Ugrás a tartalomhoz

Bényei Tamás (dzsesszzenész)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Matepyt (vitalap | szerkesztései) 2020. szeptember 2., 10:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (További információk)
Bényei Tamás
Életrajzi adatok
Született1964november 5. (59 éves)
Budapest
IskoláiMagyar Képzőművészeti Főiskola (–1989)
Pályafutás
Műfajokjazz, dixieland
Aktív évek1973 – napjainkig
EgyüttesHot Jazz Band (1988-)
Hangszertrombita, bendzsó, ének
Tevékenység

Bényei Tamás weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Bényei Tamás témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Bényei Tamás (Budapest, 1964. november 5.) Kossuth-díjas magyar dzsesszzenész. A Hot Jazz Band együttes alapító tagja és vezetője.

Pályafutása

Bényei Tamás 1964. november 5-én született Budapesten. Gyerekkorát Siómaroson, Balatonszabadi-falun és Siófokon töltötte.

9 évesen beiratkozott a Siófoki Állami Zeneiskolába. Eredetileg vadászkürtön szeretett volna tanulni, de mivel nem oktattak ilyen hangszeren akkor, helyette trombitálni tanult - 4 évig - kiváló mestere Apáti János volt.

A trombita után önszorgalomból megtanult bendzsózni. Első színpadra lépése újdonsült hangszerével a tiszavirág életű Gold Balaton Dixieland Band-ben történt. Ezután indult el a zenészi pályafutása.

1985-ben megalakította saját öttagú dixieland band-jét, amelyet később Jazztrampsnek neveztek el. Akkoriban főleg az utcákon zenéltek, csak az utazási megkötések 1988-as eltörlése után jutottak ki nyugatra (Bécs, Párizs, Cannes).[1] 1988-ban névváltásra került a sor, együttesének neve azóta Hot Jazz Band.[1]

1989-ben a Képzőművészeti Főiskolán grafikusként diplomázott, posztgraduális tanulmányait 1991-ben fejezte be. A főiskola negyedik évében felvételizett a jazz-tanszakra is, ahol (fél évre) Tomsits Rudolf növendéke lett.

1996-ban Hungarian All Stars néven egy alkalmi formációt hozott létre (tagjai: Molnár Gyula - klarinét, Bényei Tamás - trombita, Nagy Iván (Benkó DB) - harsona, Apáti János - zongora, Juhász Zoltán - bőgő és Papa Fleigh - dob). Egy rádiós felvételen és két koncerten szerepeltek.[2] 996-ban kaptam felkérést, hogy legyek zenei szervezője a Sárospataki Dixieland és Blues Fesztiválnak, melyet 15 éven át sikeresen vezettem, és 2004 óta szervezem a Siófoki New Orleans Jazz Fesztivált, mely 8-12 meghívott zenekarával napjaink legnagyobb ilyen jellegű hazai seregszemléje.

További két formáció megalakítása fűződik a nevéhez, az egyik a 2014 óta működő Bényei Tamás és a Gramophonia Hot Jazz Orchestra elnevezésű big band. 1945 óta ez az első hazai nagyzenekar, amely az 1920-tól az 1940-es évekig született stílusok hangzását eleveníti meg. A másik a Hungarian Banjo Kings, amely Európa egyetlen bendzsózenekara.

Szólistaként részt vett 1996-ban a Magyar-Amerikai Opera Gálán, ahol a Porgy és Bess-ben bendzsózott a Magyar Állami Operaház zenekarában. A Magyar Rádió Szimfonikusaival, három ízben szerepelt különböző gálákon.[2]

Egyéb zenei produkciókban is részt vett, mint például a Muddy Shoes, Spo-Dee-O-Dee, Paid Holiday, Nagy Szabolcs és Gerendás Péter lemezein. Játszott továbbá, a Molnár Dixieland Band egyik lemezén, és mint alkalmi tag a Dr. Jazz Gospel Band egyetlen műsoros kazettáján.[1] A 2003-ban rendezett "Being Julia" című filmben statiszta szerepet vállalt, mint trombitás.[1]

Iskolái

Díjai

Források

  1. a b c d >Bényei Tamás. hotjazzband.hu. [2009. július 15-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. február 6.)
  2. a b >Biográfia. info.bmc.hu. (Hozzáférés: 2010. február 6.)

További információk