Lenkeyné Semsey Klára

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. február 20., 22:25-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként. #IABot (v2.0beta10ehf1))

Lenkeyné Semsey Klára (1930. –) református lelkész, nyugalmazott egyetemi tanár.

Lenkeyné Semsey Klára
Életrajzi adatok
Születési névSemsey Klára
Született1930
Prügy
IskoláiDebreceni Református Hittudományi Egyetem
Munkássága
Felekezetreformátus

Hivatalteológiai tanár

Élete

1930. október 8-án született Prügyön. Középiskolába Nyíregyházára járt, majd Sárospatakon kezdte meg teológiai tanulmányait, amit a történelmi-politikai változások miatt Debrecenben fejezett be. 1954-ben első, 1955-ben második lelkészképesítő vizsgát tett. 1954-55-ben diakóniai intézeti segédlelkész volt Sajósenyén.

1955-ben tanársegédi megbízást kapott a Debreceni Református Teológiai Akadémián dr. Varga Zsigmond professzor mellett az Újszövetségi Tanszéken. 1974-1978 között a Magyarországi Református Egyház zsinati irodájának tanulmányi előadója volt, miközben tovább folytatta oktatói tevékenységét is Debrecenben. 1978 óta az egyház első női tanszékvezető professzora volt az Újszövetségi Tanszéken, 1999-től egyetemi tanár.

Sorra jelentek meg tanulmányai és exegetikai munkái. Kutatási területe az újszövetségi nyelvészet, a kortörténet és az írásmagyarázat; kiemelten is fontos az Apostolok Cselekedeteiről szóló könyv és a Pásztori levelek magyarázata. Az utóbbi években a jánosi iratok kutatásával foglalkozott. Előbb a János evangéliumának magyarázatát jelentette meg 1999-2001 között három kötetben, majd 2005-ben Az eljövendő világ erejével e világban című könyve került kiadásra, amely János apostol három levelének magyarázata.

1979-től a Doktorok Kollégiuma újszövetségi szekciójának vezetője. 1980-ban szerezett teológiai doktorátust summa cum laude minősítéssel. Disszertációjában - Nők az Újszövetségben - az Újszövetség a nőkről - a nők egyházi szolgálatának értékeiről ír. Így lett előkészítője és részese a nők lelkésszé szenteléséről zajlott sajtóvitának, s az erről szóló zsinati döntésnek.

Nevelői tevékenységét nemcsak mint professzor fejtette ki: 1985-től a Debreceni Református Teológiai Akadémia internátusának igazgatója volt. Küldetésének érezte a közösségteremtést egyház és világ, tanár és diák, tudományos körök és gyülekezeti élet között. Egészséges kegyességre vágyott és annak megvalósulásáért küzdött a maga vezette imaközösség élén.

Mint teológiai dékán 1990-ben kezdeményezte a hitoktató képzést, az egyszemélyes tanszékek bővítését, valamint a teológia részvételét a Debreceni Universitasban, ami meghatározta az intézmény fejlődési irányát. 1995-96-ban prodékán, 1996-97-ben megbízott dékán, majd 1996-1999 között a Hittudományi Egyetem rektorhelyettese volt.

2003-ban tudományos és oktatói munkássága elismeréseként megkapta a Károli Gáspár-díjat. Eddig 16 könyve, megközelítőleg 100 tanulmánya és exegetikai segítő anyaga, valamint számos egyéb írása és cikke jelent meg.

A pataki teológia a Sárospataki Református Kollégium alapításának 475. jubileumi évében, 2006. augusztus 19-én avatta tiszteletbeli tanárává. A Doktorok Kollégiuma 2007-ben Aranygyűrűs Teológiai Doktor kitüntetéssel méltatta dr. Lenkeyné dr. Semsey Klára debreceni nyugalmazott teológiai professzor munkásságát.

Források