PC Guru

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Akela (vitalap | szerkesztései) 2021. február 4., 23:24-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (fbclid= nyomkövető ki)
PC Guru
Adatok
Típushavilap
FormátumA4

Alapítva1992. június (Guru)
1993. (PC Guru)
Megszűnt2019. december (nyomtatott változat)
Ár1995 forint (utolsó ár)
KiadóGuru Bt. (1992-1995)
Új Guru Lapkiadó Kft. (1995-1999)
Vogel Publishing (1999-2008)
Motor-Presse (2008-2012)
Skorpió Print (2012-2020)
Esport1 Kft. (2020-)
FőszerkesztőBöjtös Gábor
SzerkesztőCsető Zsolt, Szöllösi Kristóf
MunkatársakEckhardt Ádám
Valyon Tamás
Szücs Péter
Talabér Krisztina
Nyelvmagyar
Székhely1117 Budapest, Budafoki út 187-189.

ISSNISSN 1217-6389
A PC Guru weboldala

A PC Guru magyar, elsősorban számítógépes játékokkal és hardverekkel foglalkozó, havonta megjelenő újság. 1992-es alapítása óta folyamatosan megjelenik, ezzel a legrégebben piacon lévő ilyen lap. A PC Guru eredetileg Guru néven, lemezújság formájában, 1992 júniusában útnak indított, főleg Amigás számítógépes játékokkal foglalkozó havilap volt. Az évek során számtalan kiadóváltást és nagyobb külső-belső változásokat megélt, jelenleg az Esport1 Kft. adja ki.

Története

Guru, majd PC Guru (1992–1998)

A Guru lemezújságot 1991 végén Berényi Zoltán ("Bear"), Fehér Gábor ("Masell"), Marinov Gábor ("Gaborca"), és Turcsán Tamás ("Shy") alapították. Egyiküknek sem volt különösebb rutinja, és nagy tőkéjük sem (a Guru Bt. kb. másfélmillió forint tőkével jött létre, amihez mellékállásban kerítették elő a pénzt), így a nyomtatott lap kiadására várniuk kellett, egészen 1992 szeptemberéig. A lemezújság felületét Gaborca készítette, azt ahhoz való floppylemez ára volt tulajdonképpen a lap ára. Mivel az 1990-es évek elején a Commodore Amiga volt a legnépszerűbb számítógép, így a Guru is e köré épült. A lap a címét az amigás "kék halál", a "Guru Meditation Error" után kapta. Öndefiníciója alapján a Guru "szórakoztató informatikai magazin" volt, azaz nemcsak játékokkal foglalkozott, hanem hardverekkel, programozással, sőt film- és zenekritikákkal is. A szerkesztőség az olvasókkal közösen minden évben megszervezte a Guru Tábort, az első 1992-ben volt Parádon.

Idővel aztán a PC egyre népszerűbb lett, lassan az Amigánál is, így 1993-ban megjelent egy negyedéves periodika, PC Guru címmel, a Guru leágazásaként. 1995-ben a PC Guru lett a havilap, a Guru pedig AGuru címen folytatódott tovább negyedéves lapként egészen 1996-ig.

A lap történetében az első komolyabb törést egy tartozás visszafizetése jelentette. A Guru Bt. alapításához annak idején felhasználtak egy egymillió forintos kölcsönt, mely visszafizetése egy háttéralku következményeként akként történt, hogy 1994-ben a cégben részesedést szerzett a Valhalla Páholy Kiadó is, amely átvette a kiadási feladatokat is. Ez a lépés feszültséget okozott az alapítók között is, Bear kivételével egyesével távoztak.

1995-ben megjelent egy kizárólag CD-n kiadott magazin, a CD Guru is, mely egészen 2000-ig került kéthavonta kiadásra. 1998-ban jelent meg először CD-melléklettel a lap. Ugyanekkor elindult a PGO, a PC Guru Online is, a nyomtatott laphoz képest egész más szerkezettel és szemlélettel.

A Vogel Burda égisze alatt (1999–2008)

1999-től az újságot új kiadó, a Vogel Publishing Kft. (később Vogel Burda) vette át. Ezzel egy időben a lap dizájnja felfrissült. Májusban először került teljes játék a lap mellé a Stonekeep személyében (emellett megmaradt a lap CD-melléklete is, így az újsághoz 2 CD járt papírtokban). 1999-2000 között kerültek a laphoz olyan új cikkírók, akik a későbbiekben nagy szerepet játszottak az újság életében: Sashegyi Zsolt (Sasa), Hanula Zsolt (Hancu), Stöckert Gábor (Stöki), és még sokan mások. A hosszú ideje főszerkesztő Bear vezetési stílusával sokan elégedetlenek voltak, az új cikkírók is egy már folyamatban lévő rivalizálás kellős közepébe csöppentek. Hancu eleinte csak álneveken, Rejtő Jenő karaktereinek a nevén (Wendriner Aladár, Troppauer Hümér) publikálhatott. A konfliktusok vége az lett, hogy Bear felállt a főszerkesztői székből, és saját lapjaival (PC.Games, CD Games) folytatta tovább. Helyére a lapnál régóta dolgozó Mocsáry József (Mocsy) került, főszerkesztő-helyettesként pedig Révhelyi Beatrix (Lily), így kettős vezetése lett a PC Gurunak. 2000-ben a lapdizájn ismét felfrissült (posztert is elkezdtek adni a laphoz), majd 2002 februárjában történt egy éles váltás: az újság drasztikusan megváltozott külsővel, vékonyabb lapokon jelent meg, ami nem nyerte el mindenkinek a tetszését

2002 nyarán a háttérben hatalmas változások zajlottak. A Vogel Publishing német vezetőségétől magát függetlenítő hazai vezetőség azt állította a tulajdonában álló lapok (köztük a PC Guru) szerkesztőségének, hogy biztos forrásból tudják: központosítás indul a Vogel lapjainál. Ennek keretén belül pedig - állították - nem lesz szükség annyi cikkíróra és tesztelőre, hiszen külföldön írják majd az egyes cikkeket, azokat pedig csak fordítani kell. 2002 augusztusának végén a Vogel felmentette az addigi ügyvezetőt, Ivanov Pétert, és a helyére Carsten Gerlach került. Válaszul Ivanov bejelentette, hogy a PC Guru (valamint a Chip, a Műszaki Magazin, és a PlayTime) szerkesztősége kiválik, és a jövőben új néven, Guru Gamerként jelenik meg a lap. A változás az ő esetükben mindössze azzal járt, hogy cégnevet változtattak, hiszen minden és mindenki maradt a helyén, de a Vogel helyett már az IPMA, illetve a kiadást végző G.F.H. Kft. került a névtáblákra.[1] A Vogel az eseményeket akként kommentálta, hogy az események egy hosszabb folyamat betetőzései: Ivanov Péter még az év májusában cégeket alapíttatott gyerekeivel, majd előbb a Vogel összes tevékenységét "kiszervezte" hozzájuk, majd amikor a megkötött előnytelen szerződések miatt a Vogel felmentette őt, a négy lapot magával vitte és azt híresztelte, hogy a német cég egyébként is kivonul Magyarországról. A Vogel szerint az eljárás tisztességtelen volt, de nem áll szándékukban kivonulni, és a PC Guru kiadását is folytatni fogják, mégpedig egy már száz százalékig német tulajdonú céggel, a Vogel Burdával.[2] Az IPMA cáfolt, és éppen a Vogelt nevezte meg, mint aki valótlan információkat terjeszt és tisztességtelen lépéseivel érte el a fennálló helyzetet.[3]

Az utolsó, a régi stáb által készített PC Guru 2002 szeptemberében jelent meg. Októberben a stáb a Guru Gamer című lapot készítette el. A Vogel válaszlépésként megkereste a korábbi főszerkesztő Bear-t, hogy készítse el a lapot a PC.Games stábjával.[4] Egyben polgári peres eljárást indítottak a G.F.H. Kft. ellen, melynek során elérték, hogy a "Guru" szó használatától eltiltsák a régi stábot[5] - az ő lapjuk 2002 novemberében már Gamer Magazin néven jelent meg, egyszerre az újraindított PC Guruval. A két újság között éles rivalizálás kezdődött, különösen amiatt, hogy az új stáb egy az egyben lemásolta a korábbi szerkezetet, így komplett rovatok jelentek meg mindkét újságban ugyanazon a néven, de mások által jegyzetten. Az újság ekkoriban nem a Vogel budapesti belvárosi központjában, hanem Újpesten, egy albérletben készült, meglehetősen mostoha körülmények között.

2003 tavaszán újabb változások történtek: a Gamer Magazin stábjának körülbelül a fele informális megbeszéléseket kezdett a Vogellel - úgy látták, hogy az IPMA jóslatai a feleslegessé váló cikkírókról mégsem fedik a valóságot, amellett a Gamer csökkenő példányszámát a kiadó a cikkírók felelősségévé tette, és teljesítményalapú bérezést vezetett be. Ennek koszönhetően 2003 májusában többen, köztük Hancu, Stöki, shoebaron, Sasa és Chris, valamint a laptervező Cseri visszaigazoltak a PC Guruhoz, és visszakapták régi rovataikat is.[6] A lap főszerkesztője maradt Bear, aki a PC.Games stábjával a saját lapjait is készítette, a visszaérkezettek pedig nekiláttak az újság megreformálásának. Ez kezdetben nem ment egyszerűen, mert csak a cikkírókat tudták megszűrni (a gyengébb képességűektől megváltak), de Bear határozottan ellenére volt a mélyebb változásoknak. Végül a Vogel Burda döntése lapján 2003 végén közös megegyezéssel megváltak Bear-től, és a PC Gurut az újonnan érkezettek kezébe adták, egyben a szerkesztőséget beköltöztették a Vogel többi lapja mellé. Az új főszerkesztő Sasa lett. A lap dizájnja ismét megváltozott, letisztultabbá vált, 2004-től pedig DVD-mellékletre cserélték a CD-t. 2004 végén megszűnt a Gamer Magazin, a stáb pár tőlük érkezett cikkíróval erősödött.

Ebben az időben a PC Guru legnagyobb riválisa a Vogel-IPMA háború farvizein megerősödött GameStar lett. A lap komoly vetélytárssá vált, voltak hónapok, amikor a piacvezető státuszt is megszerezte. A PC Guru ennek érdekében mindent bevetett, hogy a legnépszerűbb maradhasson: több és exkluzívabb teljes játék érkezett, hatásvadász címlapokat készítettek, sőt 2005-ben két kötetben kiadták a "Masters of Doom" című könyvet is, "A Doom legendája" címmel.

2007 májusában a játékrovat-szerkesztő Hancu elhagyta a magazint (ő és később Stöki is az Index-hez kerültek), őt Birkás Péter (Bate) váltotta fel. 2007 végén és 2008 elején a magazin nyomtatott és online verziója is változáson ment át, az online felület főszerkesztője Székelyhidi Ádám (Darths) lett, kiegészültek a megszűnt Play! magazin designjára hajazó konzolos szekcióval, és a lap dizájnja is megváltozott, a logó pedig hét év után újra átalakult. Mindkét projekt grafikai megvalósítása a lap tervezőjéhez (Kristóf Gábor) kapcsolható.

A Motor-Presse Kiadó idején (2008–2011)

A gazdasági válság előszeleként a Vogel Burda 2008 elején elhatározta, hogy kivonul Magyarországról. Így a PC Guru, valamint a kiadóhoz tartozó többi lap (Chip, Computer Panoráma, Műszaki Magazin) átkerültek a Motor-Presse Budapest Lapkiadó Kft.-hez.

A 2008-as év hetedik számával változott az újság (2008/07), némely cikkek nem csak a játékokról szólnak, hanem mélyebben foglalkoznak azok hátterével és az esetleges újdonságok piaci hatásával is.

A 2009/02-es számmal a lap ismét kinézetet és stílust váltott, ugyanis ez volt az első szám, amelynek kinézetét már nem Gaben készítette, hanem az új Lapterv és design szerkesztő, Takáts Zoltán azaz SkiTZ.

A Skorpió Print kiadásában (2011-2020)

2011 júliusában a Motor-Presse is kivonult Magyarországról. A cég jogutódja, a Word Communications úgy döntött, hogy nem veszi át a lapot mivel az eladások az elmúlt négy évben a felére csökkentek.[7] Körülbelül egy hónapig teljes bizonytalanság volt, hogy egyáltalán megszűnik-e a PC Guru vagy sem. Augusztusban aztán bejelentették, hogy új kiadó, a Skorpió Print veszi át a patinás újságot. Nyomtatásban a 2019. decemberi lapszám volt az utolsó, az online kiadás viszont tovább működik.[8]

Az Esport1 Kft. kiadásában (2020-)

2020 júliusában bejelentették, hogy a PC Guru online kiadásának valamint a print változatnak a jogait az Esport1 Kft. szerezte meg. Az új kiadóval korábban is volt együttműködés különféle esport-rendezvények okán, a jövőben is elsősorban ebben az irányban szeretnének fejlődni.

A lap munkatársai

  • Főszerkesztő: Böjtös Gábor
  • Szerkesztő: Csető Zsolt, Szöllösi Kristóf
  • Online szerkesztő: Eckhardt Ádám
  • Lapdesign, borító és tördelés: Szücs Péter
  • Korrektor: Talabér Krisztina

Kilépett szerkesztők

  • Lily és Mocsy - 2002 (szabadúszók lettek)
  • Brazil - 2002 cikkíró, LevRov (programozó lett)
  • Laza - a törd. 2002 tördelőszerkesztő (LevRov - Brazillal írta, szerkesztette - Ö pedig belekontárkodott)
  • Hancu - 2007 (az Index-hez ment)
  • Grath és Sasa - 2008 (az 576 KByte-hoz mentek)
  • Darths - 2011 (az 576 KByte-hoz ment)
  • Miguel - 2012 (az Index-hez ment)
  • Bate - 2014 (az Origóhoz ment, majd Tech-újságíró rovatvezető lett a 24.hu -nál)
  • Wilson - 2015. november
  • Chocho - 2015 (az Origóhoz ment)[9]
  • Chocho - 2015. december 1-től újra a PC Guru munkatársa, főszerkesztői pozícióban[10]
  • Chocho - 2018. szeptember 1-től a Forbes-nál dolgozik.[11]
  • Chris - 2017. november 1-től elhagyta a lapot. Chris 1998-tól 2017-ig dolgozott a magazinnál. Eleinte CD- és DVD-szerkesztőként ő állította össze a magazin lemezmellékletét, majd videóteszteket és egyéb videós tartalmakat készített a magazin Youtube oldalára. Emellett közel két éven át vezette a magazin levelezési rovatát, a Levrovot.

Alapítók

  • Berényi Zoltán (Bear)
  • Fehér Gábor (Masell)
  • Marinov Gábor (Gaborca)
  • Turcsán Tamás (Shy)

Teljes játékok és vírusirtó szoftver

A PC Guru-hoz 1999-től teljes játékot is mellékelnek. Ezek 2003 őszéig CD-mellékletként, az októberi szám óta pedig DVD-mellékletként találhatóak meg, sok más egyéb tartalom mellett. Később a DVD mellékleteket felváltották a Steam platformon aktiválható teljes játékok, továbbá a magazin melléklete még egy ESET Smart Security vírusirtó szoftver aktiválására használható kód.

Jegyzetek

  1. Új (régi) lapok a PC-piacon (magyar nyelven). Prim Online. (Hozzáférés: 2019. augusztus 8.)
  2. A Chip nem szűnik meg, sőt... (magyar nyelven). Prim Online. (Hozzáférés: 2019. augusztus 8.)
  3. A volt Chip & (PC Guru stb.) csapat tiltakozása (magyar nyelven). Prim Online. (Hozzáférés: 2019. augusztus 8.)
  4. Régi-új főszerkesztő a PC GURU élén (magyar nyelven). Prim Online. (Hozzáférés: 2019. augusztus 8.)
  5. Guru Gamer Guru nélkül (magyar nyelven). Prim Online. (Hozzáférés: 2019. augusztus 8.)
  6. A PC Guru története 1. rész. (Hozzáférés: 2019. augusztus 8.)
  7. Kivonul a Motor-Presse. Kreatív Online, 2011. július 8. (Hozzáférés: 2012. február 19.)
  8. Egyszer mindig eljön a pillanat… - A PC Guru magazin online folytatja útját (magyar nyelven). PC Guru. (Hozzáférés: 2019. november 20.)
  9. Viszlát, Chocho!. PC Guru Online, 2015. május 6.
  10. Chocho visszaköszön!. YouTube, 2015. december 1.
  11. Péter Smejkál | Forbes.hu (magyar nyelven). Forbes Magyarország. (Hozzáférés: 2019. május 9.)

Források

A szócikk tartalma nagymértékben épít az IDDQD Blog Checkpoint podcast alábbi adásaira:

Külső hivatkozások