Málnási Ödön

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 17:59-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek: források --> jegyzetek AWB)
Málnási Ödön
Született1898. június 28.
Brassó
Elhunyt1970. február 17. (71 évesen)
Bécs
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásapolitikus,
történész,
közíró
Iskolái
SablonWikidataSegítség

Vitéz Málnási Ödön, Metzl (Brassó, 1898. június 28.Bécs, 1970. február 17.) magyar szélsőjobboldali politikus, történész, közíró.

Életpályája

Édesapja erdélyi szász cipész, édesanyja székely földműves. Papnak tanult az egri érseki papi szemináriumban. 1917-től Karl Marx, August Bebel és Karl Kautsky műveit olvassa, melynek köszönhetően közel kerül a marxizmushoz. 1924-ben a Pázmány Péter Tudományegyetemen filozófia doktorátust, 1927-ben jogi- és államtudományi doktorátust szerzett. A Tanácsköztársaság alatt katonaként szolgált a magyar Vörös Hadseregben, hadnagyi rendfokozattal rendelkezett. Részt vett a felvidéki hadjáratban. A Tanácsköztársaság bukása után átvették a Nemzeti Hadseregbe. Katonai sikereknek köszönhetően 1927-ben vitézzé avatták. 1926-tól Hajdúszoboszlón, majd az egri érseki tanítóképzőben tanított miközben levéltári kutatásait is végezte külföldön. Előbb SZDP-tag, majd Szálasi híve volt.

1937. október 24-én rendezték meg a budai Vigadóban a nyilas egyesülési nagygyűlést, ahol létrejött a Magyar Nemzeti Szocialista Párt. Málnási ezen a gyűlésen kötelezte el magát nyíltan a nyilasok oldalán. Az egységpártot 1938-ban feloszlatták, Szálasi Ferencet bebörtönözték, ennek ellenére Málnási folytatta a mozgalmi tevékenységet. Szintén ő volt az, aki felépítette baloldali és keresztény elemekből Szálasi Ferenc mártírarculatát, az ő nevéhez fűződik a "Nagypéntek nélkül nincs feltámadás" nyilas jelszó.

Szálasi ideológusaként könyvet is írt A magyar nemzet őszinte története[1] címmel, ezért egy évre börtönbe zárták. Később fegyelmezetlensége miatt kizárták a nyilas pártból. Ezt követően mint szász származású, a Volksbund tagja lett. Az 1944. októberi nyilas puccs után újra csatlakozott a nyilas mozgalomhoz. 1945 tavaszán Németországba menekült, ahonnét az Amerikai Egyesült Államok kiadta Magyarországnak. Háborús bűnösként tíz év kényszermunkára ítélték. 1956-ban helyezték szabadlábra. Ezután Ausztriába költözött, ahol a nyugati szélsőjobboldali emigráció lapjaiban publikált.

Művei

  • 1933 A herceg és gróf Pálffy család vöröskői és bazini levéltára. Homok - Gróf Pálffy Károly.
  • A magyar nemzet őszinte története

Jegyzetek

Források