ESRO–2A

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hidaspal (vitalap | szerkesztései) 2014. október 28., 01:28-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Műholdak kategória eltávolítva; ESRO műholdak kategória hozzáadva (a HotCattel))
ESRO–2A
Gyártó
Típusműhold
Indítás dátuma1967. május 30.
Indítás helyeVandenberg légitámaszpont, 5. indítóállás
HordozórakétaScout B
SablonWikidataSegítség

ESRO–2A (European Space Research Organisation), International Radiation Investigation Satellite (Iris–1) ESRO technológia műhold.

Küldetés

Európai Űrkutatási Szervezet (ESRO) több tudományos műholdat épített, amelyeket amerikai hordozórakétákkal juttattak pályára.

Jellemzői

Az ESRO megbízásából építette a Hawker Siddely Dynamics és a francia Mecanique-Aviation-TRAction (Matra), üzemeltette az ESRO.

Feladata, pályasíkjából adatokat szolgáltatni a napsugárzás (Orbital Solar Observatory) és a kozmikus sugárzás állapotáról.

Megnevezései: ESRO–2A; Iris–1; International Radiation Investigation Satellite (Iris); COSPAR: F670530A. KÖvetkező űreszköz az ESRO–2B.

1967. május 29-én a Vandenberg légitámaszpontról egy Scout–B (S152C) hordozórakéta SLC–5 (LC–Launch Complex) jelű indítóállásból felemelkedett, de nem érte el pályáját. Forgásstabilizált műhold, tömege 74 kg. A harmadik fokozat nem biztosította pályára állását.

Mérőműszerei:

  1. átáramló részecskék mérése,
  2. Naptevékenység hatása a Van Allen sugárzási övre,
  3. Naptevékenység által keletkezett protonok jelenlétének rögzítése,
  4. elsődleges kozmikus sugárzás mérése,
  5. mikrometeorok (nagyobb, kisebb) jelenlétének ellenőrzése,
  6. az áramló részecskék, a galaktikus kozmikus sugárzás színképelemzése,

1967. május 29-én a légkörbe és megsemmisült.

Források

  • ESRO–2A. skyrocket.d. (Hozzáférés: 2014. február 1.)