Casorati–Weierstrass-tétel
A komplex analízisben a Casorati–Weierstrass-tétel holomorf függvények viselkedését írja le lényeges szingularitásuk környékén. Karl Weierstrass és Felice Casorati után nevezték el. Az orosz irodalomban Szokhotszkij tételeként emlegetik.
Formális állítás
[szerkesztés]Legyen U a komplex sík részhalmaza, benne a komplex számmal, ami az f függvény lényeges szingularitása, és f holomorf a halmazon. Ekkor, ha V környezete U-ban, akkor sűrű C-ben.
Egy másik megfogalmazásban:
Minden ε > 0, δ >0 valós számra és w komplex számhoz van z komplex szám U-ban, hogy |z − | < δ és |f(z) − w| < ε .
Informálisan: az f függvény értéke bármely komplex értékhez tetszőlegesen közel kerül tetszőleges környezetében.
A tételt a nagy Picard-tétel erősíti, ami kimondja, hogy f végtelenszer fel is veszi ezeket az értékeket, legfeljebb egy kivételével.
Ha f egészfüggvény és a=∞, akkor a tétel szerint f(z) megközelít minden komplex értéket és a végtelent, ha z tart a végtelenhez. Magasabb dimenzióban ez nem teljesül, ahogy azt Pierre Fatou példája mutatja.[1]
Példák
[szerkesztés]Az f(z) = exp(1/z) függvénynek lényeges szingularitása van a 0 helyen, de a g(z) = 1/z3 függvénynek ugyanitt nem lényeges a szingularitása, háromrendű pólusa van.
Tekintsük a
függvényt! Ennek Laurent-sora a 0-nál levő lényeges szingularitás körül:
Mivel mindenütt létezik, ahol z ≠ 0, ƒ(z) analitikus z = 0 pontozott környezetében.
A polárkoordinátákra áttérve az, ƒ(z) = e1/z függvény a következő alakot veszi fel:
Mindkét oldal abszolútértékét véve
Ezzel azokra a θ változókra, amelyekre cos θ > 0, teljesül, hogy , ha ; és ha , , hogyha .
Ha például z végigfut egy körön, aminek sugara 1/R, és érinti a képzetes tengelyt, akkor ez a r = (1/R) cos θ. Ekkor
és
Ekkor R megfelelő választása esetén minden pozitív értéket felvesz (a nulla nem pozitív). Ha a kör mentén , és R rögzített, akkor . Tehát az egyenletnek ez a része:
minden értéket végtelenszer sokszor felvesz az egységkörön. Tehát f(z) minden komplex számot végtelenszer sokszor felvesz, kivéve a nullát, amit kihagy.
Bizonyítás
[szerkesztés]Egy rövid bizonyítás:
Feltesszük, hogy f-nek z0 lényeges szingularitása, valamint f meromorf z0 egy V \ {z0} környezetében. Tegyük fel indirekt, hogy van egy b érték, amit f nem közelít meg, azaz van komplex b és ε > 0 valós szám, hogy |f(z) − b| ≥ ε minden V-beli komplex számra, amire f értelmezve van.
Definiáljuk a függvényt, ez holomorf V \ {z0}-ben, nullhelyei f pólusai, és korlátja 1/ε. A g függvény kiterjeszthető teljes V-re Riemann analitikus folytatás tételével. Az eredeti függvény kifejezhető g-vel, hiszen minden z-re V \ {z0}-ben.
Ekkor a határértékre két lehetőség adódik. Ha a határérték 0, akkor f-nek z0-ban pólusa van. Ha nem 0, akkor z0 megszüntethető szingularitás. Mindkét lehetőség ellentmond annak, hogy z0 lényeges szingularitás. A feltevés hamis, a tétel tehát igaz.
Története
[szerkesztés]A tétel történetéről Collingwood és Lohwater írt. Weierstrass publikálta 1876-ban németül.[2] Szokhotszkij pedig szakdolgozatában oroszul 1868-ban. Emiatt az orosz irodalom Szokhotszkij nevén ismeri. Casorati 1868-ban szintén megjelentette a tételt, ami Briot és Bouquet könyvének első, 1859-es kiadásában is szerepelt.[3] A második kiadásból (1875) kihagyták.
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Fatou, P.. „Sur les fonctions meromorphes de deux variables”, 862,1030.. oldal
- ↑ The theory of cluster sets. Cambridge University Press (1966)
- ↑ Theorie des fonctions doublement periodiques, et en particulier, des fonctions elliptiques (1859)
Források
[szerkesztés]- Section 31, Theorem 2 (pp. 124–125) of Knopp, Konrad (1996), Theory of Functions, Dover Publications, ISBN 978-0-486-69219-7
Fordítás
[szerkesztés]Ez a szócikk részben vagy egészben a Casorati–Weierstrass theorem című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.