Sejtmagvacska

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen UltimateChance (vitalap | szerkesztései) 2020. december 2., 23:38-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (redundáns kategória eltávolítva)
A sejtmag és a benne elhelyezkedő sejtmagvacska

A sejtmagvacska (más néven nukleólusz) a sejtmagon belül elhelyezkedő, általában egy, néha több kerek, erősen festődő sejtalkotó. Szerkezete és tömege a sejt életciklusai során változik, osztódáskor eltűnik, anyaga szétoszlik, majd az osztódást követően újraképződik. A sejtmagvacska egy finoman szálas, egy szemcsés és egy halványan festődő szerkezeti elemeket magába foglaló összetevőkből áll. A finoman szálas vagy fibrilláris szerkezet az rRNS-molekuláknak felelnek meg, ezek itt képződnek nagy mennyiségben. A szemcsés vagy granuláris szerkezet a riboszóma-alegységeknek felel meg, míg a halványan festődő szerkezeti elemek a kromoszómáknak a sejtmagvacska kialakulásáért felelős DNS-szakaszok.

A sejtmagvacska legfőbb funkciója a riboszómák termelése, valamint azok alegységeinek előállítása. Ezek aztán a citoplazmában alakulnak teljesértékű riboszómákká.

Commons:Category:Cell nucleolus
A Wikimédia Commons tartalmaz Sejtmagvacska témájú médiaállományokat.