Ugrás a tartalomhoz

Béke városrész (Dunaújváros)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Alensha (vitalap | szerkesztései) 2021. április 5., 14:26-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Béke városrész (Dunaújváros)
Közigazgatás
TelepülésDunaújváros
Népesség
Teljes népességismeretlen
Elhelyezkedése
Béke városrész (Dunaújváros) (Fejér vármegye)
Béke városrész (Dunaújváros)
Béke városrész (Dunaújváros)
Pozíció Fejér vármegye térképén
é. sz. 46° 57′ 53″, k. h. 18° 55′ 08″Koordináták: é. sz. 46° 57′ 53″, k. h. 18° 55′ 08″

Béke városrész (Dunaújváros) megépítésére az 1970-es években került sor, mert a város kinőtte időközben magát a belterületek után. Ebben a városrészben van a Bagolyvár is. A Béke városrész három részből áll, a Béke I. városrészből, a Béke II. városrészből, a Béke III. épületegyüttesből. Előbbi az Állomás út kertváros nyugati oldalánál épült ki. Sávházak alkotják meg a tereket. Helyet kapott egy garázssor is a területen, ami eléggé üres és nem megoldott. Fákat ültettek a garázsok mellé, azok takarnak, árnyékolnak, javítanak a látképén. Bánhegyi Károly 1992-es tervei határozzák meg az Óváros és a Vasmű út közötti területet (VII. jelű), ide kerültek az eddigi legkésőbbi épületek.

Dunaújváros Béke II. városrésze majdnem fedi a Római tábor városnegyedet. 1978-as tervek alapján megfelelőképpen előre kigondolt nyugati részt bővítik. Többed magával Bánhelyi Károly dolgozott az épületek megrajzolásánál. 45 hektáros földre épült, megközelítőleg 10.000 fő részére 2500 lakás szerepelt a megvalósítandó célok között. 1980-as években üzletpavilont húztak fel. A központban szerepelt volna még egy épület, ami nem került megvalósításra. Ezért nem teljes a központi mag.

A Béke III. épületegyüttes a Béke körút nyugati részén álló paneleket foglalja magába. Egy szolgáltatóház és két üzletpavilonba mehetnek be az érdeklődők. A művészet jelenléte nem jellemzi a "későbbi" Béke városrészt, van mit fejlődni. H alaprajzú épületet is találunk a Béke városrészben, függőfolyosó, külső lépcsőház jellemzi, aminek a tető részét is beépítették. A családi házaknál jellemzően Bramac alpesi tetőfedést használtak.

Források

  • Dunaújvárosi Köztéri Szobrai, Várnai Gyula - Gyöngyössy Csaba, 1999, Ma Kiadó, ISBN 963 85423 7 3
  • Dunapentele Sztálinváros, Dunaújváros Numizmatikai Emlékei 1950-2010, Asztalos Andrásné, ISBN 978-963-08-1300-6

További információk