Dél (napszak)

A dél az a napszak, amikor a Nap látszólagos égi mozgásának legmagasabb pontján van. A valódi nap fogalma a Nap két egymást követő delelése között eltelt időtartam. A dél a délelőtt és a délután közé esik. Magyar nyelven nincs külön köszönés erre a napszakra, ilyenkor Jó napot (kívánok)ot szokás mondani. Az egyik teljesértékű főétkezésnek az ebédnek az időpontja rendszerint erre a napszakra esik.
Események[szerkesztés]
Ilyenkor ebédel az emberek nagy része. Ekkor van a déli harangszó is, amely az egész keresztény világban a nándorfehérvári diadalra emlékeztet, a pápa Cum hiis superioribus annis kezdetű bullájában, a déli harangszó elrendelésével hívta fel a hívek figyelmét arra, hogy imádkozzanak a keresztes seregek győzelméért a muzulmánok hadserege felett.[2]
Fordítás[szerkesztés]
Ez a szócikk részben vagy egészben a Mittag című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ The astronomical basis of timekeeping, royalobservatorygreenwich.org
- ↑ Szűcs Jenő: Miért szól délben a harang?, tankonyvtar.hu
Források[szerkesztés]
- Az időmérés, csillagászati korrekciók, astro.u-szeged.hu
További információk[szerkesztés]
|