Törperazbóra

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Boraras maculatus szócikkből átirányítva)
Törperazbóra
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Főosztály: Csontos halak (Osteichthyes)
Osztály: Sugarasúszójú halak
(Actinopterygii)
Rend: Pontyalakúak (Cypriniformes)
Család: Pontyfélék (Cyprinidae)
Nem: Boraras
Faj: B. maculatus
Tudományos név
Boraras maculatus
Vogt, 1978
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Törperazbóra témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Törperazbóra témájú kategóriát.

A törperazbóra (Boraras maculatus) a sugarasúszójú halak (Actinopterygii) osztályába, a pontylazacalakúak (Characiformes) rendjébe és a pontyfélék (Cyprinidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása[szerkesztés]

Délkelet-Ázsia, Borneó, Szumátra lassú folyású folyóiban, mocsaraiban található meg.

Megjelenése[szerkesztés]

Ez a halfaj az egyik legkisebb amit akváriumban lehet tartani, teste hosszúkás, a háti részén halvány barna, míg a teste többi része téglavörös, néhány fekete folt található a testén. A hasa arany színű. Az úszói megegyeznek a testük színével. A hát- és farok alatti úszó töve fekete, a többi úszó töve piros. A hátúszó elülső része és teteje fekete. A nőstények gömbölydedebbek, és a színük is halványabb mint a hímeké. Ez a halfaj nagyon érzékeny a hirtelen hőmérséklet változásokra, a gyógyszerekre, és a koszos vízre.

Tartása[szerkesztés]

Minimum 30 literes akváriumot igényel, 50 literre 5-7 halat számoljunk. Nagyon békés, vele egy méretű, kisebb halakkal jól elvan, nem fogja bántani őket. Ahhoz hogy ez a kedves természete megmaradjon, az akvárium vizének tetejére ültessünk úszó növényeket, hogy azok csak halványan engedjék át a fényt a halakra. Aljzatnak fekete kavicsokat vagy bazaltzúzalékot használjunk. Mindenevő, kisméretű, élő eleséggel (feldarabolt giliszta, szúnyoglárva) és száraz tápokkal etessük (Tubifex, Vörös szúnyoglárva, lemezes haltáp)

Szaporodása[szerkesztés]

Tenyésztéséhez akár egy 15 literes akvárium is elegendő. Tegyünk a vízbe néhány finomlevelű vízinövényt (Pl. jávai mohát). Használjunk nagyon lágy vizet, a hőmérséklete 26-27 °C legyen. Ívás előtt a kiválasztott párt tartsuk elkülönítve 10-12 napig, és adjunk nekik bőségesen élő eleséget. A nőstény 40-50 ikrát rak a növények közé. Ezután a szülőket távolítsuk el, mert különben megeszik az ikrákat, az akváriumot pedig árnyékban kell tartani. Az ikrák 24-36 óra múlva kelnek ki és az ivadékok 2-3 nap múlva úsznak el. Ezután etessük őket folyékony haltáppal. Az ivadékok nagyon kicsik, de viszonylag gyorsan nőnek.

Források[szerkesztés]

http://diszhal.info/Rasbora_maculata.php