„Székelybánja vár” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Nincs szerkesztési összefoglaló
Nincs szerkesztési összefoglaló
1. sor: 1. sor:
A Székelybánja vár az erdélyi Lécfalvától (Leţ) délre 1,5 km-re található Várhegy település melletti 550 m magas Várhegy-dombon épült 1562-ben [[János Zsigmond]] fejedelem parancsára, aki így akarta féken tartani az ellen felkelő székelyeket. A vár neve a székelyudvarhelyi [[Székelytámadt vár]] nevével együtt értelmezhető.
A Székelybánja vár az erdélyi [[Lécfalva|Lécfalvától]] (Leţ) délre 1,5 km-re található Várhegy település melletti 550 m magas Várhegy-dombon épült 1562-ben [[János Zsigmond]] fejedelem parancsára, aki így akarta féken tartani az ellene felkelő székelyeket. A vár neve a [[székelyudvarhely]]i [[Székelytámadt vár]] nevével együtt értelmezhető.


{{Vár infobox
{{Vár infobox

A lap 2019. október 5., 20:39-kori változata

A Székelybánja vár az erdélyi Lécfalvától (Leţ) délre 1,5 km-re található Várhegy település melletti 550 m magas Várhegy-dombon épült 1562-ben János Zsigmond fejedelem parancsára, aki így akarta féken tartani az ellene felkelő székelyeket. A vár neve a székelyudvarhelyi Székelytámadt vár nevével együtt értelmezhető.

Székelybánja vár
Ország Románia
Mai településLécfalva

Épült1562
ÉpítőJános Zsigmond
Elhagyták1599
Látogathatóigen
Elhelyezkedése
Székelybánja vár (Románia)
Székelybánja vár
Székelybánja vár
Pozíció Románia térképén
é. sz. 45° 50′, k. h. 26° 01′Koordináták: é. sz. 45° 50′, k. h. 26° 01′

Amikor Mihai Viteazul havasalföldi vajda 1599-ben Erdélybe betört, a székelyek ahhoz kötötték támogatásukat, hogy visszakapják régi szabadságjogaikat, és lerombolhatják az említett 2 várat. Ez meg is történt. A Székelybánja vár később nem épült újjá. A XVII. században Nemes János a romok felhasználásával a vár északi falához illeszkedve udvarházat építtetett, de ezt is elbontották a XIX. században, és köveit a közeli szeszgyár építésekor használták fel.

A Várhegy terephez viszonyított magassága 20 m. A négyzetes alakú, olaszbástyás várat ma is jól látható 22 m széles és 5 m mély árok övezte. A bástyák helye ma is jól látható, a falak ma már nem láthatók.