Ugrás a tartalomhoz

Jatagán

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 11:44-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek: források --> jegyzetek AWB)
Jatagán

A jatagán,[1] más néven yatagan vagy yataghan (törökül: yatağan[2]) török kard, melyet a 16.–19. században használtak, és az európaiak török kardként ismertek. Az Oszmán Birodalom befolyásának köszönhetően nem csak Törökországban, de a Balkánon is elterjedt fegyver volt. Az egyélű penge 60–80 centiméter hosszú, kétszeresen hajlított. A markolat, melyen két kis fül található, fából, elefántcsontból, ezüstből készült. A hüvelybe csúsztatott kardot viselőik (leginkább a janicsárok és más gyalogos katonák) a derekukra kötött selyemövbe dugva hordták.

Az egyik legszebb yatagannak azt a kardot tartják, mely II. Szulejmán szultán számára készült 1526 körül, és melyet a Topkapi palotában őriznek ma is. A markolatot elefántcsontból faragták és arannyal díszítették. A penge hátoldalán egyedülálló módon a készítő kovács neve is szerepel: Ahmed Tekelü.

A jatagán a Kis-Ázsiában élő zejbekek (hegyi harcosok) egyik kedvelt fegyvere volt.

Jegyzetek

Források