Ugrás a tartalomhoz

Podzol

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Burumbátor (vitalap | szerkesztései) végezte 2016. december 5., 11:57-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát: 195.199.142.177 (vita) szerkesztéséről Szilas szerkesztésére)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
podzol

A podzol egyike a harmincféle talajtípusnak: kilúgozott szürke erdőtalaj. A kilúgozódást a magas csapadékmennyiség okozza, ennek révén az ásványi sók a mélybe mosódnak. Alacsony humusztartalmú, általában savanyú talaj. A tajga, ill. az erdőkkel borított területek jellegzetes talaja. Magas ásványianyag-tartalmú, főleg kvarccal (szilícium-dioxid), valamint fém-oxidokkal. Gyenge termőképességű, szürkés színű, jellegzetes rétegződésű.

Neve az orosz nyelvből ered: pod alatt, alatti; zola hamu.

Előfordulása

[szerkesztés]
Podzoltalaj a jellegzetes rétegeivel

Elsősorban a hideg-mérsékelt övben (tajgaöv), ill. az óceáni éghajlatú régiókban, valamint a hegyvidéki fenyvesek alatt. Az oroszországi, északi területek mellett előfordul Kanadában, de az eukaliptuszerdőkkel borított Dél-Ausztráliában, valamint a homokos floridai vidékeken is.

Lásd még

[szerkesztés]