Alaszkai-hegység

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen 145.236.251.146 (vitalap) 2018. február 27., 02:55-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Infobox)
Alaszkai-hegység
Hely Amerikai Egyesült Államok, Alaszka
HegységKordillerák
Legmagasabb pontDenali (6194 m)
Terület144 752 km2
Hosszúság650 km
Elhelyezkedése
Alaszkai-hegység (Észak-Amerika)
Alaszkai-hegység
Alaszkai-hegység
Pozíció Észak-Amerika térképén
é. sz. 63° 04′ 10″, ny. h. 151° 00′ 25″Koordináták: é. sz. 63° 04′ 10″, ny. h. 151° 00′ 25″
Térkép
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Alaszkai-hegység témájú médiaállományokat.

Az Alaszkai-hegység (angolul Alaska Range) mintegy 650 km hosszan húzódik Dél-Közép-Alaszkában (USA). Nagyjából kelet-nyugati irányú, de némileg ívelt: a kanadai White folyónál kezdődő vonulata északnyugat felé halad, majd legészakibb részétől már délnyugatra tart az Iliamna-tóig. Közvetlen folytatása az Alaszkai-félsziget és a vulkanikus tevékenység által létrehozott Aleut-szigetek (csendes-óceáni tűzgyűrű). Itt található Észak-Amerika legmagasabb csúcsa, a Denali.

Az Alaszkai-öböl felől érkező nedves légtömegeket feltartóztató hegység miatt a dél-közép-alaszkai partvidék időjárása igen csapadékos. A völgyekben számos nagyobb gleccser halad a tenger felé, bár napjainkban sok közülük már nem éri el a partot.

Déli oldalában húzódik a Denali-törésvonal, a területen gyakoriak a földmozgások. Itt tört ki a világ második legnagyobb földrengése (a Richter-skála szerint 9,2) 1964-ben (lásd: nagypénteki földrengés).

Az alacsonyabb részeken fut keresztül Alaszka két fő közlekedési útvonala, az Anchorage-ből Fairbanksbe tartó George Parks Highway és a Valdezből Fairbanksbe tartó Richardson Highway.

A hegylánc első hivatalos elnevezése Alaskan Range („Alaszkai-hegység”) volt (1869), de ez a köznyelvben Alaska Range-re változott („Alaszka-hegység”). 1849-ben Constantin Grewingk a Tschigmit elnevezést használta; az USA földhivatala által 1869-ben készített térképen ez a név a hegység délnyugati részének neveként szerepel Chigmit alakban (az északkeleti rész elnevezése Beaver-hegység).

A hegység egy része a Denali Nemzeti Parkhoz tartozik.

Legmagasabb csúcsai

Képek