Rozs Tamás

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gbarta (vitalap | szerkesztései) 2020. július 29., 08:24-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Élő személyek kategória hozzáadva (a HotCattel))
Rozs Tamás
Életrajzi adatok
Született1960. október 12. (63 éves)
Pécs
Tevékenység
SablonWikidataSegítség

Rozs Tamás (Pécs, 1960. október 12.) zenész (csellista-énekes), zeneszerző, zenetanár, zeneterapeuta. A Szélkiáltó együttes csellósa.

Élete

A pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumában[1] érettségizett. 1982 óta tagja a Szélkiáltó együttesnek, amivel 1983-ban megnyerték a Ki mit tudot. 2018-ban Magyar Örökség díjat kaptak.[2] Keresztény Béla halála óta Lakner Tamással és Fenyvesi Bélával trióban zenélnek. Az együttessel bízta meg először a Bóbita Bábszínház zeneírással, de később önálló megbízásokat is kapott, illetve Szabó Zsuzsa bábművésszel is játszott évekig. Ezután több bábprodukcióhoz is írt zenét Szegeden, Egerben, Győrben és a Budapest Bábszínházban egyaránt. Sokszor közre is működött ezekben az előadásokban és más színházakban is.

1986-ban a Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Karán magyar, főiskolai ének-zene szakon diplomázott. 2013-ban ének-zene tanár posztgraduális mesterképzési szakon szerezett egyetemi diplomát az egyetem Művészeti Karán. Szakdolgozati portfóliója címe: Zenetanárság, zeneterápia, transzfer-hatás.

1992–1993 között a Zeneakadémia Jazz Tanszakára járt ének szakra Gonda Jánoshoz, majd 2006-ban két és fél év alatt a Pécsi Tudományegyetem Művészeti és az Orvosi Karának közös akkreditációjában elvégezte a Művészetterápia szakot, Zeneterápia specializáción. Szakdolgozata címe: A zeneterápia hatása oligofrén kliensekre-élmény és mentális fejlődés értelmi sérültek körében. Zeneterápiával értelmi sérültekkel, és különböző helyeken, klinikán is dolgozott (a Pécsi Fogd a kezem Alapítványnál tíz és Budapesten a Napsugár Habilitációs Intézetben egy évig).

Tanított ének-zenét különböző általános-, és középiskolákban, így Pécsett az Ágoston téri iskolában, Szentlőrincen a kísérleti iskolában művészet tantárgyat, Budapesten az Erdei Iskolában és a Gandhi Gimnáziumban Pécsett ének-zenét hét évig. A 2011/12-es és a 2012/13-as tanévben tanított a Pécsi Leőwey Klára Gimnáziumban ének-zene tantárgyat, s két évig vezette a Férfikart – ami a 2012-es Helikon ünnepségeken arany minősítést szerezett –, 2014-ben pedig a Wekerle-telepi Deák Ferenc Gimnáziumban. A Pesti Magyar Színház Színiakadémiáján is tartott kurzust 2015-ben. A Kaposvári Egyetemen is a színészosztályoknak oktat – kisebb nagyobb megszakításokkal – zenés mesterséget és kreatív zenét. A Szegedi Egyetem Gyógypedagógiai Karán 4 tanévet tanított. A PTE Művészeti Kar vendég oktatójaként tartok kurzust a vézős zeneterapeuta hallgatóknak posztgraduális képzésen (A zeneterápia szerepe, hatásmechanizmusa értelmi sérült kliensek körében). A zenés színész-mesterség tantárgy vizsga-előadásai koncertként éltek tovább budapesti színházakban, s más befogadó helyeken.

Fő hangszerem a cselló, de játszott gitáron, nagybőgőn, s alapfokon zongorán is. Tanulja az úgynevezett mongol-, vagy torok énekhangképzést. Autodidakta módon kezdte, majd Tran Qvan Hai mesternél Párizsban és Radik Tyulyush-nál (Huun Huur Tu együttes) tanult.

Még a főiskolán a Tillai Aurél vezette vegyeskarban énekelt, s félévet töltött a Tomkins Énekegyüttesben is 1991-ben. Játszik az Arcofon Duo/Trio/Quartet formációban – világzenét, etnojazzt Kovács Márton, Gyulai Csaba és Gáspár József társaságában. A Kaposváron, a Csiky Gergely Színházban 2003-ban alakult Szakértők zenekarban Kovács Márton és Mohácsi János darabjainak zenéit dolgozzák föl. Az Ördögszekér Kompániában is hosszú évekig muzsikált, ahol fia lépett a helyébe hegedűvel és időnként a lánya is énekel.

2004-ben készítette el a Férfiének című CD-jét zenész barátaival.

Önálló műsorait fesztiválokon, rendhagyó irodalom, vagy énekóra keretében játssza. Rendszeresen ír színházi zenéket báb-, és kőszínházaknak, s egyes darabokban továbbra is közreműködik.

Díjai, elismerései

2007-ben a Versünnep országos verseny szakmai I. díját kapta.

A 2015-ös POSZT-on "A legjobb zene és hangzásvilág" díjat kapta a Szigorúan ellenőrzött vonatok című darab zenéjéért a szakmai zsűritől.

2018-ban Magyar Örökség díjat kapott a Szélkiáltó együttes tagjaként.

Jegyzetek

  1. Pete József: Akikre büszkék vagyunk, A Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma híres tanárai és diákjai; A Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma Pécs, crnlg.hu - 2019.
  2. Szabados Julianna: Közéleti Gazdasági Krónika, parlando.hu, Krónika Videómagazin - 2018.

Források

További információk