Góliát

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 2a01:36d:119:27b0:87:54fc:25f8:9993 (vitalap) 2020. december 5., 12:40-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Góliát
Születetti. e. 11. század
Elhunyti. e. 1023[1]
Gát (bibliai város)
A Wikimédia Commons tartalmaz Góliát témájú médiaállományokat.
Dávid Góliát fejével, illusztráció a Hóráskönyvből

Góliát (név jelentése: száműzetés, száműzött, menekült), bibliai, ószövetségi alak.

Góliát a Bibliában

Filiszteus férfi volt, az utolsó óriások egyike. A Biblia adatait átszámítva több, mint 3,20 méter magas lehetett (1Sám 17). Sául király és a filiszteusok harcias találkozásakor a legkíválóbb bajnoka volt a Gát városából való Góliát, akinek a fején rézsisak és pikkelyes páncélba volt öltözve. Jól felfegyverezett egy harcos volt, Dávid mondja Góliátnak a küzdelmük előtt: "Te karddal, dárdával és paizszsal jössz ellenem, én pedig a Seregek Urának, Izráel seregei Istenének nevében megyek ellened, a kit te gyalázattal illetél". Dávid pedig egyedül egy pásztorbottal és egy parittyával, valamint a patakból kiválasztott 5 sima kővel szembeszállt az óríással. Dávid győzte le kettejük emlékezetes párviadala során, amikor egy parittyából elhajított kővel pontosan homlokon találta Góliátot, aki elájult és eszméletlen állapotában Dávid az óriás kardjával le tudta vágni annak fejét.

Góliát „az Isten ellenes hatalom jelképe”[2]

A Góliát téma feldolgozásai

Dávid és Góliát küzdelme jelképesen ábrázolja a héber nép küzdelmét a környezettel saját identitásának megőrzése, fenntartása érdekében. Az Ószövetségben ábrázolt történelmi időszak az absztrakt (elvont) gondolkodás szükségességét mutatja be. Ennek körébe tartozik a monoteista álláspont is. A heroikus küzdelem mind a képzőművészetet, mind az irodalmat és később a filmművészetet is megihlette. Néhány példa erre:

Galéria

Jegyzetek

  1. http://timeline.biblehistory.com/event/david-and-goliath
  2. Magyar katolikus lexikon- Ikgr. ~ az Isten ellenes hatalom jelképe.
  3. Az ószövetség a művészetekben
  4. [1] Archiválva 2016. március 4-i dátummal a Wayback Machine-ben Hajdúböszörmény, 1956-os emlékmű
  5. [2][halott link] szállás.hu
  6. Surányi Miklós: Dávid és Góliát
  7. David and Goliath David e Golia

További információk