Citoszkeleton

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2021. március 1., 07:01-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (0 forrás archiválása és 1 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)

A citoszkeleton fehérjeszálakból álló rács, általa mozgások mennek végbe a sejten belül, le tud bomlani és behálózza az egész sejtet. Feladata a sejtszervecskék rögzítése. Filamentumokból épül fel (mikrotubulusok, mikrofilamentumok, intermedier filamentumok).

A sejt szerkezeti vázát képezi, jelentős szerepe van a sejt alakjának meghatározásában és a citoplazma szerkezetének kialakításában.

Sejten belüli feladata

  • Képes a sejt alakjának megváltoztatására,
  • segédkezik a sejt koordinált mozgásában,
  • részt vesz a transzportfolyamatokban,
  • valamint a jelátvitel folyamatában
  • és a mitózis és meiózis eseményeiben.

A sejt alakját a sejtplazmában található sejtvázat (citoszkeletont) alkotó fonalas képletek szabják meg. Ezeknek három fő csoportjuk létezik: a mikrofilamentumok, a köztes (intermedier) filamentumok és a mikrotubulusok. Ezek felépítésükben és átmérőjükben különböznek egymástól.[1]

Források

  1. http://sdt.sulinet.hu/Player/Default.aspx?g=4fe8d92c-27af-4090-be7e-e21aecc6b0db&cid=c305f725-5c17-4672-acac-b1d1f9cab0e0[halott link]
Commons:Category:Cytoskeleton
A Wikimédia Commons tartalmaz Citoszkeleton témájú médiaállományokat.