Naughty Dog

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Shimarin (vitalap | szerkesztései) 2020. október 24., 18:13-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További információk)
Naughty Dog, Inc.
Típusleányvállalat
Alapítva1986
Székhely Amerikai Egyesült Államok, Kalifornia, Santa Monica
VezetőkEvan Wells (társelnök)
Christophe Balestra (társelnök)
Amy Hennig (kreatív igazgató)
Bruce Straley (rendező)
AlapítóAndy Gavin
Jason Rubin
IparágVideójátékok
interaktív szórakoztatás
TulajdonosSCE Worldwide Studios
Formaleányvállalat
TermékekUncharted sorozat (2007–)
Jak and Daxter sorozat (2001–)
Crash Bandicoot sorozat (1996–1999)
Alkalmazottak számaTöbb, mint 100
AnyavállalataFüggetlen (1986–2001)
Sony Interactive Entertainment (2001–)

Naughty Dog, Inc. (USA)
Naughty Dog, Inc.
Naughty Dog, Inc.
Pozíció az USA térképén
é. sz. 34° 01′ 19″, ny. h. 118° 28′ 53″Koordináták: é. sz. 34° 01′ 19″, ny. h. 118° 28′ 53″
A Naughty Dog, Inc. weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Naughty Dog, Inc. témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Naughty Dog, Inc. egy amerikai videójáték fejlesztő cég, melynek székhelye a kaliforniai Santa Monicában található.[1] A vállalatot 1986-ban alapította Andy Gavin és Jason Rubin független fejlesztőként, a Sony Computer Entertainment 2001-ben felvásárolta a céget. Gavin és Rubin, olyan viszonylag sikeresebbnek mondható játékoknál működött közre, mint a Rings of Power Sega Genesisre vagy a Way of the Warrior 3DO-ra. Az utóbbinak köszönhetően aláírták Universal Interactive Studios szerződését, amely három játékot és a cég bővítését eredményezte.

Mark Cerny, a Sonic the Hedgehog 2 producere meggyőzte a Naughty Dog vezetőit, hogy az új erőforrásaikat egy szereplő alapú platformjáték létrehozására összpontosítsák, amely teljes mértékben kiaknázná az új rendszer 3D képességeit. Ez végül a Crash Bandicoot 1996. augusztus 31-i megjelenését eredményezte a PlayStation játékpalettáján. A Naughty Dog három Crash Bandicoot folytatást készített el az elkövetkezendő néhány évben. 2001 januárjában bejelentésre került, hogy a Sony fel fogja vásárolni a Naughty Dogot. A Crash Team Racing fejlesztésének befejeztével a vállalat belefogott a Jak and Daxter sorozat készítésébe PlayStation 2 játékkonzolra.

2004-ben a Naughty Dog stúdió elnöke és társalapítója Jason Rubin kilépett a cégből,[2] hogy az Iron and the Maiden című projektjén dolgozhasson.[3] A belsős játékfejlesztési csapatukon kívül a Naughty Dog ad otthont az ICE Teamnek, a Sony World Wide Studios egyik központi technológiai részlegének. A cég első PlayStation 3 címe, az Uncharted: Drake’s Fortune 2007-ben jelent meg, a folytatása, az Uncharted 2: Among Thieves 2009-ben, míg a harmadik rész, az Uncharted 3: Drake’s Deception 2011-ben.

Történelme

Alapítás

Jason Rubin és Andy Gavin középiskolás diákok, akiknek volt némi tapasztalata a Lisp és a C++ programozási nyelvekkel, társultak és 1986-ban megalapították a Jam Software játékfejlesztő céget. Rubin és Gavin úgy döntött, hogy az Apple II számítógépre fogják elkészíteni első videójátékukat, ami egy síelős játék lett volna. A játék fejlesztése alatt Gavin véletlenül felülírta a játék egyetlen példányát bootleg játékokkal. Rubin ekkor egy új síelős játékban kezdett Ski Crazed néven (eredetileg Ski Stud). Mivel a játék lassan futott, ezért Gavin újraprogramozta, hogy nagyobb sebesség mellett fusson. A játékot később a Baudville adta ki, ami 250 amerikai dollárért vette meg a játékot a Jam Softwaretől. Rubin és Gavin ekkor az Apple IIGS-re készített el egy grafikus kalandjátékot Dream Zone címen, amely 1988-ban jelent meg, majd átportolták Atari ST és Amiga rendszerekre, valamint személyi számítógépekre.[4]

Naughty Dog

1989-ben Rubin és Gavin újabb játékot készített el Keef the Thief néven, melyet az Electronic Arts adott ki Apple IIGS-re, Amigára és személyi számítógépekre. A friss indulás és a Baudville közötti kapcsolat feloszlatása érdekében Rubin és Gavin átnevezte a Jam Softwaret Naughty Dogra. A kilencvenes évek elején a Naughty Dog elkészítette a Rings of Powert, melyet az Electronic Arts adott ki Mega Drivera 1991-ben. Akkoriban Rubin és Gavin egyetemre járt és a cég a csőd szélén járt.

Rubin és Gavin (néhány barátjával) elkészítette a Way of the Warriort 3DO Interactive Multiplayer rendszerre, amit megmutattak a Universal Interactive Studios (a mára már megszűnt Vivendi Games) fejének, Mark Cernynek. Cerny elégedett volt a Way of the Warriorral és egy szerződést ajánlott a Naughty Dognak, hogy létrehozzanak három újabb játékot a Universal Interactive Studios felügyelete alatt. Rubin és Gavin felvetette egy háromdimenziós akció-platformjáték ötletét. Mivel a játékosnak folyamatosan a szereplő hátsó felét kellett néznie, ezért a játék kódneve „Sonic’s Ass Game” volt.

A játék fejlesztése 1994-ben indult, amikor a Naughty Dog kibővítette az alkalmazottainak számát és egy „Goal Oriented Object LISP” nevű fejlesztési eszközbe fektette a pénzt. Charles Zembillas és Joe Pearson karikaturistákat kérték fel a játék szereplőinek megalkotására, melynek eredményeként megszületett a játék főszereplője, Crash Bandicoot. Tizennégy hónap fejlesztés után a játékot megmutatták a Sony Computer Entertainmentnek, ami elvállalta annak forgalmazását. A Crash Bandicootot a először az E3 rendezvényen mutatták be és a PlayStation konzol egyik legsikeresebb videójátéka lett a maga több, mint 6,8 millió eladott példányával.[4]

Kapcsolatok

Insomniac

Mivel egyazon épületben dolgozott a két cég a Universal Interactive Studiosnál, ezért a Naughty Dogot és az Insomniac Gamest szoros kapcsolat fűzi egymáshoz. Mark Cerny producer mindkét cégnél dolgozott. Hasonló típusú játékokat készítettek; a kilencvenes évek végén a Naughty Dog Crash Bandicoot sorozata és az Insomniac Spyro the Dragon sorozata eredetileg mind kitalált világban játszódó platformjáték volt a PlayStation konzolra. A PlayStation 2 megjelenésével a két sorozat a Universal (jelenleg az Activision) kezében maradt, és a két fejlesztő folytatta a barátságos versengést miután elkészítették új franchiseaikat (Jak and Daxter és Ratchet & Clank).

A PlayStation 3 megjelenésével mindkét fejlesztő nézőpontot váltott; a Naughty Dog az Uncharted akció-kaland sorozatával, míg az Insomniac Resistance sci-fi first-person shooter sorozatával, bár az utóbbi továbbra is folytatta a Ratchet and Clank sorozatát. A Naughty Dog és az Insomniac is azt állítja, hogy nem terveznek közös játékot, annak ellenére sem, hogy az Activisionnél vannak mind a Crash Bandicoot és mind a Spyro the Dragon sorozat szereplőinek kiadási jogai. Ugyan több crossover játék is megjelent, amelyben mindkét sorozat szereplői megjelennek, míg a Sony PlayStation Move Heroes PlayStation 3-as játékában szerepelnek a Jak and Daxter és a Ratchet and Clank szereplői, valamint a Sucker Punch Sly Cooper játékának karakterei is. Sem a Naughty Dognak sem az Insomniac sem volt semmi beleszólása ezen játékokba.

Ready at Dawn

2003-ban Didier Malenfant kilépett a Naughty Dogból, hogy megalapítsa saját fejlesztő stúdióját, a Ready at Dawnt a Blizzard Entertainment több korábbi tagjával. Az első projektjük a Daxter volt PlayStation Portablere, melyet pozitív fogadtatásban részesítettek.

Egyéb vállalatok

Az Uncharted sorozat stáblistáján látható az SCE Japan, a Sony Santa Monica, a Guerrilla Games, a Sucker Punch Productions, a Media Molecule, a Zipper Interactive, a Bungie és az Incognito Games is. Az Insomniac azt állította, hogy a Sony belső fejlesztő stúdiói technológiai részleteket és ötleteket szoktak megosztani egymás között.

Játékai

JAM Software-ként

Cím Megjelenés Platform
Math Jam 1985 Apple II
Ski Crazed 1986 Apple II
Dream Zone 1988 Apple IIGS

Naughty Dogként

Cím Megjelenés Platform
Keef the Thief 1989 Apple IIGS
Rings of Power 1991 Mega Drive/Genesis
Way of the Warrior 1994 3DO
Crash Bandicoot 1996. augusztus 31. PlayStation
Crash Bandicoot 2: Cortex Strikes Back 1997. október 31. PlayStation
Crash Bandicoot 3: Warped 1998. október 31. PlayStation
Crash Team Racing 1999. szeptember 30. PlayStation
Jak and Daxter: The Precursor Legacy 2001. december 4. PlayStation 2
Jak II 2003. október 14. PlayStation 2
Jak 3 2004. november 9. PlayStation 2
Jak X: Combat Racing 2005. október 18. PlayStation 2
Uncharted: Drake’s Fortune 2007. november 20. PlayStation 3
Uncharted 2: Among Thieves 2009. október 13. PlayStation 3
Uncharted 3: Drake’s Deception 2011. november 1. PlayStation 3
The Last of Us 2013. június 14. PlayStation 3
The Last Of Us: Left Behind 2014. február 14. PlayStation 4, PlayStation 3
The Last of Us Remastered 2014. július 29. PlayStation 4
Uncharted: The Nathan Drake Collection 2015. október 7. PlayStation 4
Uncharted 4: A Thief’s End 2016. május 10. PlayStation 4
Uncharted: The Lost Legacy 2017. augusztus 22. PlayStation 4
The Last of Us Part II 2020. május 29. PlayStation 4

Források

  1. Time Line (angol nyelven). Naughty Dog. [2004. június 4-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. július 17.)
  2. Rob Fahey: Jason Rubin set to exit Naughty Dog (angol nyelven). GamesIndustry.biz, 2004. október 3. [2005. július 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. július 17.)
  3. Patrick Klepek: Jason Rubin's Next Game (angol nyelven). 1UP.com, 2006. március 20. [2011. június 29-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. július 17.)
  4. a b (1998) „From Rags to Riches: Way of the Warrior to Crash 3”. Game Informer 66 (1998 október), 18–19. o.  

További információk