és 2: Ku-sávú (13,8 GHz) rádió-magasságmérő, amelyet az Európai Távérzékelő Műholdon (ERS 1 és 2) 1991. július 17-én és 1995. április 21-én lőttek fel.
- GEOSAT Ku-sávú (13,5 GHz) rádió-magasságmérő, amelyet a GEOSAT műholdon 1985. február 12-én lőttek fel.
- Seasat: Ku-sávú (13,5 GHz) rádió-magasságmérő, amelyet a Seasat műholdon 1978. június 27-én lőttek fel.
- TOPEX/Poseidon: Ku-sávú (13,6 GHz) és C-sávú (5,3 GHz) dupla frekvenciájú Topex radar, amelyet a TOPEX/Poseidon felületén 1992. augusztus 2-án lőttek fel.
- CryoSat-2: SILAR
- Lézeres vízmélységmérő
- Lézeres távolságmérő
Pásztázó
[szerkesztés]- Képalkotó
- Image plane scanning
- PPAR (Passive phased array radar)
- Object plane scanning
- RAR (Real aperture radar)
- SAR (Synthetic aperture radar): az érzékelő, ahogy halad a pályáján, minden megfigyelt pontot lát elölről, felülről és hátrafelé visszatekintve, amíg ez a pont beleesik a sugárnyalábba. Utólagos digitális adatfeldolgozással az utazási idő és a jelek kibocsátási ideje alapján határozható meg a visszaverési pont képe.
- Image plane scanning
KEO rendszer
[szerkesztés]A ismeret-orientált föld megfigyelési rendszer (KEO – Knowledge-centric Earth Observation) jelenleg a világ legnagyobb nyilvános távérzékelési adatfeldolgozó rendszere.
A három kulcsszó: a „nyilvános”, a „távérzékelési” és az „adatfeldolgozó” kifejezések érzékeltetik, hogy egy komplex és integrativitásra törekvő rendszerbe nyerhetnek betekintést az alkalmazók. Az adatok hozzáférhetőségének megkönnyítésével, feldolgozásuk és interpretációjuk automatizálásával a KEO úttörő lehetőségeket nyújt a tudományos kutatások és az alkalmazói fejlesztések számára egyaránt.[5]
Az egészen egyszerű elemzések elvégzése mellett a folyamattervezés eszközével komplex döntéstámogatói rendszerek alakíthatók ki a KEO rendszer segítségével.[6]
Légi fényképezés
[szerkesztés]A légi fényképezés célja a földfelszín levegőből történő fényképezése.[7] Ezek a fotók általában repülőgépre vagy helikopterre szerelt kamerával készülnek.
A kamera tengelyállása többféle lehet: fekvő, erősen ferde, ferde, függőleges. A függőleges tengelyállású kamerával készült képeket ortofotó-nak is nevezik.
Az egymás után készülő légifotók között legalább 60%-os átfedés szükséges, illetve a felette lévő sávból kb. 20–30%. A repülés pontos adatait és körülményeit minden fényképen keretjelek rögzítik:
- repülési magasság
- a kép sorszáma
- fókusztávolság
- óra
- illesztő jel
- szelencés libella: jelzi, hogy mennyire függőleges tengelyállásból készült a felvétel
Torzulások a légi fényképen:
- perspektív (látszati): függőlegestől eltérő optikai tengely esetén keletkezik ilyen torzulás, ennek mértéke a kép minden pontján eltérő irányú és nagyságú
- magasságkülönbségből eredő: a képen látható függőleges tárgyak a kép belseje felől látszólag kifelé dőlnek, ennek mértéke egyenes arányban van a tárgyak magasságával és mélységével, illetve a kép közepétől való távolságukkal
A légifényképek felhasználása
- fotogrammetria: a légifotók mérhető, műszaki tartalmát hasznosítja, ennek segítségével például térképeket lehet létrehozni
- légifénykép-interpretálás: komplex vizsgálat, mely kiterjed a fénykép paramétereire, a fotó belső tartalmára, a lefényképezett tájra, objektumra, ehhez jó minőségű légi fotók szükségesek. Elemezhető:
- tónusok: színes, szürke – nedvességtartalomra, felszín szerkezetére lehet ezek alapján következtetni
- színek, színárnyalatok
- árnyékhatás – erdők és felhőzet vizsgálata
Műholdas földmegfigyelés[8]
[szerkesztés]Űrfelvételek tulajdonságai[9]
[szerkesztés]Térbeli felbontás
[szerkesztés]Az érzékelő és a felszín meghatározza, hogy a mekkora területről történhet az adatgyűjtés, illetve a gyűjtött adatok mennyire részletesek. Az űrfelvételeken felismerhető legkisebb részletek az érzékelő térbeli felbontásától függenek. Minden műholdkép alapegysége a pixel, a térbeli felbontás tehát attól függ, hogy egy pixel mekkora területnek felel meg.
Spektrális felbontás
[szerkesztés]A műholdak érzékelőberendezései egy-egy hullámhossz-tartományban készítenek felvételeket, ezeket sávoknak nevezik. A spektrális felbontás azt jelenti, hogy egyidejűleg hány képsávban készülnek felvételek: pankromatikus: 1 sáv, multispektrális: 3–20 sáv, hiperspektrális: 20–300 sáv.
Radiometriai felbontás
[szerkesztés]Az érzékelők radiometriai felbontásától függ, hogy a visszavert sugárzás változásait mekkora mértékben tudja megkülönböztetni, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a képet alkotó pixelek hányféle színárnyalatot vehetnek fel.
Időbeli felbontás
[szerkesztés]Egy adott földrajzi hely két egymást követő megfigyelése között eltelt idő, vagyis a visszatérési idő.
Landsat-program
[szerkesztés]Amerikai földmegfigyelő és erőforrás-kutató műholdcsalád. Napjainkra a Landsat-program 7 műholdat számlál.[10][11]
kép | név | fellövés | üzemelés vége | műszerek és sávkiosztás | felbontás (m) | keringési magasság (km) | visszatérési idő (nap) | adattovábbítás sebessége (Mbps) | működés |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Landsat 1 | 1972.07.23. | 1978.01.06. | TV kamera (1–3), MSS (4–7) | 80 | 917 | 18 | 15 | ||
Landsat 2 | 1975.01.22. | 1982.02.25. | TV kamera (1–3), MSS (4–7) | 80 | 917 | 18 | 15 | ||
Landsat 3 | 1978.03.05. | 1983.03.31. | TV kamera (1–3), MSS (4–7) | 30 | 917 | 18 | 15 | ||
Landsat 4 | 1982.07.16. | 2001 | MSS (1–4), TM (1–7) | 30 | 705 | 16 | 85 | ||
Landsat 5 | 1984.03.01. | aktív | MSS (1–4), TM (1–7) | 30 | 705 | 16 | 85 | ||
Landsat 6 | 1993.10.05. | 1993.10.05. | ETM (1–8) | 30/120 | 705 | 16 | 85 | ||
Landsat 7 | 1999.04.12. | aktív | ETM+ (1–8) | 15/30/60 | 705 | 16 | 150 |
A Landsat TM szenzor sávjainak alkalmazási területei:
sávok | hullámhossz (µm) | elnevezés | alkalmazás | kép |
---|---|---|---|---|
1 | 0,45–0,52 | kék | tengerparti vizek, vízpartok elemzése, víztestek felszíni rétegének vizsgálata, talaj és növényzet megkülönböztetése, talaj- és vegetáció térképezés | |
2 | 0,52–0,60 | zöld | klorofill A és B megkülönböztetése | |
3 | 0,63–0,69 | vörös | klorofill abszorpciós csatorna | |
4 | 0,76–0,90 | közeli infravörös | vegetációtérképezés, biomasszamérés, víztestek lehatárolása | |
5 | 1,55–1,75 | közép infravörös | vegetáció és talaj nedvességének meghatározása, hó és felhő elkülönítése | |
6 | 10,4–12,5 | termál infravörös | talaj nedvességtartalmának mérése, hőtérképezés, vegetációstressz analízis | |
7 | 2,08–2,35 | közép infravörös | kőzettípusok elkülönítése, hidrotermális térképezés |
SPOT program
[szerkesztés]Francia erőforrás-kutató műholdsorozat.[12]
kép | név | fellövés | pankromatikus sáv (µm) | B1 sáv (µm) | B2 sáv (µm) | B3 sáv (µm) | B4 sáv (µm) | felbontás (m) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
SPOT1 | 1986.02.22. | 0,51–0,73 | 0,50–0,59 | 0,61–0,68 | 0,79–0,89 | – | 10/20 | |
SPOT2 | 1990.01.22. | 0,51–0,73 | 0,50–0,59 | 0,61–0,68 | 0,79–0,89 | – | 10/20 | |
SPOT3 | 1993.09.26. | 0,51–0,73 | 0,50–0,59 | 0,61–0,68 | 0,79–0,89 | – | 10/20 | |
SPOT4 | 1998.03.24. | 0,61–0,68 | 0,50–0,59 | 0,61–0,68 | 0,79–0,89 | 1,58–1,73 | 10/20 | |
SPOT5 | 2002.05.04. | 0,61–0,68 | 0,50–0,59 | 0,61–0,68 | 0,79–0,89 | 1,58–1,73 | 5/10/20 | |
alkalmazás | szerkezet, vonalas elemek | növényzet, sekély víztestek | növényzeti típusok | növényfajták, humusztartalom | mezőgazdaság, földtudomány |
IRS program
[szerkesztés]Indiai erőforrás-kutató műholdcsalád.
ERS
[szerkesztés]Az ESA (Európai Űrügynökség) első földmegfigyelő műholdjai.[13]
ENVISAT
[szerkesztés]Az ESA (Európai Űrügynökség) földmegfigyelő műholdja, 2002.03.01-én állították pályára. Számos földmegfigyelő érzékelő-berendezéssel szerelték fel.[14] Öt évvel a tervezett élettartama után, 2012. április 8-án megszakadt vele a kapcsolat.[15]
kép | szenzor | teljes név | típus | alkalmazás | kép |
---|---|---|---|---|---|
ASAR | Advanced Synthetic Aperture Radar | térképező radar | felszínborítás-térképezés | ||
GOMOS | Global Ozone Monitoring by Occultation of Stars | spektrométer | globális ózon- és üvegházgáz térképezés | ||
MERIS | Medium Resolution Imaging Spectrometer | multispektrális szenzor | felszíni vizek megfigyelése, vegetáció felmérés, topográfia | ||
MWR | Microwave Radiometer | mikrohullámú radiométer | vízgőztartalom, talajnedvesség mérés, jégmegfigyelés | ||
RA-2 | Radar Altimeter 2 | radaros magasságmérő | domborzat térképezése, felszíni vízállás mérés, jégmegfigyelés és monitoring | ||
SCIAMACHY | Scanning Imaging Absorption Spectrometer for Atmospheric Cartography | képalkotó spektrométer | globális légkörmegfigyelés, troposzférikus és sztratoszférikus gázok mérése | ||
MIPAS | Michelson Interferometer for Passive Atmospheric Sounding | interferométer | légkörkémiai megfigyelések, szennyezőanyagok mérése | ||
AATRS | Advanced Along Track Scanning Radiometer | radiométer | felszínhőmérséklet mérése | ||
DORIS | Doppler Orbitography and Radio-positioning Integrated by Satellite | Doppler-hatáson alapuló helyzetmeghatározó rendszer | pályaadatok, pontos helyzetmeghatározás | ||
LRR | Laser Retro-Reflector | lézer | pozíciómeghatározás elősegítése |
A NASA földmegfigyelő műholdjai
[szerkesztés]műhold neve | kép | fellövés | szenzorok és alkalmazás | eredmények |
---|---|---|---|---|
Geosat | 1985.03.12. | Radar Altimeter: 5 cm-es pontosság, tengeri gravitációs mező mérése, vízszintváltozást okozó tényezők megfigyelése (cunami, hurrikán, áramlások, ár-apály) | ||
Seasat | 1978.06.26. | Radar Altimeter: magasságmérés, Microwave Scatterometer: szélsebesség, szélirány mérése, Microwave Radiometer: vízfelszín hőmérsékletének mérése, Visible and Infrared Radiometer: felhőzet, szárazföld, vízfelületek megkülönböztetése, Synthetic Aperture Radar: tengeri jég megfigyelése | ||
Terra | 1999.12.18. | ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer), CERES (Clouds and the Earth's Radiant Energy System), MISR (Multi-angle Imaging SpectroRadiometer), MODIS (Moderate-resolution Imaging Spectroradiometer), MOPITT (Measurements of Pollution in the Troposphere): környezeti monitoring, klímaváltozás kutatása[16] | ||
Aqua | 2002.05.04. | AMSR-E (Advanced Microwave Scanning Radiometer-EOS): felhőzet tulajdonságainak megfigyelése, tengerfelszíni vízhőmérséklet, szélsebesség mérése, hó és jég felületek detektálása, MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer): felhőmegfigyelés, légköri aeroszolok mérése, felszínborítás, tűz és vulkánok figyelése, AMSU-A (Advanced Microwave Sounding Unit): légköri hőmérséklet, páratartalom mérése, AIRS (Atmospheric Infrared Sounder): légköri hőmérséklet, páratartalom, felszíni és vízhőmérséklet mérése, HSB (Humidity Sounder for Brazil): légköri páratartalom, CERES (Clouds and the Earth's Radiant Energy System)[17] |
Nagyfelbontású kereskedelmi műholdak
[szerkesztés]műhold | fellövés | pankromatikus felbontás (m) | multispektrális felbontás (m) | egyéb szenzorok | felvétel |
---|---|---|---|---|---|
IKONOS[18] | 1999.09.24. | 0,80 | 4,00 | ||
OrbView-2 | 1997 | SeaWiFS | |||
OrbView-3[19] | 2003 | 1,00 | 4,00 | ||
GeoEye-1[20] | 2008.09.06. | 0,41 | 1,65 | ||
GeoEye-2 | terv: 2011 vagy 2012 | 0,25 | |||
QuickBird[21] | 2001.10.18. | 0,60 | 2,40 | ||
WorldView-1[22] | 2007.09.18. | 0,50 | – | ||
WorldView-2[23] | 2009.10.08. | 0,46 | 1,84 | ||
EROS A | 2000.12.05. | 1,80 | |||
EROS B | 2006.04.25. | 0,70 | |||
Kompsat-2[24] | 2006.07.28. | 1,00 | 4,00 |
Radarfelvételek tulajdonságai
[szerkesztés]A radaros távérzékelési eszközök az általuk kibocsátott hullámok visszaverődését mérik. A visszaverődés intenzitása alapján általában szürkeárnyalatos skálát használva ábrázolják a radarképet.
- radarképen fekete felületek: sima felszínek, nyugodt vizű régiók, mert ezek gyakorlatilag tükörként viselkednek (tökéletes a visszaverődés), a beeső sugárzás nem az érzékelő antenna irányába verődik vissza
- radarképen világos felületek: durva, érdes felszínek – olyan felszíni változások, melyek mérete hasonló a radar által kibocsátott hullámhosszhoz – (diffúz visszaverődés), szögletes objektumok (a sarokhatás miatt dupla visszaverődés)
A fémből készült objektumok is fényesen jelennek meg a radarfelvételeken, mivel nagy a dielektromos állandójuk. A talaj vagy a vegetáció nedvességtartalma is felerősíti a visszaverődés mértékét. A radarhullámok fontos tulajdonsága a polarizáció: mely síkban rezegnek a kibocsátott hullámok.
- vízszintes (HH)
- függőleges (VV)
- keresztpolarizált (HV, VH)
Radaros műholdak
[szerkesztés]műhold | kép | sáv | hullámhossz (cm) | alkalmazás | kép |
---|---|---|---|---|---|
AIRSAR[25] | P | ~65 | erdők megfigyelése | ||
JERS–1[26] | L | 23,5 | geológia, mocsarak, gleccserek megfigyelése | ||
Almaz–1[27] | S | ~10 | légköri mozgások, csapadék megfigyelése | ||
ERS–1[28] | C | 5,66 | kisebb tárgyak, növényzet megfigyelése, adatgyűjtés domborzati modellekhez | ||
RADARSAT–1,2[29][30][31] | C | 5,66 | kisebb tárgyak, növényzet megfigyelése, adatgyűjtés domborzati modellekhez | ||
ENVISAT | C | 5,66 | kisebb tárgyak, növényzet megfigyelése, adatgyűjtés domborzati modellekhez | ||
RISAT–1 | C | 5,66 | kisebb tárgyak, növényzet megfigyelése, adatgyűjtés domborzati modellekhez | ||
TerraSAR-X[32] | X | ~3 | térképezés, földhasználat-változás, tengerek és tengeri jég, gleccserek és hótakaró megfigyelése[33] | ||
TanDEM-X[34] | X | ~3 | adatgyűjtés domborzati modellekhez | ||
CosmoSkyMed[35] | X | ~3 | óceáni mozgások megfigyelése, adatgyűjtés domborzati modellekhez | ||
katonai műholdak | K | ~1,2 | hólefedettség |
Kapcsolódó szócikkek
[szerkesztés]Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Remote Sensing Tutorial. [2011. február 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 29.)
- ↑ BA Harrison, DLB Jupp: Introduction to Remotely Sensed Data (htm). [2009. február 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. május 25.)
- ↑ BA Harrison, DLB Jupp: Introduction to Remotely Sensed Data (htm). [2009. augusztus 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. május 25.)
- ↑ ESA Radar and SLAR Glossary. [2011. április 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 12.)
- ↑ ESA technológiák[halott link]
- ↑ keo-karisma.esrin.esa.int
- ↑ A légifotózásról. [2010. november 20-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 22.)
- ↑ Földmegfigyelési oktatási anyag – 2. rész[halott link]
- ↑ Földmegfigyelési oktatási anyag – 1. rész[halott link]
- ↑ A Landsat-program honlapja. [2013. március 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. július 24.)
- ↑ A Landsat-programról
- ↑ spotimage.com. [2011. november 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2018. július 24.)
- ↑ Az ERS honlapja. [2008. szeptember 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 17.)
- ↑ Az ENVISAT honlapja. [2000. december 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 12.)
- ↑ ESA declares flagship Envisat observing satellite lost, 2012-05-09
- ↑ A Terra műhold honlapja
- ↑ Az Aqua műhold honlapja
- ↑ IKONOS Satellite Images and Sensor Specifications. [2011. június 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. március 8.)
- ↑ OrbView-3 Fact Sheet
- ↑ About GeoEye-1. [2011. március 18-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. március 8.)
- ↑ QuickBird. [2008. május 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. május 17.)
- ↑ WorldView-1. [2011. január 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. március 8.)
- ↑ WorldView-2. [2008. október 8-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2008. szeptember 8.)
- ↑ The KOMPSAT-1 and 2 projects. [2011. november 3-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. március 8.)
- ↑ Az AIRSAR honlapja
- ↑ A JERS-1 az ESA Earthneen. [2010. május 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 15.)
- ↑ World Space Giude. [2010. július 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 15.)
- ↑ ESA ERS Mission. [2008. szeptember 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. november 17.)
- ↑ A RADARSAT-1 honlapja
- ↑ A RADARSAT-2 honlapja
- ↑ About Radarsat-2[halott link]
- ↑ TerraSAR-X Satellite and Mission. [2011. július 19-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 15.)
- ↑ Applications and utilisation
- ↑ TanDEM-X - a Valuable Partner for TerraSAR-X. [2011. július 19-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. december 15.)
- ↑ About COSMO-SkyMed
Források
[szerkesztés]- BA Harrison, DLB Jupp: Introduction to Remotely Sensed Data (htm). [2009. augusztus 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. május 25.)
- Dr. Nicholas Short: Remote Sensing Tutorial (html). [2009. október 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. május 25.)
- CEOS EO Handbook (htm). (Hozzáférés: 2007. május 25.)
- FÖMI: űrfelvételek (htm). [2009. november 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. május 20.)
- Távérzékelés (Szent István Egyetem (htm). [2010. március 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. május 25.)
- Földmérő tudástár (html). (Hozzáférés: 2010. május 25.)
- FÖMI Távérzékelés oktatóanyag. [2010. február 26-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. február 16.)
- GeoAdat: Földmegfigyelés – letölthető oktatóanyag. [2012. október 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. június 1.)