Ugrás a tartalomhoz

Halasi Fekete Péter

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen KMBot (vitalap | szerkesztései) 2020. április 12., 08:47-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Forrás → Források (WP:BÜ) AWB)
Halasi Fekete Péter
Született1572–1577 körül
Kiskunhalas
Elhunyt1642
Karcagújszállás
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
HázastársaÉles Anna
GyermekeiMihály, Zsuzsanna, Sándor, Péter és Anna
Foglalkozásahajdú kapitány
SablonWikidataSegítség

Halasi Fekete Péter (Kiskunhalas, 1572–1577 körül – Karcagújszállás, 1642) Bocskai István fejedelem Szoboszlóra telepített 800 lovashajdújának kapitánya, a város első főhadnagya. Előneve arra utal, hogy Halasról (Kiskunhalas) származott. A törökök által megszállt kiskunsági városból talán már elődei elmenekültek.

Hajdú kapitány

A Bocskai felkelést követően 1605-ben már egy erős lovas hajdúcsapat kapitánya volt, aki Várad védőit és Bihar vármegye lakóit is félelemben tartotta. Bocskai "angyalainak", mintegy 800 főnyi lovas hajdúnak lett parancsnoka. Ezeknek a lovasoknak egy része telepedett le 1606-ban Szoboszlóra.

Szoboszló

Halasi Fekete Péter maga is részese lett azoknak a juttatásoknak, melyekben a letelepülők részesültek. Szoboszlón háza volt és rendelkezett az ahhoz tartozó földekkel, jogokkal. Ő lett a város első főhadnagya. Megválasztására 1612-ben kerülhetett sor, amikorra felépült a város és megtörtént annak tizedek szerinti felosztása.

Hadjáratai

Halasi Fekete Péter Bocskai István halála után hajdúival az erdélyi fejedelmek küzdelmeiben, különösen Bethlen Gábor hadjárataiban vett részt. Szolgálataiért jelentős földbirtokokat kapott. Nagymértékben gyarapították vagyonát azok a birtokok, melyekhez házassága által jutott.

Családja

Felesége Éles Márton leánya, Anna szintén kun származású. Szentmiklósi Éles Márton és csapata is Halasi Fekete Péter parancsnoksága alatt szolgált.

Halála

Halasi Fekete Péter 1642-ben éppen Szoboszlón tartózkodott, amikor arról kapott híradást, hogy Hegyesbori (Karcag határában) birtokát törökök dúlják. Fegyvert fogott 40-50 lovasával Szoboszlóról indult el a törökök elkergetésére. A túlerőben lévő törökök elleni összecsapásban megsebesült. Hajdúi Karcagújszállásra vitték, ahol sebeibe belehalt. Ekkor, 1642 tavaszán 65-70 éves lehetett. Vagyonán az 1642. május 24-én Szoboszlón kelt egyezséglevelük szerint öt gyermeke osztozott meg. Gyermekei: Mihály, Zsuzsanna, Sándor, Péter és Anna. A fiúk leszármazottai a ma is élő Halasi Fekete családok.

Ma

Nevét ma Hajdúszoboszlón egy tér őrzi.

Források

  • Erdei Gyula: Szülőföldünk-lakóhelyünk Hajdúszoboszló (2001)