Kovács Huszka Ferenc
Kovács Huszka Ferenc, Kovács Ferenc (Óbecse, 1869. január 28.[1] – Kalocsa, 1954. április 17.[2]) botanikus, kollégiumi igazgató, kormányfőtanácsos, római katolikus plébános.
Élete
[szerkesztés]Kovách-Huszka József és Bende Anna földbirtokos szülők fia. A gimnázium nyolc osztályát Kalocsán a jezsuiták kollégiumában végezte és a kalocsai növendék papok közé lépve, a bécsi Pázmáneumba küldetett és a teológiát az ottani egyetemen hallgatta; azután két évig a budapesti egyetemen bölcsész volt, ahol ásvány-, állat-, vegy- és növénytant hallgatott. 1892-ben szentelték föl miséspappá Kalocsán és Doroszlóra, majd Temerinbe küldték káplánnak. 1894 őszén az óbecsei katolikus hitközség külvárosi lelkészévé nevezte ki Császka érsek. 1901-ben ugyanitt alsóvárosi plébános lett, majd templomépítésbe fogott. Állásáról 1920. április 11-én lemondott. 1921-től Budapesten volt gimnáziumi hitoktató, 1923-től Kamaraerdőn szolgált lelkészként. 1930-tól a budapesti Horthy Kollégium lelki igazgatójaként működött, 1931-ben szerezte meg doktorátusát természettanból.
Előszeretettel foglalkozott botanikával és vizsgálta Bács megye növénytenyésztését és gyűjtötte az adatokat a kiadandó növénytani munkájához.
Cikkei a kalocsai Természettudományi bölcselő-kör Évkönyvében (Növénytani kirándulás Kalocsa környékére), az Ó-Becsei Hirlapban (Ó-Becse tavaszi növény tenyészete), a Bács-Bodrogmegyei történ. társulat Évkönyvében (Zombor XIV. 1897. Bács-Bodroghvármegye növényvilága), a Szabadka és Vidékében (II. Reflexio Kovács János közleményeire, kritika a Bácskában elő nem forduló s általa felemlített növényekről); írt még a nevezett lapba s az Ó-Becsei Hirlapba, az Ó-Becsei Közlönybe és az Alkotmányba vezércikkeket és egyéb közléseket.
Szerkesztette dr. Terék Józseffel együtt az Ó-Becsei Közlönyt 1898-tól.
Műve
[szerkesztés]- Óbecse határának virágos növényei. Szeged, 1929.
- Változások Óbecse flórájában. Botanikai közlemények 14 (1-2), 68-76.[3]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Kereszteltek Anyakönyve, Óbecse-Belváros, 48/1869 számú anyakönyvi bejegyzés.
- ↑ Meghaltak Anyakönyve, Kalocsa-Belváros, 65/1954 számú anyakönyvi bejegyzés.
- ↑ Kovács Ferenc: Változások Óbecse flórájában. Botanikai közlemények 14 (1-2), 68-76. [1] Archiválva 2018. január 26-i dátummal a Wayback Machine-ben
Források
[szerkesztés]- Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái VII. (Köberich–Loysch). Budapest: Hornyánszky. 1900.
- Kovács Huszka Ferenc - templomépítő botanikus
- Magyar életrajzi lexikon I. (A–K). Főszerk. Kenyeres Ágnes. Budapest: Akadémiai. 1967.
- Magyar Katolikus Lexikon. Főszerk. Diós István. Szerk. Viczián János. Bp., Szent István Társulat, 1993-.
- Adatai a Petőfi Irodalmi Múzeum katalógusában
További információk
[szerkesztés]- Gulyás Pál: Magyar írók élete és munkái. Bp., Magyar Könyvtárosok és Levéltárosok Egyesülete, 1939-2002. 7. kötettől sajtó alá rend. Viczián János.
- Kalapis Zoltán: Életrajzi kalauz. Ezer magyar biográfia a délszláv országokból. Újvidék, Fórum Könyvkiadó, 2002.
- Három évtized története életrajzokban. Szerk. Gellért Imre és Madarász Elemér. Bp., Európa Irodalmi és Nyomdai Rt., [1932].