Szentmiklós vára (Horvátország)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 16., 09:12-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)
Szentmiklós vára
Utvrda Mikleuš
Ország Horvátország
Mai településSzentmiklós
Tszf. magasság133 m

Épült15. század
Elhagyták18. század
(lerombolták)
Állapotanincs látható felszíni nyoma
Típusavizivár
Építőanyaga
Elhelyezkedése
Szentmiklós vára (Horvátország)
Szentmiklós vára
Szentmiklós vára
Pozíció Horvátország térképén
é. sz. 45° 36′ 20″, k. h. 17° 48′ 25″Koordináták: é. sz. 45° 36′ 20″, k. h. 17° 48′ 25″

Szentmiklós vára (horvátul: Utvrda Mikleuš) egy középkori várhely Horvátországban, a Verőce-Drávamente megyei Szentmiklós (Mikleuš) település határában.

Fekvése

Szentmiklós falutól délre, mintegy 1 kilométerre, egy növényzettel sűrűn benőtt helyen található. A vár egykor egy kerek platón helyezkedett el, melyet mély vizesárok övezett.

Története

Szentmiklós várának építési ideje ismeretlen, a 14. században említik először. A vár 1345 óta ismert az írásos dokumentumokból. Raholca várának uradalmához tartozott. A 14. század elején a Csák nembeli Ugrin birtoka, később a Garaiaké. Ezt követően több birtokosa is volt. A vár melletti település a 15. században már mezőváros. 1490. november 1-jén itt állították ki a Habsburg Miksához való csatlakozásukat dokumentáló hűséglevelet a Brankovics, a Beriszló, a Hlapsityi Kishorvát fivérek, valamint Garai Bánfi Lőrinc. A királyi sereg általi ostromára 1495 telén kerülhetett sor, bár erről közvetlen információval nem redelkezünk. Mindenesetre a Geréb testvérek birtokában volt egészen Péter haláláig. 1503 őszén Corvin János az időközben hozzákerült kastélyt visszaadta Kishorvát-nak és Bánfinak, melyre 1506-ban királyi adománylevelet is kaptak

1542-ben Raholcával egy időben foglalta el a török. 1684-ig török uralom alatt állt. Ekkor települtek be a mai lakosság ősei, akik nem ismervén annak építőit a várat Turski gradnak, azaz Törökvárnak nevezték el és a helyiek ma is így hívják. A várat a török háborúkban, talán a visszafoglalásakor rombolták le és már nem építették újjá. Romjai még 1862-ben is jól látszottak.

A vár mai állapota

Mára az egész várhelyet benőtte a sűrű növényzet, a falak maradványai nem láthatók.

Források