Nemzetközi Kongó Társaság

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kifo (vitalap | szerkesztései) 2018. február 3., 11:18-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (nyersgumi helyett kaucsuk)
Nemzetközi Kongó Társaság
Association Internationale du Congo
18791885
Nemzetközi Kongó Társaság zászlaja
Nemzetközi Kongó Társaság zászlaja
Általános adatok
FővárosaBoma
Területkb. 2,3 millió km² km²
Népességkb. 10-16 millió (1885) fő
Hivatalos nyelvekfrancia
Kormányzat
ÁllamformaRészvénytársaság
ÁllamfőII. Lipót belga király
ElődállamUtódállam
 Nemzetközi Afrika SzövetségKongói Szabadállam 

A Nemzetközi Kongó Társaságot (francia neve: Association Internationale du Congo) 1879. november 15-én hozta létre II. Lipót belga király, hogy részt vegyen a Kongó-folyó két partján fekvő területek feltárásában és meghódításában. A Társaság elődje a belga Comité d'études du Haut-Congo volt, amely elvileg tudományos kutatásokat végzett és humanitárius missziókat támogatott ugyanezen a területen. Mindkét társaság része volt a Nemzetközi Afrika-szövetségnek (Association Internationale Africaine), amelyet az európai országok 1876-ban hoztak létre a Kongó-vidék feltárása céljából.

A korábbi, részben tudományos, részben emberbaráti szándékból létrehozott szövetséggel ellentétben a Társaság egyetlen célja a Kongó-medence megszállása és az itt található nyersanyagok (elsősorban a kaucsuk, elefántcsont és réz) kiaknázása volt.

1885-ben a Berlini konferencia végén az európai nagyhatalmak elismerték a Társaság fennhatóságát az általa megszerezett területek felett. Mivel a társaság egyetlen tulajdonosa ekkor II. Lipót volt (aki korábban már kivásárolta a többi befektetőt), ezért az egész terület lényegében a magántulajdonába került. Lipót a Társasági területeken szervezte meg a közvetlen irányítása alatt álló Kongói Szabadállamot.

Lásd még