Ugrás a tartalomhoz

Soós Károly Attila

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen TurkászBot (vitalap | szerkesztései) 2018. szeptember 14., 20:16-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Árván (paraméter nélkül) álló {{Személy infobox}} cseréje (WP:BÜ), apróbb javítások)
Soós Károly Attila
Született1944. április 2. (80 éves)
Nagyvárad
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
Tisztségemagyarországi parlamenti képviselő (1990. május 2. – 1998. január 1.)

SablonWikidataSegítség

Soós Károly Attila (Nagyvárad, 1944. április 2.) közgazdász, politikus, a közgazdaságtudományok kandidátusa, az SZDSZ országgyűlési képviselője 1990 és 1997 között.

Szakmai és politikai tevékenysége

1967-ben végzett a Marx Károly Közgazdasági Egyetemen. Ezután az MTA Közgazdasági Kutató Intézetének tudományos munkatársa lett, és innen is vonult nyugalomba.

A hetvenes-nyolcvanas években aktívan részt vett különféle gazdasági reform-előkészítő munkákban. Kutatási területe később a kelet-közép-európai volt szocialista országok piacgazdasági átalakulásának, külgazdasági és makroökonómiai folyamatainak tanulmányozása lett. Szakértőként is dolgozott az Európai Uniónak a volt szocialista országokba irányuló segélyprogramjaiban.

A rendszerváltás után az SZDSZ vezető gazdaságpolitikusa lett. 1990 és 1997 között országgyűlési képviselő volt. 1990 és 1994 között az Országgyűlés Költségvetési, Adó- és Pénzügyi Bizottságának elnökeként, 1994-96 között a Horn Gyula kormányában az Ipari és Kereskedelmi Minisztérium politikai államtitkáraként tevékenykedett.

1998 és 2000 között az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatóságának tagja volt.

Tudományos publikációi

Gazdag tudományos publikációs tevékenységet folytat.[1]

Sarcolás különadókkal: bevételszerzés, populizmus és az „idegenek” kiszorítása címmel tanulmányt írt a Magyar Bálint által szerkesztett, 2013 őszén megjelent Magyar polip című kötetbe.

  • Terv, kampány, pénz. Szabályozás és konjunktúra ciklusok Magyarországon és Jugoszláviában; Közgazdasági és Jogi, Bp., 1986
  • Rendszerváltás és privatizáció. Elsődleges és másodlagos privatizáció Közép-Európában és a volt Szovjetunióban; Corvina, Bp., 2009 (angolul is)

Jegyzetek

Források