Ugrás a tartalomhoz

Stephen Wolfram

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. április 22., 05:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta14))
Stephen Wolfram
Wolfram 2008-ban
Wolfram 2008-ban
Életrajzi adatok
Született1959augusztus 29. (64 éves)
Anglia London
Ismeretes mint
Nemzetiségbrit
SzüleiSybil Wolfram
Hugo Wolfram
Iskolái
Iskolái
Felsőoktatási
intézmény
Oxfordi Egyetem
California Institute of Technology
Pályafutása
Szakterületmatematika
Tudományos fokozatPhD (elméleti fizika)
Munkahelyek
Jelentős munkáiMathematica
A New Kind of Science(wd)
Szakmai kitüntetések
  • MacArthur Fellows Program (1981. július)
  • Friedrich L. Bauer Prize (2009)
  • az American Mathematical Society tagja (2012. november 1., 2013)
  • American Academy of Arts and Sciences tiszteleti tagja (2023)
A Wikimédia Commons tartalmaz Stephen Wolfram témájú médiaállományokat.

Stephen Wolfram (London, 1959. augusztus 29. –) elméleti fizikus és matematikus – a részecskefizika, sejtautomaták, komplexitáselmélet és számítógépes algebra területén dolgozott, valamint ő hozta létre a Mathematica nevű szoftvert.

Családja és ifjúkora

Tudományos munkája

Stephen Wolframhoz és Eric W. Weissteinhez (a weboldal létrehozójához) fűződik, azaz a Wolfram Research-höz a nagy matematikai enciklopédia, a MathWorld valamint a World of Science.

Mathematica

1986-ban Wolfram otthagyta az Institute for Advanced Study-t és az University of Illinois at Urbana-Champaign egyetemen kezdett dolgozni, ahol megalapította a Center for Complex Systems Research kutatóközpontot és elkezdte a Mathematica rendszer fejlesztését, amely 1988-ban jelent meg először. 1987-ben megalapította a Wolfram Research céget, amely a szoftver fejlesztését és forgalmazását tűzte ki célul. Ma Stephen Wolfram a többségi részvénytulajdonos a cégben.

A New Kind of Science

1992 és 2002 között írta Wolfram az A New Kind of Science (NKS) című könyvet, amelyben nagyon egyszerű számítási rendszereket tanulmányoz empirikusan (Turing-gép, sejtautomaták). Amellett érvel, hogy a hagyományos matematika helyett efféle rendszerek szükségesek a természet modellezéséhez és komplexitásának megértéséhez. A könyv megjelenése óta Wolfram a szoftver fejlesztésének és könyve népszerűsítésének szenteli idejét.

Fő műve

Külső hivatkozások