Ugrás a tartalomhoz

Fogmeder

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Magic links bot (vitalap | szerkesztései) végezte 2017. október 1., 18:32-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (ISBN/PMID link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
A fog nincs a fogágyal összenőve, csak a Sharpey szálakon át hozzátapad.
1.Fog 2.Fogzománc 3.Dentin 4.Fogbél 7.Fogcement 8.Fogkorona 12.Foggyökér
17.Fogágy 18. Fogíny 22.Gyökérhártya és Sharpey szálak 27.Canales alveolares maxillae
Egy szarvasmarha alveolusa

A fogmeder (alveolus) egy bemélyedés az állcsontok processus alveolarisban, melyben a fogak gyökerei ülnek. Egyike a fogat rögzítő négy szövetnek (a cement, a gyökérhártya, és a fogíny a másik három). A fogak az alveolusban ún. gomphosisokkal rögzülnek.

Anatómiailag fogmeder alatt az üreget és az azt körülölelő tömör csontszövetet (os compacta) értjük. A tömör csontszövet jól megfigyelhető Röntgen felvételen, mivel sokkal inkább sugárnyelő, mint a körülötte lévő szivacsos csontszövet (os spongiosa) és a gyökérhártya. Ha a felvételen a folytonossága megszakad, az patológiás folyamat jele.

Az alveolusban rögzülnek a gyökérhártyarostok, melyek a fogakat felfüggesztik a csontban. Ezenkívül sok rés is megfigyelhető rajta. Ezeken át történik a fogágy vér- és idegellátása.

Fejlődése együtt történik a fogágy többi alkotóelemének a fejlődésével, a fogelőtörés közben.

Források

[szerkesztés]

szerk.: Dr. Gera István: Parodontológia. Budapest: Semmelweis Kiadó, 16–19. o. (2005). ISBN 963-9214-51-5 

szerk.: Dr. Fazekas Árpád: Megtartó fogászat és endodoncia. Budapest: Semmelweis Kiadó. (a katalógusokban formailag hibás ISBN-nel szerepel) ISBN 963-9656-12 (2006) 

Elmar Hellwig, Joachim Klimek, Thomas Attin. Einführung in die Zahnerhaltung, 4. kiadás, München: Elsevier (2007). ISBN 978-3-437-05580-5