Ugrás a tartalomhoz

Vertyikal–2

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2018. november 10., 23:37-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta10))

A Vertyikal–2 (cirill betűkkel: Вертикаль–2, magyarul: függőleges) szovjet, R–5V típusú geofizikai kutató rakétaszonda.

Küldetés

Az Interkozmosz együttműködés keretében ez volt a második rakétaszonda. A Vertyikal–1-hez hasonlóan a Vertyikal–2-höz is az R–5M közepes hatótávolságú ballisztikus rakétán alapuló R–5V típusú rakétát alkalmazták. 1971. augusztus 21-én az Interkozmosz program keretében indították a szovjet Kapusztyin Jar rakétakísérleti lőtérről. Az R–5V hordozórakéta egyfokozatú, folyékony hajtóanyagú típus volt. 463 km-es magasságot ért el, 1300 kg-os műszertartállyal. A ballisztikus pályán mozgó műszerek nagy része gömb alakú konténerben, ejtőernyővel visszatért a Földre.

Jellemzői

A Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) Atomenergia Kutatóintézet neutronforrásra alapozott aktivációs analitikai módszerrel működő műszerét a Tányát (műanyagfóliás mikrometeorit-csapda) vitte a világűrbe.

Források

Külső hivatkozások