Bognár Ignác

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. november 16., 19:43-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0)
Bognár Ignác
Született1810. március 18.
Csepreg magyar
Elhunyt1883. november 1.
Budapest magyar
Állampolgárságamagyar
Gyermekei
Foglalkozásakarnagy, zeneszerző a Kis lak áll a nagy Duna mentében (Petőfi Sándor:Távolból) dal,
Tudor Mária opera szerzője
A Wikimédia Commons tartalmaz Bognár Ignác témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Bognár Ignác (Csepreg, 1810. március 18.[1]Budapest, 1883. november 1.) zeneszerző, a Nemzeti Színház ének-karnagya, a Tudor Mária című opera és a Kis lak áll a nagy Duna mentében (Petőfi Sándor: Távolból) című dal szerzője.

Élete

Atyja, Bogár János jegyző és iskolamester volt, édesanyja Kőszegi Terézia. A gimnáziumot Kőszegen és Sopronban végezte. Ezután négy évig zongoratanító volt a Jankovich- és Semsei-családoknál. 1833-ban mint tenorista a bécsi udvari színháznak (Hoftheater) lett tagja, majd 1835-ben a coburg-gothai színházhoz szerződött mint első énekes. 1839-ben a pesti Nemzeti Színházhoz szerződtették Nyáry Pál meghívására, egy év múlva a brünni és innsbrucki színházakhoz került. 1841 és 1847 között a kolozsvári színház operarendezőjeként működött, majd 1847-ben ismét visszaszerződtették a Nemzeti Színházhoz mint első tenoristát, de mivel hangja fogyatkozni kezdett, átvette a színművek karmesteri vezetését és az énektanítást. 1862-ben nyugdíjba ment. Kora egyik népszerű zeneszerzője volt. Kisebb operákat, dalműveket, illetve rövid, egyszerűbb dalokat komponált.

Emlékezete

Szülőhelyén, Csepregen 1993. október 15-én helyezték el emléktábláját a Szent Miklós plébániával szemben, melynek tartalma: "Ezen a helyen állt Bognár Ignác 1810-1883 zeneszerző szülőháza."

Munkái

  1. 50 eredeti nép- és magyar dal. Pest, 1857.
  2. Szentegyházi karének. Gymnasiumok számára. U. ott, 1860.

A Kovács Károly által szerkesztett Dalkoszorút (Pest, 1855.) hangjegyre tette. 1882-ben egy nagy Albumba összeirta dalait és önéletrajzzal ellátva az írói- és művészeti körnek ajándékozta.

Írta a Tudor Mária című operát és a Fogadott leány című egyfelvonásos vígoperát; 32 népszínműhöz írt zenét; sok dalt (melyek szövegét is nagyrészt maga írta) és Petőfinek 36 költeményét zenésítette.

Jegyzetek

Források

Kapcsolódó szócikkek

Bognár Ignác dalai a magyar Wikipédián
Szócikk Dallam Szöveg
Fürdik a holdvilág Bognár Ignác Petőfi Sándor
Jó estét kívánok, megjöttek a fehérvári huszárok Bognár Ignác Nádor József
Távolból Bognár Ignác Petőfi Sándor
  • zene Zeneportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap