Mánia

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kobres (vitalap | szerkesztései) 2016. november 10., 10:14-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Kezelés)
A fordítás fő forrása a megfelelő angol Wikipédia-szócikk.
Ez nem jelent semmi megkötést a további szerkesztések szempontjából, de a fordítás alapjául szolgáló szócikk tagolásának követése egyszerűsíti a további munkát. Például könnyebben elkerülhetők az ismétlések, könnyebben kiegészíthetők a hiányzó források. A magyar változatban található értelmi hiba esetén először érdemes az eredetiben megnézni, nem fordítási hibáról van-e szó.

A mánia pszichiátriai megbetegedés. Bizonyos értelemben a depresszió ellentéte. A mánia (mania) görög szó. Jelentése őrület, őrjöngés.

Mániát több tényező is kiválthat, mint például droghasználat (főként stimulánsok mint a kokain vagy metamfetamin), gyógyszerek mellékhatásaként (főként szteroidok és SSRI-k), vagy rosszindulatú tumor, azonban leggyakrabban bipoláris zavarral társul.


Jellemző tünetei az emelkedett hangulat, hiperaktivitás, csökkent alvásszükséglet, figyelemzavarok, megnövekedett önbizalom és olykor felelőtlen, kockázatvállaló viselkedés.

Kezelés

Bipoláris zavar által kiváltott akut mánia kezelésére általában antipszichotikus és hangulatstablizáló gyógyszereket alkalmaznak. Hatásukat az által fejtik ki, hogy blokkolják a dopamin nevű neurotranszmitter receptorjait, a szerotonin receptorjainak működését pedig gyengítik.