Tony Gaze

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen BinBot (vitalap | szerkesztései) 2019. október 31., 23:46-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Évszakok és hónapok irreleváns linkjeinek eltávolítása (ld. Évszakok linktelenítése és WP:HIV#mihez))
Tony Gaze
Életrajzi adatai
Teljes neveFrederick Anthony Owen Gaze
Született1920. február 3.
Prahran, Ausztrália
Elhunyt2013. július 29. (93 évesen)
Geelong, Ausztrália
NemzetiségeAUS ausztrál
Pályafutása
KategóriaFormula–1-es világbajnokság
Aktív évei1952
Csapataprivát HWM
Nagydíjak száma4 (3 rajt)
Világbajnoki címek0
Győzelmek0
Dobogós helyezések0
Első rajtkockák0
Leggyorsabb körök0
Első nagydíjBEL 1952-es belga nagydíj
Legutolsó nagydíjITA 1952-es olasz nagydíj
A Wikimédia Commons tartalmaz Tony Gaze témájú médiaállományokat.

Frederick Anthony Owen Gaze (Prahran, 1920. február 3.Geelong, 2013. július 29.) ausztrál II. világháborús vadászpilóta és autóversenyző. Ausztrália első Formula–1-es pilótája.

Pályafutása

Vadászpilótaként

A második világháború kitörésekor cambridge-i tanuló volt, s nem sokkal később csatlakozott a brit légierőhöz. Első bevetésére 1941 márciusában került sor a Csatorna környékén a 610. rajhoz vele együtt csatlakozó testvére még abban a hónapban meghalt egy bevetésen. Egy ideig pilótainstruktorként is szolgált, majd a harctérre visszatérve egy ízben le is lőtték a gépét, de sikerült kényszerleszállást végrehajtania, és megmenekülni az ellenséges területről. Gaze-t többször is kitüntették, összesen 12,5 győzelmet szerzett a háború során, és ő volt az első ausztrál, aki beülhetett a Gloster Meteorba, az első brit sugárhajtású vadászgépbe.

A Formula–1-ben

1952-ben egy HWM volánja mögött rajthoz állt a belga nagydíjon, ezzel ő lett a kontinensnyi ország első Formula-1-es pilótája, aki világbajnoki futamon rajthoz állhatott.[1] Nagy sikereket nem ért el a gyenge autóval, spái debütálásán 16. lett az időmérőn a 22 indulóból, a futamon pedig utolsó célba érőként 6 kör hátránnyal intették le. Még három hétvégén vett részt abban az évben, de célba nem tudott érni többet.

A Formula–1 után

Gaze később nem próbálkozott a világbajnoksággal, de így is több említésre méltó mozzanatot kiemelhetünk karrierjéből. Az 1956-os Le Mans-i 24 órás versenyen is részt vett Richard Stooppal, de kiestek. Részt vett a goodwoodi versenypálya létrehozásában, alapító tagja volt a többek közt az ifjú Jack Brabhamet is foglalkoztató rövid életű ausztrál versenyistállónak, a Kangaroo Stable-nek, s a repüléstől sem szakadt el teljesen, 1960-ban például részt vett a vitorlázók világbajnokságán.[2]

2006-ban magas állami kitüntetést kapott a motorsport terén végzett tevékenységéért, majd 2013 nyarán, 93 esztendős korában hunyt el a Victoria állambeli Geelongban, ahol iskolaéveit töltötte.

Eredményei

Teljes Formula–1-es eredménysorozata

(Táblázat értelmezése)
(Félkövér: pole-pozícióból indult; dőlt: leggyorsabb kört futott)

Év Csapat Modell Motor 1 2 3 4 5 6 7 8 Helyezés Pont
1952 Tony Gaze HWM Alta Straight-4 SUI
500
BEL
15
FRA
GBR
Ki
GER
Ki
NED
ITA
ni
NC 0

Le Mans-i 24 órás autóverseny

Év Csapat Autó Csapattárs Helyezés
1956 UK UK Automobiles Frazer Nash Ltd. Frazer Nash Sebring UK Richard Stoop Kiesett

Jegyzetek

  1. „Monte Carlo Rally Ford Zephyr Wins on Shell”, The Sydney Morning Herald , 1953. július 1., 7. oldal  [1]
  2. Retro – Ausztrál ász a levegőben és a pályán”, 2016. február 3. 

Források