Kerecsényi Ilona

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kolibri1803 (vitalap | szerkesztései) 2021. május 6., 20:28-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Elhalálozási idejének pontosítása, jegyzetek, szülei)
Kerecsényi Ilona
Született1861. augusztus 18.
Magyarszecsőd
Elhunyt1935. június 22. (73 évesen)
Szombathely
Állampolgárságamagyar
SzüleiKerecsényi János
Mozgay Franciska
Foglalkozásapedagógus
SablonWikidataSegítség

Kerecsényi Ilona (Terestyénszecsőd, 1861. augusztus 18. – Szombathely, 1935. június 22.)[1] nőmozgalmi aktivista, feminista.

Élete és munkássága

Református családban, a négy gyermek közül elsőként született. Apja református lelkész volt. Körmenden járt elemi iskolába, majd 1877 és 1880 között a Kasztner Janka vezette Győri M. Kir. Állami Tanítóképző Intézetben tanult kiemelkedő eredménnyel, elemi iskolai tanítói oklevelet szerzett. 1880 őszétől a Zirzen Janka vezette Budapesti Polgári Iskolai Tanítónőképzőbe járt. Németül, franciául, később angolul is tanult.

1883. augusztus 24-től a Szombathelyi M. Kir. Állami Polgári leányiskola tanára volt, mennyiségtant és természettudományi tárgyakat tanított. 1887-ben házasságot kötött Greisinger Ottó polgári iskolai tanárral. Hat gyermekük született, akik közül egy csecsemőkorában elhunyt.

Közéleti tevékenysége

Eleinte a hagyományosan nőiesnek tartott témákban folytatott társadalmi tevékenységet: jótékonykodás, városszépítés, gyermekvédelem, vallásos és hazafias egyletek. Később egyre inkább feszegette a nők számára addig elfogadott kereteket és a szombathelyi nőmozgalom karizmatikus vezetője lett. 1888-ban belépett a Magyar Királyi Természettudományos Társaságba (melybe 1873-tól, Eötvös József szorgalmazására léphettek be nők, az egyik első Zirzen Janka volt).

Ösztönözte a nők művelődését, színielőadásokban is szerepelt, néhány előadást ő maga rendezett. Teljesítménye messze meghaladta a műkedvelői színvonalat, a közönség rajongott érte. Élen járt a nők életmódjának reformjában, sportra biztatta őket. Nővérével, a szintén tanár Kerecsényi Margittal 1894-ben Szombathelyen első nőkként ültek kerékpárra, nagy sajtóérdeklődés közepette. Margit a korcsolyázást is népszerűsítette a nők körében.

Küzdött a lányok oktatásának javításáért, a lányiskoláknak a fiúikéval azonos felszereltségéért, színvonaláért. 1895-től elvileg beiratkozhattak nők Magyarországon az egyetemre, de alig volt az országban számukra az ahhoz szükséges érettségit megadó intézmény. Kerecsényi Ilona ezért 1901-ben Szombathelyen leánygimnáziumi tanfolyamot létesített, a konzervatív városvezetés és a közvélemény ellenkezésével küzdve. (Végül csak 1917-ben létesült Szombathelyen leánygimnázium, ez a mai Kanizsai Dorottya Gimnázium.)

Az Országos Nőtisztviselők Egyesületének szombathelyi fiókszervezete a budapesti központtól érkezett Trombitás Erzsébet segítségével jött létre 1907 novemberében, elnöke Kerecsényi Ilona lett. Az egyesület fő tevékenysége a magán- és köztisztviselőnők érdekvédelme, tanulási lehetőségeinek biztosítása volt (munkaközvetítő- és tanácsadó iroda, szakmai és nyelvtanfolyamok). Ösztönözték a nőket a művelődésre, sportolásra, életmód- és öltözködési reformra. Művészeti esteket, ismeretterjesztő előadásokat szerveztek. Tagjaiknak kedvezményes színház- és uszodabelépőt biztosítottak, „fűző- és hegyescipőmentes” kirándulásaikra, hajnali sétáikra minden nőt szívesen láttak.

Kerecsényi rendszeresen írt a helyi lapokba, írásaiban felemelte hangját a családon belüli erőszak, a prostitúció, valamint a lányanyák és törvénytelen gyermekek megbélyegzése ellen. Már 1908-ban rámutatott a munkásnőknek a férfi munkásokénál lényegesen rosszabb munkakörülményeire, alacsonyabb fizetésére, kettős terhére.

A szombathelyi szervezet a nők választójogával 1909-től kezdett foglalkozni kiemelten, miután a Nők Választójogi Világszövetségének elnöke, Carrie Chapman Catt Glücklich Vilmával közösen Szombathelyen előadást tartott. 1910. február 20-án pedig az egyesület Cicely Corbett Fishert, a National Union of Women's Suffrage Societies brit munkatársát fogadta. 1910 júniusában tartotta meg értekezletét Szombathelyen a Választójog Országos Szövetsége. Tagjaik plakátokat ragasztottak, és aláírásokat gyűjtöttek a nők választójoga mellett. A Szövetség először nem fogadta el Kerecsényi kérelmét az eseményen való felszólalásra, de a tömeg követelésének („Halljuk Greisingernét!”) végül engedniük kellett. 1911-ben hasonló sikeres akciót tudhattak magukénak. Férfi támogatóik között volt Jánossy Gábor, aki részben az ő hatásukra írta meg 1911-ben A feminizmus Magyarországon című könyvét.

Az első világháború idején az egyesület csomagokat küldött a frontra a katonáknak, élelmezték a nyomorgó gyerekeket, hadifoglyok után nyomoztak, levelezéseket bonyolítottak le, és próbálták javítani a feldúlt város közbiztonságát. Kerecsényi két fia meghalt, egy pedig súlyosan megsebesült a háborúban.

Az őszirózsás forradalom idején Greisingerné tisztséget kapott a Szombathelyi Nemzeti Tanácsban. Pedagógiai tisztségeit a Magyarországi Tanácsköztársaság idején is megtartotta.

A Horthy-korszakban politikailag megbízhatatlannak minősítették, állásától megfosztották, 1924-ben kényszernyugdíjazták. A hazafias-konzervatív MANSZ (Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége) szombathelyi ágával nem tudott együttműködni, így a Tanácsköztársaságot túlélő Feministák Egyesületével, Vámbéry Melanie akkori titkárral tartotta a kapcsolatot. 1935-ben, agyvérzésben hunyt el.

Jegyzetek

Források

További információk

  • Elekes Irén Borbála."A századforduló feminista folyóirata." Könyv, könyvtár, könyvtáros, 11. évf. 9. sz. 2002, 40-48.
  • Kelbert Krisztina. "A feministák pionírjai vidéken. A Szombathelyi Nőtisztviselők Egyesületének tevékenysége és szerepe a XX. század első felének magyarországi nőmozgalmában." Századvég új folyam 68. sz. (Nőtörténet.) 2013/2., p. 101-120.