Ugrás a tartalomhoz

Draskovits János (nádor)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ginery (vitalap | szerkesztései) 2020. december 17., 11:21-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Draskovits János
a Magyar Királyság nádora
Hivatali idő
1646. szeptember 23.[1] – 1648. november 8.
ElődEsterházy Miklós
UtódPálffy Pál

Született1603
Horvát Királyság
Elhunyt1648. november 8. (45 évesen)
Mosonmagyaróvár
SírhelySzent Márton-dóm

SzüleiDraskovits János
Istvánffy Éva
Gyermekei
Foglalkozáspolitikus
Vallásrómai katolikus
A Wikimédia Commons tartalmaz Draskovits János témájú médiaállományokat.

Trakostyáni Draskovits János (16031648. november 8. (mások szerint augusztus 5.)) nádor.

Élete

Trakostyáni báró Draskovits János (1550 – 1613) és Baranyavári és kisasszonyfalvi báró Istvánffy Éva fia volt. Az atyai háznál kitűnő nevelésben részesült és Európa nagy részét beutazta. Amint visszatért, rendkívüli tudományos képzettsége, kiterjedt nyelvismerete s finom társalgási modora által magára vonta a fejedelem és udvar figyelmét. Azonnal több fontos szolgálatot tévén, a király, nem tekintve, hogy alig lépett a férfikorba, Thurzó Imre halála után árva megyei főispánná nevezte ki. Ezen állásában nem lelvén alkalmat őseiként küzdeni a törökkel, addig esengett, míg a déli határokra küldetett le, hol egyik győzelmet a másik után vívta ki a török ellen, miért is a társországok bánjává nevezte ki a király. Ezután a határvárak helyreállítására fordítá figyelmét és ujabb hadjáratra készült, midőn (1646.) a pozsonyi országgyűlésre kellett mennie, hol azután Magyarország nádorává választatott, a király pedig a szép és terjedelmes Mosonmagyaróvári uradalmat, tiz évi használattal, ruházta reá; kevés héttel azután, hogy rangjához illő fénynyel bevezetteté magát uj uradalmába, hirtelen elhunyt.

Családja

Feleségül vette Thurzó Borbála grófnőt, Thurzó György nádor leányát, akitől öt gyermeke ismert:

  • János (?–1692) főudvarmester, főispán; neje Nádasdy Mária Magdolna grófnő (?–1699)
  • Borbála
  • Miklós (?–1687) országbíró; 1. neje: Drugeth Katalin grófnő; 2. neje: Nádasdy Erzsébet grófnő (1646–1682); 3. neje: Csáky Krisztina grófnő (1654–1723)
  • Katalin; apáca
  • Júlia; férje: Erdődy Miklós gróf (?–1693)

Munkái

Katona István szerint irt magyar imakönyvet vagy könyörgéseket (mely horvátul is megjelent) és Bécsben keresztény politikai kis munkát adott ki.

Arcképe rézmetszetben Wiedemann Illéstől 1648-ban és Ehrenreichtől 1834-ben jelent meg Bécsben.

Jegyzetek

  1. Pallas Lexikon [1]

Források