Tóth Éva (operetténekes)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen TurkászBot (vitalap | szerkesztései) 2019. június 2., 17:15-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (CheckWiki error (22) javítása; kategória szóközökkel)
Tóth Éva
Életrajzi adatok
Született1961
Bernecebaráti
Elhunyt2022. augusztus 11. (60-61 évesen)[1]
Budapest
SírhelyFiumei Úti Sírkert
Származásmagyar magyar
HázastársaLeblanc Győző
Pályafutása
IskoláiKereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola
Híres szerepeiSybill Jacobi Viktor: Sybill
Lili bárónő Huszka Jenő: Lili bárónő
Iluska Kacsóh Pongrác: János vitéz
Marica grófnő Kálmán Imre: Marica grófnő

Tóth Éva weboldala
SablonWikidataSegítség

Tóth Éva magyar operetténekes, előadóművész.

Életpályája

Bernecebarátiban született, de középiskolás korában családja Budapestre, Kispestre költözött. A Lengyel Gyula Kereskedelmi Szakközépiskolában érettségizett és elvégezte a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolát is. A Budapesti Tüzép kereskedelmi főosztályán dolgozott. Magánúton folytatott énektanulmányokat és szinkronszínészi végzettséggel is rendelkezik. Táncdalénekesként kezdte Kovács Magda énektanárnál, majd operettet és magyarnótát később klasszikus hangképzést is tanult. Stílustanárai: Siliga Miklós és Oláh Gyula voltak. Énekelt operát is, de az operett műfajában teljesedett ki. Erről korábban így mesélt:

...táncdalénekesnő akartam lenni. Első tanárom Kovács Babi volt. Lengyelfi Miklós, televíziós szerkesztő biztatására – aki az operett és a magyar nóta felé terelt - az OSZK (Országos Szórakoztatózenei Központ) stúdiójában folytattam tanulmányaimat, ahol Horváth Eszter operaénekes volt a hangképző tanárom, Hegedűs Valér pedig a korrepetítorom. Lengyelfi Miklósnak köszönhetem első tévés nótafelvételemet is. A vizsgák után magánúton Horváth Eszterhez – ő ismertette meg velem a klasszikus hangképzést - , később Sipos Jenő tanár úrhoz, majd Gencsy Sárikához jártam. Őt követte Bokor Jutta operaénekes.

Hivatásos előadóművészi vizsgái után különböző műsorokban szerepelt, többek között a Pesti Vigadóban is. 2000-ben került a Budapest Televízióhoz, ahol a "Szellők szárnyán" és a "Szól a nóta" című műsorokat szerkesztette és vezette, illetve a "Vasárnap esti Kívánságműsor" sorozatot is.[2] Itt ismerkedett meg partnerével, későbbi férjével: Leblanc Győző operaénekessel is. 2003-ban ausztráliai turnén vettek részt, majd a Blaha Lujza Színház utazó társulattal járták az országot, melynek primadonnája lett. Férjével 2006 őszétől több hónapos fellépéssorozaton vettek részt, melynek állomásai többek között: Kanada, USA, Új-Zéland; Ausztrália voltak, de jártak például Izraelben is. Előadóművészként számos fellépésük volt külföldön és idehaza. A környező országok: Felvidék, Erdély, Vajdaság magyar lakta településein is. Műsorvezetőként a televízióban heti rendszerességgel a Hatoscsatornán láthatják a nézők a "Dallamok szárnyán" című kívánságműsorukat.

Magánélete

Első férjétől elvált, akitől egy fia született. Második férje: Leblanc Győző operaénekes.

Fontosabb színpadi szerepei

Lemez, CD, DVD

  • Szellők szárnyán (2003) (Operett világ sorozat ; 1.)[3]
  • Túl az óperencián (2004) (Operett világ sorozat ; 2.)
  • Szól a nóta - Tóth Éva és Leblanc Győző közreműködésével
  • Fizetek fő úr! (Szellők szárnyán sorozat II.)

Jegyzetek

Források

További információk