Gyűrűs vízipiton

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2019. november 15., 08:33-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Források)
Gyűrűs vízipiton
Természetvédelmi státusz
Nem szerepel a Vörös listán
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Rend: Pikkelyes hüllők (Squamata)
Alrend: Kígyók (Serpentes)
Család: Pitonfélék (Pythonidae)
Nem: Bothrochilus
Fitzinger, 1843
Faj: B. boa
Tudományos név
Bothrochilus boa
(Schlegel, 1837)
Szinonimák
  • Nardoa - Gray, 1842
  • Bothrochilus - Fitzinger, 1843
  • Nardoana - Berg, 1901

  • Tortrix Boa - Schlegel, 1837
  • Nardoa Schlegelii - Gray, 1842
  • Bothrochilus Boa - Fitzinger, 1843
  • Nardoa boa - Müller, 1882
  • Nardoa boa - Boulenger, 1893
  • Nardoana boa - Berg, 1901
  • Nardoa boa - De Jong, 1930
  • Bothrochilus boa - Loveridge, 1946
  • Liasis boa - McDowell, 1975
  • Morelia boa - Underwood & Stimson, 1993
  • B[othrochilus]. boa - Kluge, 1993[1]
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Gyűrűs vízipiton témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Gyűrűs vízipiton témájú médiaállományokat és Gyűrűs vízipiton témájú kategóriát.

A gyűrűs vízipiton (Bothrochilus boa) a hüllők (Reptilia) osztályának a pikkelyes hüllők (Squamata) rendjéhez, ezen belül a pitonfélék (Pythonidae) családjához tartozó Bothrochilus nem egyetlen faja.

Előfordulása

Pápua Új-Guineában, valamint a Bismarck-szigeteken, köztük Umboi szigete, Gasmata (Új-Britannia déli partja mellett), Duke York és a közeli Mioko, New Ireland és közeli Tatau (a keleti part mellett), a New Hanover Islands és Nissan Island, van Nouvelle Irlande (New Ireland). Az esőerdők nyitott és/vagy művelt területek (ültetvények) lakója.

Megjelenés

A felnőttek mérete 100 és 180 cm között van, az átlagos méret 1,5 méter. A színminta a fiatal egyedeknél a legharsányabb, ekkor ragyogó narancssárga és fekete gyűrűk sorozatából áll, de ez egyéves korukra fokozatosan elhalványodik. A felnőttek általában barna árnyalatúak, fekete gyűrűkkel, vagy feketésbarnák is lehetnek. Általában a szem mögött egy világos pötty látható.

Életmódja

Éjszaka aktívak, a nappalt föld alatti üregekben tanyázva töltik el, de gyakran találják őket az esőerdei élőhelyükön kókuszdió halmokban is. A gyűrűs óriáskígyók fiatal egyedei gyakran harapnak, de ahogy korosodnak, úgy megbízható terráriumi lakókká válnak. A vadbefogott állatok érhetőek el jellemzően, de több száz gyűrűs vízipitont tartanak fogságban, és tőlük rendszeres születnek utódok. Táplálékuk elsősorban kisebb rágcsálókból áll. Vadászat közben házakat és mezőgazdasági épületeket is felkeresnek a zsákmányt keresve. Az újszülöttek gyíkokat és szopós rágcsálókat fogyasztanak.

Szaporodása

Tojásrakó, a nőstények átlagos fészekalja 10- 12 tojásból áll, amelyeket nem minden esetben "költ ki", ilyenkor mesterségesen, keltetőben szükséges keltetni. A fogságban született kicsik üreglakó életmódot folytatnak, s valószínűleg a szabad természetben is az avarban, az erdei talajba rejtőzve töltik idejük nagy részét. Ajánlott a tenyésztőknek egy doboznyi nyirkos mohát biztosítani számukra, mivel ez a faj kedveli a magas páratartalmat. Viszont a szellőzés hiánya és a nedves tartási körülmények kerülendők.

Terráriumi tartása

Ezek az állatok gyűjteményekben ritkán tűnnek fel, kereskedelmi forgalomban is zömmel vadbefogott egyedek szerezhetők be. Aljzatként kiválóan megfelel a homokos föld, melynek hőmérséklete 26 és 29 °C kötött legyen. Búvóhelyet, gyenge megvilágítást és állandó fürdőmedencét feltétlenül biztosítani kell számukra. Terráriumi körülmények között leölt laboratóriumi rágcsálókkal etethetők.

Jegyzetek

  1. McDiarmid RW, Campbell JA, Touré T. 1999. Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference, vol. 1. Herpetologists' League. 511 pp. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume).

Források

  • J. M. Merthens: The Living Snakes of the World

Külső hivatkozás