Kovács Gyula (vasúti felügyelő)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Holdkóros (vitalap | szerkesztései) 2018. február 4., 23:08-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Személynév-egyértelműsítő lapra történő hivatkozás)

Kovács Gyula (Kézdivásárhely, 1852. április 26.Budapest, 1903. március 15.) magyar királyi vasúti és hajózási főfelügyelő.

Élete

Kovács Ábrahám (Ábris) ügyvéd és zágoni Bodola Anna fia. Gimnáziumi tanulmányait Sepsiszentgyörgyön és Nagyenyeden, a műegyetemet Budapesten 1874-ben végezte. 1876-ban nyert mérnöki oklevelet. A gyakorlati éveit a magyar keleti vasútnál és ennek államosítása után a magyar királyi államvasutaknál töltötte. Nagyobb tanulmányutakat tett 1878-ban a nyugati államokban, 1884-ben pedig a délkeleti országokban. 1889-ben és 1897-ben hivatalos kiküldetéssel utazott Olasz- és Görögországban, a Korinthoszi-csatorna építésénél. 1890-ben a kereskedelemügyi minisztériumban a vasúti és hajózási főfelügyelőséghez biztossá, 1893-ban főfelügyelővé nevezték ki. 1896. június 16-ná Budapesten házasságot között Szatyori Nagy Emmával, Szatyori Nagy János és Guggenberg Eurozina lányával.[1]

Cikkei a Vasuti és Közlekedési Közlönyben (1888. észrevételek vicinális vasutaink fejlődéséről, felolvasás a magyar mérnök- és építész-egyletben kivonatban, bővebb kivonatban a Székely Nemzet 1887. 195. és 196. sz. Különösen a székely vasutaknak a Maros és Olt folyók mentén való fejlesztését fejtegeti); a Magyarország közgazdasági s közreműködési állapota ezeréves fennállásakor és az 1896. ezredéves kiállítás (szerk. Matlekovics Sándor VIII. Hazai vasutaink felépítménye és a felépítmény fejlődése).

A Magyarország vármegyéi és városai c. vállalat munkatársa és bizottságának tagja volt, felülvizsgálata az Abauj megye és Fiume című kötetekben a vasutak ismertetését.

Munkái

  • A vasuti felépítmény átalakítása. Bpest, 1890. (Különnyomat a Vasuti és Közlekedési Közlönyből, 50 arannyal jutalmazva.)
  • Ipar, kereskedés, közlekedés. U. ott, 1898. (A vasuti felépítmény története, az ezredéves kiállításon bemutatott felépítményi tárgyak és szakművek ismertetése, a singyártással együtt és a vasuti felépítmény jövőbeli fejlesztésének irányelveli.)
  • A vasuti elépítmény fejlődéséről. U. ott, 1899. (A hazai viszonyok szem előtt tartásával, különösen szilárdságtani vonatkozásaiban. Felolvastatott a magyar mérnök- és építész-egyletben 1898. jan. 21., kivonatban közölve a Vasuti és Közlekedési Közlönyben. Sajtó alatt: a m. mérnök- és építész-egylet ciclusos felolv. kiadásban.)

Jegyzetek

Források

További információk

  • Gulyás Pál: Magyar írók élete és munkái. Bp., Magyar Könyvtárosok és Levéltárosok Egyesülete, 1939-2002. 7. kötettől sajtó alá rend. Viczián János.