Gazda Ferenc

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Holdkóros (vitalap | szerkesztései) 2020. június 5., 02:48-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Felesleges kategória eltávolítása)
Gazda Ferenc
Született1920. október 25.
Haraly
Elhunyt1996
Budapest
Foglalkozásanyelvész,
tankönyvíró
SablonWikidataSegítség

Gazda Ferenc (Haraly, 1920. október 25.1996) erdélyi magyar nyelvész, tankönyvíró.

Életpályája

Középiskolai tanulmányait a kézdivásárhelyi, gyulafehérvári és kolozsvári katolikus gimnáziumokban végezte, a kolozsvári egyetemen tanári, majd bölcsészdoktori diplomát szerzett. Három évig tanársegédként dolgozott a Bolyai Tudományegyetem egyetemes történeti katedráján, de 1948-ban elbocsátották azzal az indoklással, hogy nem birtokolja megfelelő szinten a marxista–leninista ideológiát és a történelmi materialista filozófiát. Ezt követően a kolozsvári Magyar Nyelvtudományi Intézet munkatársaként részt vett a nyelvjáráskutatásban és nyelvatlaszi munkálatokban. Gróf Kemény József és Mike Sándor levelezése (Erdélyi Tudományos Füzetek 156, Kolozsvár 1943) és Csomakőrös helynevei (Kolozsvár 1943) című munkái forrásértékűek.

A Bolyai Tudományegyetem történelmi tanszékén tanársegéd (1945–49), majd kolozsvári iskolákban tanárként dolgozott. 1957. március 21-én letartóztatták, és a Dobai-perben hazaárulás, valamint a Román Népköztársaság külső és belső biztonsága ellen elkövetett bűntény feljelentésének elmulasztása miatt egyhangú szavazattal tíz év szigorított börtönbüntetésre, valamint vagyonának teljes elkobzására ítélték. Nyolc évet töltött a szamosújvári börtönben, kiszabadulása után a kolozsvári kisipari termelőszövetkezet könyvelője volt. Elrabolt esztendők címen a Szabadságban számolt be börtönéveiről folytatásokban (1991. augusztus 13.november 13.).

Nyelvtankönyvet szerkesztett a II. osztály számára (1953), majd Fejér Miklóssal közösen állított össze nyelvtankönyveket a felsőbb osztályok számára is (1954–58).

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek