Ugrás a tartalomhoz

Repülő ékezet

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen EinRob (vitalap | szerkesztései) 2021. április 20., 20:28-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.

A repülő ékezet (idegen nyelvterületen „halott billentyű”, dead key) az írógépen vagy a számítógép billentyűzetén olyan speciális módosító billentyű, amivel egy alapbetűhöz egy specifikus ékezetet vagy más diakritikus jelet lehet illeszteni. A repülő ékezet leütése önmagában nem hozza létre a (teljes) grafémát, hanem a következő leütött billentyű által létrehozott karaktert változtatja meg. Ezáltal nem szükséges minden lehetséges alapbetű-ékezet kombinációhoz lefoglalni egy külön billentyűt, elég minden egyes diakritikus jelhez egy-egy repülő ékezetet rendelni az alapgombokon kívül.

Például, ha egy billentyűzetkiosztásban repülő ékezetként szerepel a tompa ékezet (`), a francia à előhozható a `, majd felengedése után az A lenyomásával, az è pedig hasonló módon a ` és az E segítségével. Általában az önmagában álló diakritikus jelet a repülő ékezet és a szóköz kombinálásával lehet létrehozni, a tompa ékezetet tehát a ` és a Szóköz lenyomásával.

Hasonló célra főleg unix-szerű rendszereken a (Windows alatt nem ismert) kombináló billentyűt (compose key) használják.

Használata

A repülő ékezet működése némileg eltér a tipikus módosító gombétól (mint az AltGr vagy a Shift); míg azokat nyomva kell tartani a módosítani kívánt billentyű leütése közben, a repülő ékezetet le kell nyomni, majd fel kell engedni a módosítandó billentyű lenyomása előtt. Egyes rendszereken nincs vizuális visszajelzés a repülő ékezet lenyomásáról (mintha a gomb nem „élne”, innen a „holt billentyű” elnevezés). Máshol szövegbevitelkor a diakritikus jel ábrája mellett a rendszer jelzi, hogy egy gomb leütésére vár a szekvencia befejezéséhez.

Írógép esetében a repülő ékezet funkcionalitását mechanikus módon valósítják meg, méghozzá egyszerűen úgy, hogy az írógép kocsijának továbbengedése nélkül ütik rá a diakritikus jelet a papírra (így a következő betű ugyanarra a helyre fog kerülni a papíron). A gyakorlatban ez azt is jelenti, hogy nincsenek korlátai a diakritikus jelek elhelyezésének, probléma nélkül elhelyezhető például egy éles ékezet (´) akár egy „q” betűn is.

A számítógépeknél ez másképp működik. Számítógépen a repülő ékezet leütése időlegesen megváltoztatja a billentyűzet kiosztását a következő leütés erejéig, így a normál betű helyett a megfelelő diakritikus jellel előre összeállított karakter (kompozit karakter) fog megjelenni. Minden alapbetű-ékezet kombinációt támogatnia kell a karakterkészletnek és a használt betűkészletnek egyaránt. Mivel nem létezik az éles ékezetből és a „q” betűből álló kompozit karakter, ezért a ´ után a q lenyomása valószínűleg a ´q-t fogja eredményezni, különálló karakterekként – vagy egyes rendszerek az érvénytelen billentyűkombinációt csendben figyelmen kívül hagyják. (A Unicode-ban lévő combining characters – kombinálható karakterek – segítségével megvalósítható egy q-n lévő éles ékezetre nagyjából hasonlító kombináció – q́ – de ennek a technikának semmi köze a repülő ékezetekhez.)

Repülő ékezetek különböző billentyűzetkiosztásokon

Egy billentyű lehet alapértelmezés szerint repülő ékezet, és számos nem angol billentyűzetkiosztás tartalmaz dedikált repülő ékezeteket. Az alap amerikai angol billentyűzeten nincsenek repülő ékezetek, de a Microsoft Windows és X Window alatt elérhető nemzetközi (amerikai) angol billentyűzeten több repülő ékezetet a hasonlóan kinéző írásjelekre tettek. Régebbi számítógépeken, mint az MSX, gyakran létezett dedikált dead key, ami a Ctrl vagy a Shift módosító gombokkal kombinálva hozzáadta a nyugat-európai nyelvekhez leggyakrabban szükséges ékezeteket (´, `, ˆ és ¨) az utána begépelt magánhangzóhoz.

Alapértelmezett repülő ékezet-gomb hiányában akár normál billentyű is viselkedhet repülő ékezetként valamely módosító gombbal (jellemzően AltGr vagy Option) együtt lenyomva. A Microsoft Word programban a Ctrl gombot az ékezetre emlékeztető gombbal együtt lenyomva (pl. ^ a cirkumflexhez) az repülő ékezetként viselkedik.

Magyar billentyűzet

Magyar billentyűzetkiosztás, a repülő ékezetek bekarikázva

A Windowsban található magyar billentyűzet (de nem a 101 gombos!) tíz repülő ékezetet tartalmaz. Ezek közül egyik sem közvetlenül elérhető, mindegyik az AltGr és a billentyűzet felső (012…) sorában található egy gomb kombinációjaként állítható elő.

Repülő ékezetek a magyar billentyűzeten
Elérési kombináció, graféma Graféma elnevezése Elérhető karakterek
AltGr+2 = ˇ hacsek ňčďšěřťž ŇČĎŠĚŘŤŽ
AltGr+3 = ^ cirkumflex âîô ÂÎÔ
AltGr+4 = ˘ félkör, breve ă Ă
AltGr+5 = ° fokjel, kör vagy gyűrű ů Ů
AltGr+6 = ˛ hurok, ogonek ąę ĄĘ
AltGr+8 = ˙ pont ż Ż
AltGr+9 = ´ éles ékezet ńćýáśĺéŕúíźó ŃĆÝÁŚĹÉŔÚÍŹÓ
AltGr+Ö = ˝ kettős éles ékezet őű ŐŰ
AltGr+Ü = ¨ tréma äëüö ÄËÜÖ
AltGr+Ó = ¸ cédille, bal farok çşţ ÇŞŢ

Repülő ékezet mint kódolási módszer

Minta: a'rvi'ztu"ro" tu:ko:r fu'ro'ge'p

Az üzenettovábbítás hőskorában nem létezett szabványos lehetőség a 7 bites ASCII kódtáblán kívül eső, ékezetes írás szabványos továbbítására. Ekkor még a billentyűzetek (beviteli módszerek), a megjelenítő eszközök és a nyomtatók hiányosságai miatt is szükség volt valamilyen kerülő megoldásra; az internet hajnalán a levéltovábbításnál sem volt lehetőség ékezetes karakterek átvitelére. A táviratoknál szokásos kódolásnál (aarviiztueueroeoe tuekoerfuuroogeep) olvashatóbbnak bizonyult a repülő ékezet használata.

A rádióamatőr csomagrádió esetén ma sincs lehetőség nem-ASCII karakterek továbbítására. Ezen kívül online szótárakban, lexikonokban keresőkifejezések beírásánál is használatban maradt a repülő ékezetes kódolási lehetőség.

Magyar ékezetes betűk kódolása repülő ékezettel
„Repülő ékezet” a' a: néha a~ e' i' o' o: néha o~ o" u' u: néha u~ u"
Ábrázolt betű á ä é í ó ö ő ú ü ű

Jegyzetek

Források

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Dead key című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

Kapcsolódó szócikkek