Az Amerikai Egyesült Államok közlekedése

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2020. április 4., 09:30-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0)
Az Amerikai Egyesült Államok közlekedése
Közlekedés irányajobb oldali közlekedés
Közúthálózat hossza6 586 610[1] km
Vasúthálózat hossza293 564 km (2014)[1] km
Vízi utak hossza41 009 (folyók és csatornák) km
Csővezetékek hosszaFöldgáz: 1 984 321 km,
Kőolaj: 240 711[1]
Repülőterek száma13 513[1]
A Wikimédia Commons tartalmaz Az Amerikai Egyesült Államok közlekedése témájú médiaállományokat.
Az USA legforgalmasabb vízi útjai, autópályái és vasútvonalai
Személyszállító vasúti járatok az USA-ban
Az USA autópálya-hálózata
Egy tipikus amerikai iskolabusz

Az Amerikai Egyesült Államok közlekedése rendkívül fejlett, világszínvonalú. Közúthálózata és vasúthálózata a leghosszabb a világon.[1]

Közúti közlekedés

Az USA rendelkezik a világ leghosszabb autópálya-hálózatával és közúthálózatával. A rendszer olyannyira kiterjedt, hogy az amerikai lakosok 90%-a lakik 8 km-re vagy még attól is közelebb egy autópályához. Miközben az autópályák csak az országos úthálózat 4%-át alkotják, mégis a személyforgalom 40%-a, a nehéz teherforgalom 75%-a, a turistaforgalom 90%-a halad rajta keresztül.[2]

Az emberek többsége elsősorban a saját tulajdonú személyautójával közlekedik. Gyakoriak a dugók, az élet mindennapi része az autóval történő ingázás.

Az USA a világ egyik legnagyobb autógyártója és a világon a második az 1000 lakosra eső közúti járművek számában: 1000 amerikaira 910 közúti jármű jut.[3]

Vasúti közlekedés

Az országban a vasúthálózat elsősorban a teherszállítással foglalkozik, a személyszállítás részaránya elenyésző, mindössze 0,77% (beleértve a távolsági-, helyi- és elővárosi közlekedést is). A távolsági személyszállítást az állami tulajdonban lévő Amtrak végzi. A legtöbb nagyvárosban egyáltalán nincs személyszállító vasúti közlekedés.

Korábban szinte csak a ló és a vasút volt a választható közlekedési rendszer, ám a magánautók megjelenése, a nagyüzemi autógyártás beindulása (Henry Ford és a T-modell) gyökeresen átformálta a közlekedést rövid időn belül. Ahogy egyre több lett a magánautó és egyre hosszabb a kiépített úthálózat, úgy sorvadtak el sorban a korábbi személyszállító-társaságok. A kiterjedt városközi Interurban vasúthálózat is a közút kiépülésének a vesztese lett.

A vasúthálózat legnagyobb kiterjedése idején a hálózat hosszúsága elérte a 409 000 km-t,[4] majd a sorozatos bezárások és leépüléseknek hála 2014-ben mindössze 293 564 km[1] maradt.

Legnagyobb vasúttársaságok

Vízi közlekedés

Légi közlekedés

Az ország nagy területe miatt jelentős a belföldi légi közlekedés is, a személyautóval már túl nagy távolságra található célállomásokat a rengeteg belföldi légijárattal lehet megközelíteni. Részaránya a teljes személyszállításból 11,81%.

Legforgalmasabb repülőterek:

Közösségi közlekedés

A sok magánautó miatt nincs számottevő tömegközlekedés az országban, kivéve a zsúfolt nagyvárosokat, ahol az állandó dugók miatt sokan választják a metrót vagy az elővárosi vonatokat.

Az iskolások a kiterjedt iskolabusz-rendszerrel jutnak el az oktatási intézményekbe majd onnan haza.

Források

  1. a b c d e f CIA: The World Factbook - USA (angolul)
  2. Slater, Rodney E. (Spring 1996). „The National Highway System: A Commitment to America's Future”. Public Roads, Washington, DC 59 (4), Kiadó: Federal Highway Administration. ISSN 0033-3735. (Hozzáférés: 2012. július 9.)  
  3. europa.eu
  4. people.hofstra.edu Archiválva 2018. február 17-i dátummal a Wayback Machine-ben (angolul)

További információk