Szerkesztő:Glikol/Hipobrómossav

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Glikol/Hipobrómossav

Space-filling model of hypobromous acid
IUPAC-név hipobrómossav, bróm(I)-sav
Kémiai azonosítók
CAS-szám 13517-11-8
PubChem 83547
ChemSpider 75379
ChEBI 29249
SMILES
OBr
InChIKey CUILPNURFADTPE-UHFFFAOYSA-N
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet HBrO
Moláris tömeg 96.911
Ha másként nem jelöljük, az adatok az anyag standardállapotára (100 kPa) és 25 °C-os hőmérsékletre vonatkoznak.

A hipobrómossav egy instabil sav. Képlete HBrO. Csak oldatban fordul elő. Kémiai és fizikai tulajdonságai nagyon hasonlítanak a hipoklórossavéra.

Vizes oldatban, részlegesen disszociál a hipobromit anionra OBr és protonra H+. A hipobromit sók instabilak, bromid és bromát sókra bomlik, és sárga színűek.

Víz és tiszta bróm reakciójával lehet előállítani:

Br2(l) + H2O(l) ↔ HOBr + HBr

Az egyensúly eltolható higany(II)-oxid hozzáadásával ami a hidrogén-bromiddal reagál. Az oldatot a HBrO 6%-os koncentrációjáig lehet dúsítani:[1][2]

A HgBr2 és a HgO HgBr2·2 HgO-á egyesül.

Használják fehérítőként, oxidálószerként, dezodorként, és fertőtlenítőként. Előfordul a melegvérű gerincesekben, főleg az eozinofilekben.[3] Bromidot használnak gyógyfürdőkban fertőtlenítőszerként, belőle oxidálószerrel való reakcióval hipobromit keletkezik, az eozinofil peroxidázhoz hasonló módon. A hipoklórossavval együtt használva különösen hatékony.

Brómsavra és hidrogén-bromidra bomlik:

O °C-on kell előállítani és tárolni. Gyenge sav és erős oxidálószer. Savas oldatban a standard potenciálja HBrO/Br +1,34 V.

Források[szerkesztés]

  1. Sablon:Holleman-Wiberg
  2. Hypobromigsäure bejegyzése. Römpp Online. Georg Thieme Verlag. Hozzáférés dátuma: 2024. április 27.
  3. (1989) „Eosinophils preferentially use bromide to generate halogenating agents -- Mayeno et al. 264 (10): 5660 -- Journal of Biological Chemistry”. The Journal of Biological Chemistry 264 (10), 5660–8. o. PMID 2538427. (Hozzáférés: 2008. január 12.)  

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Hypobromige Säure című német Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Ez a szócikk részben vagy egészben a Hypobromous acid című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.